AKP’nin “Yeni Anayasa”sı nereden alınıyor?


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

05 Aralık 2015, 13:57

Tayyip Erdoğan ve AKP yöneticileri anlaşılan “şimdi tam zamanı” diye düşünüyorlar ve her fırsatta “Yeni Anayasa” niyetlerinden bahsediyorlar.
Elbette AKP’nin Yeni Anayasası gökten zembille indirilmeyecek.
Dünyadaki bütün Anayasalar, belli başlı devrimlerin ya da karşı devrimlerin sonucu olarak ortaya çıkmışlardır.
Örneğin Türkiye’nin 1924 ve 1961 Anayasaları esas olarak Büyük Fransız Devrimi’nin, Ekim Devrimi’nin ve bizim Cumhuriyet Devrimimizin yarattığı iklim içinde vücut bulmuşlardır.
Aynı şekilde özellikle 20 yüzyılda ABD emperyalizmi işgalci olarak gittiği her yere kendi hakimiyetinin Anayasasını, yani Karşı Devrimin Anayasasını da götürdü. Bütün Amerikancı darbeler dünyanın her yerinde birbirlerine benzeyen Anayasalarını yaptılar.

Irak’ın “demokratik ve özgürlükçü” Anayasası
Bu Anayasalardan biri de komşumuz Irak’da yapıldı. ABD 2003 yılında “demokrasi ve özgürlük” adına Irak’ı işgal etti. Ardından “Diktatörlüğün Anayasası” olarak nitelendirilen Baas iktidarının Anayasası yürürlükten kaldırıldı.
Irak’ın yeni Anayasası, işgalcilerin namluları eşliğinde yapıldı.
Demokrasi ve özgürlük adına bütün etnik gruplara (Arap, Kürt, Türkmen, Asuri), bütün mezheplere (Sünni, Şii), tarikatlara, aşiretlere vb. gibi Ortaçağa ait bütün toplumsal kategorilere Anayasal güvence sağlandı.
Huntingtonların “insan doğasına en uygun” dediği kimlik siyaseti bütün boyutlarıyla hayata geçirildi.
Sonrasını biliyoruz. Ortaçağ’a ait bütün bu toplumsal farklılıklar daha da derinleştirildi. Irak Milli devleti ve Irak Arap milletinin yerini, yerel devletçikler ve bir çok etnik ve dinsel grup aldı.
IŞİD’in doğup büyüdüğü zemin de işte böyle yaratıldı.
Farklı mezheplerden insanların topluca bulunduğu ibadethanelere ve Pazar yerlerine yapılan intihar saldırıları sıradan olaylar haline geldi.
Fatura şimdi milyonlarca ölü ile ifade ediliyor.

Açılımların amacı
İşte bu Anayasa şimdi Türkiye’ye getirilmek isteniyor. Tayyip Erdoğanların “Yeni Anayasa”sı, ABD’nin Irak için hazırladığı bu Anayasa’yı örnek almaktadır.
Son derece normaldir. Çünkü AKP ideolojik olarak Ortaçağı savunmaktadır. Yüzyıllar öncesinin toplumsal ve siyasal sistemini canlandırmak peşindedir.
“Darbe Anayasası’ndan kurtulmak” propagandası eşliğinde yapılmak istenen, Ortaçağ’a ait olan ve Cumhuriyet Devrimimiz ile yasadışı ilan edilen ve yok edilmeye çalışılan bütün etnik ve dinsel örgütlenmelere Anayasal güvence vererek canlandırmaktır.
Daha doğrusu söz konusu yapılanmalar Cumhuriyet’e rağmen hiçbir zaman tamamen yok edilemedi. Şimdi ise emperyalizm ve işbirlikçileri tarafından yeniden,“Millet”in yerine ikame edilmek isteniyorlar.
Geçtiğimiz yıllar içinde sahneye konan“açılımlar”, bu Anayasa için gerekli ortamı yaratmak içindi.
“Kürt açılımı”, “Alevi açılımı”, “Roman, Laz, Çerkez açılımı”, “Dersim açılımı” adı altında yapılan bütün girişimlerin amacı, toplumu “Yeni Anayasa”ya hazırlamaktı.

“Yeni Anayasa” ve Türkiye’nin tarihsel birikimi
Elbette Tayyip Erdoğanların bu girişimlerinin asıl sahibi, sayesinde iktidar oldukları ABD emperyalizmidir. Yakın geçmişte bu gerçeği, kendilerinin emperyalist projelerde “eşbaşkan” olduklarını söyleyerek itiraf ediyorlardı.
Şimdi artık, BOP’tanda, eşbaşkanlıktan da söz edilmiyor. Ama emperyalizmin Türkiye gibi ülkeleri etnik ve dini farklılıklar temelinde parçalama hedefleri yerli yerinde duruyor.
Hatta bu etnik ve dini parçalama gayretleri en kanlı meyvelerini İslam ülkelerinde şimdi veriyor.
Tayyip Erdoğanların Yeni Anayasasının başarıya ulaşması durumunda bugün Irak, Suriye, Libya ve diğer İslam ülkelerinde yaşanan manzaralar Türkiye’de de yaşanacaktır.
Ama Türkiye’nin tarihsel birikimi, Cumhuriyet Devriminin kazanımları, milletin ezici çoğunluğunun laikliği içselleştirmesi ve ABD’nin Türk Ordusunu dağıtmak amacıyla sahnelediği tertiplerin başarıya ulaşamaması; Tayyiplerin “Yeni Anayasa” ile varmayı düşündükleri hedefin önündeki en büyük engeldir.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.