ABD Ukrayna’da çıkış arıyor


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

24 Nisan 2014, 13:35

Önce CIA Başkanı John Brennan Ukrayna’yı ziyaret etti, ardından da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden...
Her ikisi de Ukrayna’yı Doğu’dan koparma hamlesinin başarısızlığı karşısında çıkış arayanlardan...
New York Times’ın yazdığına göre, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya’yı dünyada yalnızlaştırabilmek için Çin’i bile kendi cephesine çekme niyetinde!

ABD Çin’e bel bağladı!
Peki, Çin’in Rusya’yı yalnızlaştırabilmek adına ABD’yle birlikte hareket etmesi mümkün mü? Rus yetkililerin bu konudaki yanıtları net:
Örneğin Rusya Duma Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, ABD’nin Rusya’yı caydırma politikasında Çin’in bir rol oynayacağı umudunun sadece bir yanılgı değil, aptallık olduğunu belirtiyor.
Rusya Bilimler Akademisi Uzakdoğu Enstitüsü görevlisi Aleksandr Larin ise ABD’nin Çin’i kullanma umudunun bir taş devri düşüncesi olduğunu belirterek şu analizi yapıyor: “Rusya’yı caydırmak çabasıyla Çin’i kullanmak fikri bir saçmalıktır. Rusya ve Çin stratejik ortaklardır. Aralarındaki sıkı ilişkinin bir başka örneği yok. Rusya’yı caydırma çabalarına Çin’in katılacağını, hele bir araç olarak kullanılabileceğini sanmak boşunadır. Çin, dünyanın en büyük iki devletinden biridir. Bağımsız dış politika izleyen Çin’i bir araç olarak kullanmak, imkânsız bir şeydir. Diplomasisi son derecede zeki ve akıllıcadır.”
Rusya Politik Teknolojiler Merkezi Genel Müdürü Sergey Miheyev de ABD’nin bu düşüncesinin tam bir saçmalık olduğunu düşünenlerden. Miheyev’in şu önemli analizini de sizlerle paylaşmak istiyoruz: “Çin’le ABD’nin gerçekten sıkı ekonomik ilişkileri var. Ama Çinliler, ABD’nin Çin’e yaklaşımının özünü iyi bilir. ABD Çin’e 21. yüzyıldaki başlıca rakibi gözüyle bakıyor. Bir zaman önce askeri doktrininin merkezini Pasifik bölgesine kaydırması, sebepsiz değil. Bu, ABD’nin Çin’i caydırmayı, öncelikli amaç edindiğini gösteriyor. Tüm diğer adımları bunu maskelemek çabalarından başka bir şey değil. Bu bir, ikincisi de şudur. Çin Rusya’yı stratejik bir ortağı olarak kaybederse ABD ile baş başa kalacak. Pekin bu konuda yanılgıya düşmez.”

Kissinger ve Brzezinski’nin önerileri

Açık ki, Çin’den ABD’ye bir kart olmaz!
Peki, ABD ne yapacak? Zira Ukrayna’yı almak isterken, önce Kırım’ı Rusya’ya kaptırdı, şimdi de Doğu Ukrayna ayrılık işaretleri veriyor...
ABD’nin ünü stratejisti Henry Kissinger, Washington Post’taki “Ukrayna krizi nasıl sona erer” başlıklı makalesinde özetle şu görüşü savunuyor: “Ukrayna, ekonomik ve politik örgütlere elbette üye olabilir ama NATO’ya üye kabul edilmemeli.”
Yani Kissinger, Ukrayna’nın “bir süre” kampsız kalmasını şu anda çıkar yol olarak görüyor. Benzer görüşü ABD’li ünlü stratejist Zbigniew Brzezinski de savunuyor.
Ancak Brzezinski, uzun yıllardan bu yana ABD’nin Avrasya egemenliğinin Ukrayna’dan geçtiğini savunan bir isim. Bu nedenle onun Washington Post’taki makalesinin özü, Ukrayna’nın her iki kanadından Rusya’ya baskıyı içeriyor: Aşağıdan Romanya-Polonya hattından yapılacak baskı ve yukarıdan Baltık üzerinden yapılacak baskı.

Kanat baskısı Rusya’yı durdurmaz

ABD için Polonya-Romanya kanadı aynı zamanda Karadeniz demektir ve burada Washington’un Montrö’yü sulandırsın diye Ankara’ya yoğun baskı yaptığını görüyoruz.
ABD’nin bu hafta yukarı kanat için, yani Baltık bölgesi için de harekete geçtiğini görüyoruz.
Önce Pentagon, Rusya’ya komşu olan Baltık ülkelerine 600 Amerikan askeri göndereceğini açıkladı. Ardından da NATO Deniz Komutanlığı Operasyonlar Bölümü Başkan Yardımcısı Arian Minderhoud, 5 NATO gemisinin Baltık Denizi’nde tatbikat yapmak üzere Almanya’nın Kiel Limanı’ndan yola çıktığını duyurdu.
Peki, Ukrayna’da büyük yenilgi alan ABD’nin bu iki kanat baskısı Rusya’ya geri adım attırabilecek mi?
Rusya, Ukrayna’yı Batı’ya kaptırdığı anda, geri dönülmez şekilde kendi coğrafyasına sıkıştırılacağını görüyor ve bu nedenle çok kararlı bir şekilde mücadele ediyor.
Dolayısıyla, Suriye’de yenilmemek için Ukrayna’da cephe açan ABD’nin, bu kez Ukrayna’da yenilmemek için yeni bir cephe açması gerekiyor!


Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.