AİHM zaferine nasıl ulaşıldı, dersleri nelerdir?


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

18 Ekim 2015, 12:15

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, tam on yıldır Avrupa’da emperyalistlerin soykırım yalanına karşı sürdürdüğü mücadeleyi, 15 Ekim günü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi tarafından açıklanan nihai kararla sonuçlandırdı.

Emperyalizm yenildi, Türkiye kazandı.

Toprak bütünlüğümüze yönelik açık bir saldırı yürüten emperyalist güçler, amaçlarına ulaşmak için soykırım yalanıyla tarihi çarpıttılar. Böylece dünya kamuoyunu Türkiye’nin soykırımlar üzerinde kurulmuş gayrımeşru bir devlet olduğuna ikna edeceklerdi.

Dünya, devletin gayrımeşru olduğuna ikna edilirse, milletin vatanını savunma azmi de kırılacak ve bu ortamda sınırlar ve egemenlik konuları yeni baştan ele alınacaktı!

İşte bu plan AİHM kararı ile bozguna uğratıldı.

Bugün kazanılan başarının gerçek anlamını kavrayabilmek için 10 yıldır yürütülen mücadeleye kısaca göz atmak gerekiyor:

Mücadelenin 10 yıllık özeti
1980’lerin ortalarından başlayarak Batılı merkezlerde “Ermeni soykırımı” yalanı dillendirilmeye ve bazı ülkelerin parlamentolarında bu yönde kararlar alınmaya başlandı. ABD, bazı eyalet parlamentoları aracılığıyla başı çekti.

2005 yılına gelindiğinde İsviçre Parlamentosu Ermeni Soykırımını inkâr edenleri cezalandırmayı öngören bir yasa çıkardı. Bu yasaya dayanarak o sıralarda İsviçre’de konferans veren Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu hakkında soruşturma başlattı.

İşçi Partisi (Vatan Partisi) Genel Başkanı Doğu Perinçek, bu gelişme üzerine derhal İsviçre’ye giderek, Lozan barış antlaşmasının imzalandığı binanın önünde basın toplantısı düzenledi ve “ Ermeni soykırımı iddiası tarihsel ve emperyalist bir yalandır” dedi.

İsviçre, Doğu Perinçek’in girişimine dava açarak cevap verdi.

Vatan Partisi’nin bu davaya cevabı ise, Lozan anlaşmasının yıldönümünde bu şehirde 5 000 yurttaşımızın katıldığı bir miting ve bir dizi toplantı gerçekleştirmek oldu. İsviçre polisi bu etkinlikler sırasında Doğu Perinçek’i tutuklamak istedi, başaramadı.

Ardından Berlin’de 10 bin yurttaşımızın katıldığı büyük bir miting gerçekleştirildi. Benzer bir etkinlik de Paris’te yapıldı.

Doğu Perinçek hakkında Lozan’da açılan davanın duruşmasına Türkiye’den yüzlerce aydın katıldı. Lozan’da toplantılar engellendiği için etkinlikler Lozan’a 80 kilometre mesafedeki NeuChatel’de gerçekleştirildi.

Doğu Perinçek İsviçre Mahkemesi tarafından mahkum edildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığının karşı çıkmasına rağmen Perinçek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu.

Sonraki yıllarda Vatan Partisi, bir yandan içerde Ergenekon ve Balyoz tertiplerine, diğer yandan AİHM’de İsviçre’nin mahkumiyet kararına karşı mücadele yürüttü.

Sonuçta iki cephede de başarı kazanıldı. İçerde tertipçiler, dışarda soykırım yalancıları yenildi. Evet Türkiye kazandı, Vatan Partisi kazandı, Doğu Perinçek kazandı.


Rus ve Ermeni arşivleri

Batı’nın soykırımı yalanına karşı mücadele bir çok cephede yürütüldü. Bunlardan en kayda değer olanı İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Perinçek’in Rusya’da yaptığı araştırmalar ve gün yüzüne çıkardığı belgelerdir.

Sovyet Komünist Partisi, Kızıl Ordu, Rusya ve Ermenistan devlet arşivlerinden binlerce belgeye ulaşıldı.

Bütün bu belgeler onlarca kitap olarak Türkiye’de Kaynak yayınları tarafından yayınlandı. En çarpıcı olanları İngilizce, Fransızca ve Almanca başta olmak üzere çeşitli dünya dillerine çevrildi.

Yalana karşı Dünya çapında büyük bir aydınlatma mücadelesi yürütüldü.

Bütün bu mücadelelerde özetle “Soykırım yapmadık vatanımızı savunduk” denildi.

Ermenistan’ın ilk Başbakanı Ohannes Kaçaznuni’nin 1924 yılında, Partisi’nin Bükreş’te düzenlenen kongresine sunduğu “Taşnak Partisi’nin yapacağı bir şey yok” başlıklı raporunda da belirttiği üzere, I. Dünya Savaşı’nda Ermeniler Rusya ve İngiltere tarafından, “Denizden Denize Büyük Ermenistan” hayaliyle ayaklandırılarak Osmanlı Devletini arkadan vurmaya kalkmışlar ve Türkler de vatanlarını savunmuşlardır.

Parlamentolar tarihi yargılayamaz, tarih yazamaz
Şimdi AİHM Büyük Dairesi Türkiye’nin haklılığını kabul etmiş bulunuyor.

Karar sadece ifade özgürlüğü çerçevesinde alınmış olan bir karar değildir. AİHM 2. Dairesi geçen sene vermiş olduğu kararda 1915 olaylarının Yahudi soykırımı gibi değerlendirilemeyeceğini belirtmişti.

Büyük daire, 2. Daire’nin kararını kabul etmiş bulunuyor.

Böylece bundan sonra ülke parlamentolarının tarih yazmak, tarihi yargılamak gibi bir yetkilerinin olmadığı hükme bağlanmıştır.

AİHM kararları, soykırım konusunda karar alan bütün ülkelerin kararlarını yok hükmüne getirmiştir.

Türkiye’nin ve Türk milletinin sırtından ağır bir yük kalkmıştır.


Sorun çözen Parti

AİHM kararı bir gerçeği daha gözler önüne serdi.

Vatan Partisi, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birini çözerek, diğer bütün partilerden farklı olduğunu ortaya koydu.

Daha Meclis’te bile yokken ülkenin en önemli sorununu çözmek önemli bir göstergedir.

Aynı şekilde Vatan Partisi, bölge ülkeleri ile dinamitlenen ilişkileri yeniden kurarak ve tamir ederek bir başka konuda da Türkiye’nin sorunlarını çözeceğinin başka bir örneğini vermektedir.

Yeni bir seçime doğru giderken milletimizin, Partilerle ilgili olarak göz önüne alması gereken en önemli husus budur.

[email protected] 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fx - 2 yıl önce
Doğu Perinçekin AB nin hukukunu bile düzeltecek duruma yol açtığını düşünür isek eğer doğu perinçek düşünceleri doğrultusunda ülkemizde ki adaletin dünyada no1e gelebileceğini düşünebiliyorum. Milletin de bu durumu anlayıp katılması ile mümkündür.