ABD’nin ipiyle kuyuya inmeye çalışanlara bir hatırlatma


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

10 Haziran 2016, 10:45

Amerikan Forbes dergisi, dünyanın en büyük şirketlerini açıkladı. İlk 20 şirketin yedisi Çin’e ait.

Daha da önemlisi en büyük 20 şirket içindeki yedi Çinli şirketten dördünün ilk dört sırada olması. ICBC (Industrialand Commercial Bank of China) , China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China…

Çok değil 10 yıl önce dünyanın en büyükleri arasında Çin firmalarının adı geçmiyordu. Financal Times gazetesinin 2007 yılında yaptığı sıralamada ilk beş şirket, Exxon Mobil, General Electric, Microsoft, R.D. Shell ve AT-T  olarak sıralanmıştı.

On yıl öncesinin büyüklerinin yerinde şimdi yeller esiyor.

Güç dengelerinde büyük değişimler oldu. ABD ekonomisi artık en büyük ekonomi değil. IMF, 2014 yılında satın alma gücü paritesi üzerinden yapılan hesaplamalarda Çin ekonomisinin büyüklük olarak ABD ekonomisini geride bıraktığını açıklamıştı.

Şimdi ise bu gerçek, herkes tarafından kabul ediliyor.

Forbes dergisinin en büyük şirketler listesi bu gerçeği olanca çıplaklığı ile bir kez daha gözler önüne sermiştir.
 
“Tarihi fırsat” yakaladıklarını düşünen gafiller

Amerikan dergisinin saptamasını, ABD arabasının arkasına takılarak hala bir yerlere varabileceğini sanan, hatta “tarihi bir fırsat” yakaladıklarını sanan gafiller açısından hatırlatma gereği duyduk.

PKK, şimdi bütün gücüyle ABD ile artık aleni hale getirdiği işbirliğini, başarıya ulaşacağının en önemli kanıtı olarak propaganda ediyor.

Dünyada yükselen güç Asya... ABD’nin kurmaya çalıştığı “ikinci İsrail”,  yükselen Asya’nın bir parçası olan dört Batı Asya ülkesinin parçalanmasını öngörüyor.

Yükselen Asya’nın en büyük devletleri Rusya, Çin ve İran; Suriye başta olmak üzere ABD’nin parçalamak istediği Batı Asya ülkeleri ile birliktedirler.

Bu durumda basit soru şudur: Gerilemekte olan ABD’nin, yükselmekte olan Asya’yı yenebilme şansı var mı?

Bu sorunun cevabını bilmek için kahin olmak gerekmiyor. 
 
Asya birleşiyor

Asya yükselmektedir ama aynı zamanda birleşmektedir. Şanghay İşbirliği Örgütü, aralarında Çin’in de olduğu 14 Güneydoğu Asya ülkesinin oluşturduğu birlik ve Rusya’nın başını çektiği Avrasya Birliği…

İran, Irak ve Suriye arasındagüvenlik alanında fiili bir birlik halihazırda gerçekleşmiş durumda. Kasım ayında Bağdat’ta gerçekleşen toplantıya Türkiye de davet edildi. AKP Hükümeti,“Bağdat Mutabakatına” dahil olmak yerine Kasım sonunda Rus uçağını düşürmeyi tercih etti.

Ama Türkiye’nin mecburiyetleri, bu birliğe dahil olmasını kaçınılmaz olarak getirecektir.

Birleşen Asya karşısında, çökmekte olan ABD’nin en ufak bir şansı yoktur. ABD’nin önündeki biricik seçenek pılısını pırtısını toplayarak bölgeden gitmek olacaktır.

PKK, işte bu tablo içinde ABD’nin ipine sarılarak Batı Asya kuyusuna inmektedir. “Hendek Savaşı”na başlarken ABD’ye güvenmişti. Sonuç hendeklere gömülmek oldu.

ABD’nin ipine sarılanlar, bu emperyalistin bölge planlarını hayata geçirmesine hizmet yolunda 10 ay içinde 10 bine yakın genci kurban verdiler.

Şimdi Suriye çöllerinde aynı macerayı devam ettiriyorlar. ABD’nin kendi yarattığı IŞİD canavarını temizlemek bahanesi ile ileri sürdüğü PKK’nın karşısındaki güç, gerçekte IŞİD değil, arkasında yükselen Asya’nın durduğu Suriye Cumhuriyetidir.

ABD günü geldiğinde her zaman yaptığı gibi kendi güvenli limanlarına ricat edecektir.

PKK ise Sur, Nusaybin, Cizre, Silopi ve Yüksekova’da yaşadığı kaderi bu kez de Suriye çöllerinde yaşayacaktır.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abrek - 1 yıl önce
eşyanın tabiatına karşı gelinemez.. mecburiyetlerin karşısında durmaya çalışanlar yok olup gider..