Açılım bitti, Türkiye bölünmeyecek


Teoman Alili

Teoman Alili

30 Ekim 2014, 14:59

‘Açılım’ dedikleri şey aslında ‘Türkiye’yi bölüyoruz’ demenin örtüsüydü. Amaç belliydi, Türkiye’de ‘Türk milleti’ vurgusunu ortadan kaldıracak bir yeni anayasa, özerkliği gündeme getirecek Avrupa Yerel Yönetimler Yasası, özerkliğin mali kaynaklarını sağlayacak olan BM İkiz Sözleşmeleri, Abdullah Öcalan’a sekreterya yada baş müzakereci statüsü, Türk Ordusu’nu PKK’ya toprak sağlamak için IŞİD bahanesiyle Suriye’ye sürme planı ve bölge ülkelerini düşmanlaştırma ve sonunda ‘çok etnikli devlet’ haline getirilen bir ülke. ‘Açılım’boyunca yapılan propaganda neydi? ‘Aman susun, açılımı tehlikeye sokmayın sonra bölünürüz ha…’ Bu söylemle bölücülüğe karşı mücadelenin önü tıkanıyordu. Hatta PKK’ya karşı savaşan kahramanlar ve gerçeği gören ve gösteren aydınlar hapislere atılıyor, sürgün ediliyordu. İşte bu sürecin sonuna gelindi. Türkiye’de dinamik güçleri yani Türkiye’nin gerçek sahiplerini hesap edemeyenler bölücülüğün bu topraklara yayılamayacağını gördüler. Şimdi bölücüler iflas etmiş bir projenin çırpınışları içinde iyice batıyor. Bunu en iyi gören aslında Öcalan ve bu yüzden ‘barış kahramanı’ rolü üstlenmeye çalışıyor ama mümkün değil. Çünkü barış için tek şartın PKK’nın koşulsuz silah bırakması olduğu net biçimde ortaya çıktı. Kontrolsüz güç, güç değildir cümlesi bugün tam da PKK’yı anlatıyor.

ORDUNUN DURUŞU

Bu durumun tersine Türk Ordusu artık daha net çıkışlar yapıyor. Bölücülüğe karşı sınır ötesi operasyon vurgularının yanı sıra, Suriye’deki PYD’ye ‘terör örgütü’ denmesi ve sınır ötesinden yapılan saldırılara ‘misliyle cevap verilmesi’ önemli çıkışlar. PKK’nın son zamanlarda yaptığı saldırılarda ordunun meşru savunma kozunu güçlendiriyor. Üç askerin ardından bir askerin de eşinin yanında arkadan yapılan bir saldırıyla şehit edilmesi kontrolsüz hale gelen PKK’nın çırpınışlarını gösteriyor. Bu ortam esas planın da durmasına neden oluyor. Türkiye’yi derinden bölmek için yapılan planlar işlevini yitiriyor. Peşmerge, Türk topraklarından geçip Suriye’ye gidiyor. Bu görüntü olarak pek iç açıcı değil ama Ayn El Arab’ta IŞİD’e karşı savaşmaları normal. En azından Türk askerinin orada savaşmasından normal. Anormal olan Suriye topraklarına yabancı güçlerin ve ÖSO teröristlerinin girmesine izin vermek. Türk askeri de eğer tehdit görürse hem PKK’ya hem IŞİD’e karşı savaşacaktır. Zaten bu durumu son Kara Kuvvetleri Komutanı’nın yaptığı açıklamada gördük: ‘Tahmin edilebilirlikten öngörülemezliğe, tehdit algısında basitlikten karmaşıklığa, tehdit - tabanlı planlamadan yetenek tabanlı planlamaya değişiklikler yapılmalıdır.’ Bu açıklama yeni dönemde, yeni gelişmelere işaret ediyor.

SIR PERDESİ ARALANIYOR

Türkiye’de malum çevreler gerçeği gizlemek için yeni bir tabir ortaya attı: ‘derin PKK’ Bu elbette büyük resmi gizlemek için yapılan bir oyun. PKK bir devlet değil ki, derin olsun. PKK herkesin bildiği gibi bölücü bir terör örgütü ve bu örgütü yönetenleri görmeden, bir başka değişle PKK’yı yöneten derinliği gizli tutarak bir yere varamayız. Mesela Abdullah Öcalan neden durup dururken ‘Akil Adamlar’ önerdi ve bu önerilen isimler arasında yer alan esas yabancı isim kim? Daha önce neler yaptı? Örgütlü mü değil mi? Neden sürekli etnik yapılar kaşınıyor ve BM bu işin neresinde? Gerçek ‘akillerin’ BM ile bağlantıları var mı? Nasıl bir anayasa planlanıyor ve neden ‘Türk milleti’ vurgusu ortadan kaldırılmak isteniyor? Bütün bunlar yazımını tamamlamak üzere olduğum yeni kitabım ‘Derin Bölcülük’te yer alacak yakında yayımlanır sanırım. Sözün özü ise şu: Türkiye’yi bölme planları zora girdi bu yüzden panik içinde hareket ediyorlar.

Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali - 3 yıl önce
sayın alili umarım haklısınız ! ben sizin kadar iyimser değilim tsk ya çok güvenmiyorum açıkçası! türk milleti dolayısıyla türklüğü ortadan kaldırma gayretleri var ! umarım tsk uykusundan uyanır!
Avatar
ANA - 3 yıl önce
ben açilimin bittiğine inanmiyorum.seçime kadar oyalama ondan sonra yeniden başlarlar