ABD kaos çıkarabilir mi?


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

01 Mart 2014, 11:57

 Türkiye’de bir iktidar boşluğu var ama o boşluğu dolduracak bir kuvvet henüz olmadığı için, Erdoğan ayakta durmaya devam ediyor.

Ana muhalefet ya da TBMM’deki diğer muhalefet partileri o boşluğu dolduramıyor. Çünkü çemberin içindeler ve sisteme dâhiller.

Oysa bugün çelişme, emperyalizm ile millet arasındadır ve sistem içinden bir çözüm çıkamamaktadır. Belki çeşitli ara rejimler mümkün olacaktır ama o da bir süreliğine...

Erdoğan’ın sallanması ama düşmemesi, değişimin uzatmalı ve sancılı yaşanması bundandır.

Sistem çözüm üretemiyor

Sistemin sorunu büyüktür:

1) Erdoğan ile yola devam edilememektedir. Tıkanmıştır. BOP, Açılım, Suriye görevleri başarılamamıştır.

2) Ancak sistem, Erdoğan’a alternatif üretememektedir.

a) İçeriden: Erdoğan’sız bir AKP mümkün gözükmemektedir. Erdoğan’sız AKP, Özal’sız ANAP gibi sönecektir.

b) İçeriden: Sistem, Abdullah Gül’ün AKP’nin başına geçirilmesinin, partiyi ikiye hatta üçe böleceğinden endişe etmektedir. Bu parçalardan biriyle CHP’nin koalisyon kurması, gerçek bir çözüm olamayacaktır.

c) Dışarıdan: CHP’nin ya da MHP’nin birinci parti olması, ya da birlikte hükümet oluşturacak sayıda sandalye kazanması şu anda mümkün görünmüyor.

3) AKP’nin alternatifi, panzehri, karşıtı Cemaat değildir. Tersine AKP zayıfladıkça, Cemaat da zayıflamaktadır. AKP güç kaybettikçe, Cemaat de devletin sinir merkezlerinden dökülmektedir. Bu sarmal, sistemin aynı zamanda en zayıf yanıdır.

4) ABD açısından soru şudur: ABD’nin bölgedeki ihtiyaçları açısından, Erdoğan’ın yapamadığını kim yapacak?

Kaos teorisi

İşte burada devreye kaos teorisi girmektedir:

Başbakanın düştüğü, ara hükümetlerin iktidar olamadığı, sistemin baskı rejimine dönüştüğü, hatta Amerikancı bir darbenin yapıldığı, belki öncesinde belki sonrasında durumdan yararlanmak isteyen PKK’nin ayrılık kalkışması yaptığı bir kaos...

Mümkün mü? Çok zor...

Belki bir kısmı, o da geçici olarak gerçekleşir...

Bu noktada şu soruları sormalıyız: Kaos teorisinin başarısı, çıkaran kuvvetin muktedir olup olmamasıyla ilgilidir. Zayıflamış bir ABD, yararlanamayacağı bir kaosu çıkarır mı? Hatta ABD’nin kaos çıkarabilecek bir gücü var mı?

Elimizde henüz yeterli olgu yok...

Ama Suriye, Irak, Mısır örnekleri öğretici...

Sistem dışı çözüm

Türkiye açısından “kaos çıkar mı, çıkmaz mı” sorusundan daha önemlisi ve kaosu engelleyecek gerçek şudur:

Başta da belirttiğimiz gibi; çelişme emperyalizm ile millet arasındadır ve sistem içinden bir çözüm yoktur.

Ya o zaman?

Önemle vurguluyorum: İşçi Partisi 30 Mart seçimlerinden bir kuvvet olarak çıktığı anda, yani seçmen bakımından “tercih edilebilir” bir büyüklüğü yakaladığı anda, 31 Mart’ta TBMM’ye girer!

İki hatta üç partiden kopabilecek yurtsever milletvekilleri ile İşçi Partisi önce grup kurar, örgütlü halk hareketini yükseltir ve sonra da kaosu engelleyecek bir sistem dışı çözüm yaratır!

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa cenap aytepe - 4 yıl önce
abe mehmet aqli güller çok güzel sülersin beya.