banner1199

banner1197

banner1203

13.03.2018, 20:07

ABD'nin Türkiye'yle savaş ataması

15 Temmuz'un hemen ertesi günü bir tweet attı, şöyle dedi; "Erdoğan hükümeti anca İran yönetimi kadar demokratiktir" Bu tweet İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in "Türk halkı demokrasiye sahip çıktı" ifadesini kullandığı tweete cevap olarak yazıldı. Gelen tepkiler üzerine bu tweeti geri aldı ama görüşlerini bir şekilde açıklamaya devam etti. ABD'nin yeni dışişleri bakanı Mike Pompeo'dan bahsediyorum. Dışişleri Bakanlığı görevini almadan önce CIA Başkanı olarak görev yapıyordu. "Şahin" kanadın en radikal kesimi olan "Çay Partisi" grubuna bağlı. ABD'nin saldırgan politikalarını destekliyor ve kuvvetli bir Rusya düşmanı olarak biliniyor. Suriye'de IŞİD'e karşı PKK'nın desteklenmesi fikrini yoğun olarak savunuyor. West Point'i birincilikle bitiren asker kökenli bir CIA yöneticisi olarak parladı ve Trump'a yakın bir yer tuttu.

PENTAGON-STATE DEPARTMENT SAVAŞI
Amerikan Savunma Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında bir tartışma olduğu uzun süredir biliniyor. Özellikle Hillary Clinton'un Dışişleri Bakanı olduğu dönemden bu yana Amerikan dışişleri bürokrasisinde bir Clinton etkisi olduğu ortada. Bu etki Clinton'un rakibi olan Trump'ın seçilmesinden sonra da devam etti. Trump, başkanlığının ilk dönemlerinde iki grup arasında denge unsuru bulmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Yavaş yavaş Trump'a daha yakın isimler yönetime yerleşti. Süreç içinde Trump'da kendine yakın isimlerden bazılarını harcadı ama kritik noktaları elinde tutmaya çalıştı. 

13 MART 2018
13 Mart 2018 tarihli görevden alma ve atama ise oldukça çarpıcı. Tam da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Tillerson'la anlaştık, PKK Membiç'ten çekilirken ABD'yle birlikte hareket edeceğiz " dediği gün Tilerson görevden alındı yerine Pompeo geldi. Aynı gün Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek'te ABD Savunma Bakanlığı'nın resmi terör bütçesini basına açıkladı. Özetle; Şubat 2018 tarihli bütçe belgesinde PKK'lılara "Suriye'de kontrol altında tuttukları bölgede, güvenli gücün oluşturulması için 200 ila 400 dolar maaş verileceği ve bu paranın 2018 yılı boyunca ödeneceği" yazıyor. Bir yorum, makale veya rapor değil resmi Savunma Bakanlığı kesinleşmiş bütçe dökümü. Yani Suriye devletinden koparılan (çalınan) topraklarda güvenlik görevini PKK'ya veriyorlar ve bölgeye orta Fırat'ı da ekliyorlar. Yani PKK Suriye ve Türkiye'ye karşı maaşa bağlanmış oluyor. Bu durum bile aslında ABD'nin Çavuşoğlu'nun sandığı yada "aldatıldığı" gibi Türkiye ile birlikte PKK'lıları Membiç ve Fırat'ın doğusundan temizlemeyeceğini tam tersine PKK'yı Suriye topraklarını bölmek ve Türkiye'ye karşı da korumak niyetinde olduğunu ortaya koyuyor. 

KANMAYIN ARTIK
Kısacası aynı gün içinde üç gelişme ABD'nin Türkiye'ye karşı savaş planından geri adım atmayacağını ortaya koyarken en ufak bir aldanmaya dahi yer olmadığını ortaya koyuyor. Üç gelişme vurgusunu özetle yapalım da kimse aldanmasın;
1-Çavuşoğlu'nun Mart ayında görüşme yapacağı ve sözde PKK'yı temizlemek için "anlaşacağı" muhatabı Amerikan dışişleri kökenli Tillerson görevden alındı. 
2-Doğu Perinçek'in kamuoyuna duyurduğu resmi ABD Savunma Bakanlığı bütçesinde PKK'lılara 2018 yılı boyunca 200 ila 400 dolar maaş verileceği ortaya çıktı. Bu maaşın Membiç dahil olmak üzere Fırat'ın doğusunu da  Türkiye ve Suriye'den korumak için ödeneceği resmi raporda vurgulanıyor. Yani ABD Savunma Bakanlığı bırakın PKK'lıların çekilmesini tam tersine kalmaları için hazırladığı ödeneği resmen ilan ediyor. 
3-ABD'de dışişleri kökenli Tillerson'un yerine PKK'lıları resmen maaşa bağladığını bütçeye koyan savunma bakanlığı kökenli Pompeo dışişleri bakanı oldu. 


Teoman Alili
ulusal.com.tr

 
Yorumlar (0)