Ahmet Altan'dan mağdur yaratmak


Barış Tınay

Barış Tınay

03 Ekim 2016, 15:04

Türkiye'nin bugünlere gelmesinde, liberallerin katkısı yadsınamaz. Bugün de özgürlük, gazetecilik ve mağduriyet kavramları altında kendi suçlarını ortaklaştırma ve örtme gayreti içerisindeler.
Geçtiğimiz günlerde yurtdışında “Altanları ve tüm tutuklu yazarları serbest bırakın!” başlıklı bir imza kampanyası başlatıldı. İmza metni şu şekilde başlıyor:

“Biz aşağıda imzası bulunanlar, dünyanın tüm demokratlarını, Türkiye’yle ve Türkiye’nin önemli bir rol oynadığı Ortadoğu’nun geleceğiyle ilgilenen herkesi, Türk Hükümeti’nin, farklı fikirleri savunan Türkiye’nin en parlak düşünür ve yazarlarına karşı yürüttüğü sindirme ve baskı harekâtına karşı durmaya çağırıyoruz.”

Konudan habersiz birçok yabancının bulunduğu listede, Türkiye’den de Cengiz Çandar, Hasan Cemal, Yasemin Çongar, Baskın Orhan, Orhan Pamuk, Elif Şafak gibi “müzmin”liberal imzacılarımız bulunuyor.

Gazetecilik Mi, Tetikçilik Mi?

Bildiride Ahmet Altan’dan “kamunun bilme hakkını savunan Taraf gazetesinin beş yıl süre ile genel yayın yönetmenliğini yapmıştır” diyerek bahsediliyor.

Tutuklanma sebebi olarak da sadece hükümete yönelttiği etkili eleştiriler gösteriliyor.

Peki, Altan hangi suçlama ile tutuklanmıştı?

"…Şüphelinin genel yayın yönetmeni olduğu Taraf gazetesinin, FETÖ/PDY'nin amaçlarını gerçekleştirmek… Genel yayın yönetmeni olarak Taraf gazetenin yayın politikasını belirlediği… Milli ordunun tasfiye edilerek FETÖ/PDY mensuplarının orduda yükselmelerine ve silahlı kuvvetleri kontrol altına almalarına ilişkin suçlarına iştirak ettiği değerlendirilmiştir..."

İmza için çağrıda bulunanlardan Adalet Ağaoğlu, Altan kardeşlerin tutuklanmasını “Bir gazeteci yazarın vazifesi, bilgi toplayıp kamuoyuna sunmaktır. Kendi vazifesini yaptığı için bir gazeteci yazarı tutuklamak, faşizmden de beter bir şey."diyerek açıklıyor. Yukarıdakisuçlamaların hiçbirine bir açıklama yapma gereği duymuyor. Sadece süslü cümleler ile zihin bulandırıyor.

Ne de olsa Adalet Ağaoğlu, Hrant Dink cinayetinin arkasındaki FETÖ'cü polislerin isimlerini sansürleyen Ahmet Altan'a, Uluslararası Hrant Dink Ödülü'nü elleri ile verebilmiş bir isimdir.

Mağdur Diyerek Gerçeklerin Üzerini Örtemezsiniz!

Evet, bir gazetecinin vazifesi bilgi toplayıp kamuoyuna sunmaktır. Halkın doğru bilgiye ulaşma hakkını ilkesi haline getirmiş her gazeteci de bu bilgileri kaynağından teyit ettirdikten ve doğrulattıktan sonra halka sunar. Lakin Ahmet Altan'ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Taraf Gazetesi tam tersine, yalan ve iftira haberler ile yurtsever insanların zindanlarda çürümesine, ölmesinesebebiyet vermiştir.

Bu da liberallerin söylediği gibi gazetecilik olmuyor, tetikçilik oluyor.

Taraf Gazetesi'ni kimlerin çıkarttırdığını, gazete politikalarının nasıl belirlendiğini, mali desteğin kimler tarafından,nasıl sağlandığınıöğrenmeden;Altan kardeşlerden "mağdur" diye bahsetmek, liberaller içingeçmiştekikirli işbirlikçiliğinmahcup bir savunmasındanötebir anlam ifade etmiyor.

Yani, öyle “Mağdur” diyerekgerçeklerin üzerini örtemezsiniz.

Nihayetinde Türkan Saylan'ın, Ali Tatar'ın, Murat Özenalp’in, KuddusiOkkır’ın, Cem Aziz Çakmak’ın kanları,yetim bıraktığı çocuklarının ahları vardır; hepinizin üzerinde.

***

Bildiri metni, Türk hükümetine gazetecilerin hızla tahliyesini sağlaması çağrısı ile sonlanıyor.

Bu saatten sonra liberaller için istenecek tek şey adalettir, daha fazlası değil.

Onu da “Yetmez ama evet” diyerek ortadan kaldırdıkları için, bizim isteğimiz kuru bir temenniden öteye geçemiyor. Üzgünüz.

***

Barış Tınay
https://twitter.com/baristinay
https://www.facebook.com/tinaybaris/
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
orhan - 1 yıl önce
ahmet altan dan magdur olmaz, olsa olsa vatan haini, türk düsmani olur
Avatar
abrek - 1 yıl önce
bu tezgahın içinde ychp de var hdp de sahte sol da fetö de liberaller de abd de ab de..
maşAllah toplama kampı gibi.. :)