Aleviler HDP’yi destekler mi?


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

18 Mart 2015, 10:59

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker, yanına bazı diğer Alevi dernekleri yöneticilerini de alarak 7 Haziran seçimlerinde HDP’yi destekleyeceklerini açıkladı.
Bizzat Alevi yurttaşlar ve Alevi örgütlerinin yetkilileri elbette Turgut Öker’e gereken cevabı vereceklerdir.

HDP; Diyarbakır’a Şeyh Sait’in heykelini dikmiştir. 1925 yılında, “Dinsiz Kemalistler Hilafeti kaldırdılar” diyerek isyan eden Nakşibendi Şeyhi, şimdi HDP’nin (PKK) “Milli Kahramanı”dır.
Yıllardır her yıl Haziran ayının son günlerinde bu “Milli Kahraman” için Diyarbakır’da anma etkinliği organize ediliyor. 2014 yılında düzenlenen son anma etkinliğinde dile getirilen talep, “Şeyh Sait ve arkadaşlarının mezarı bulunsun” oldu.

Aynı HDP, 15 Mart 2015 günü ölümünün 55 yılı dolaysıyla Urfa’da, Saidi Nursi adına da bir Panel düzenledi ve mevlit okuttu.
Cumhuriyet düşmanı Şeyh Said’i milli kahraman ilan eden ve bugünün Türkiye’sindeki ortaçağ gericiliğinin fikir babası Saidi Nursi için paneller düzenleyen HDP’ye Alevilerin destek vermesi düşünülemez.


Öker’in gerekçeleri
Turgut Öker; HDP’yi (PKK) destekleme gerekçesi olarak, bu Parti’nin Suriye’de IŞİD’e karşı savaşmasını gösteriyor.

ABD’nin kurguladığı bir senaryoda rol alarak, emperyalist merkezler tarafından imal edilen IŞİD’e karşı, gene ABD uçaklarının koruması altında, Irak’ın kuzeyindeki Kukla Devleti, Akdeniz’e ulaştıracak bir koridor açma görevi gereği savaşan PKK’nın eyleminden, Türkiye Alevileri lehine bir sonuç çıkarabilmek için, anlaşılan Dünyaya Almanya penceresinden bakan Turgut Öker olmak gerekiyor.
Oysa aynı PKK, Suriye’de ÖSO ile ittifak yapmıştır. 17 Şubat 2013 tarihli gazeteler, PKK’nın Suriye kolu olan PYD ile Müslüman Kardeşlerin silahlı gücü olan ÖSO arasında varılan 11 maddelik anlaşmayı yayınladılar.
Anlaşma PYD ve ÖSO’nun Esad’a karşı savaşta güçlerini birleştirmelerini öngörüyordu.

ÖSO kim? Şeriatçı terör örgütü. 2011 yılından itibaren Suriye’de yürüttüğü terör faaliyetinin somut hedefini; “Hıristiyanlar Lübnan’a, Aleviler Mezara” sloganı ile ifade etmiş.
Demek ki Alevilerden kendi mezar kazıcılarının dostlarını desteklemeleri bekleniyor, öyle mi?

Atatürk düşmanlarının ittifakı
Türkiye Alevileri Mustafa Kemal Atatürk’e düşman olan bir siyasi Parti’ye destek olmazlar.

2012 yılından bu yana yüzbinler ve milyonlar olarak alanları “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganları ile inleten yurttaşlar içinde Alevilerin nasıl bir ağırlıkla yer aldıkları biliniyor..
Türkiye’de bütün Alevi evlerinde Atatürk’ün fotoğrafı Hazreti Ali resmi ile yan yana bulunur.

HDP ise Atatürk’e karşıdır ve bunu gizlememektedir.
Aleviler Atatürk’ün önderlik ettiği Cumhuriyet Devrimi ile birlikte eşit yurttaş oldular. Yüzyılların baskısı ve ayrımcılığından kurtuldular.
Şimdi Turgut Ökerler, Alevilerin; Atatürk’e, onun kurduğu Cumhuriyet’e ve o Cumhuriyet’in en önemli ilkesi olan laikliğe karşı olan bir siyasi Parti’ye destekleyeceğini söylüyorlar.
Başta Öcalan olmak üzere bu siyasi hareketin çeşitli yetkilileri Cumhuriyet’in laikliğini “Batı dayatması” olarak gördüklerini defalarca söylemiş, yazmışlardır.
Oysa laiklik özellikle Aleviler için, ekmek kadar su kadar zorunluluktur.

Sunulan desteğin karşılığı

Aslında Turgut Öker’in peşinde olduğu, son günlerde her kanaldan barajı aşacağı propagandası yapılan HDP listelerinden Meclise kapağı atmaktır.
Öker, düzenlediği basın toplantısında HDP listelerinden kendilerine kontenjan verileceği sözleri ile bu arzusunun karşılandığını da dile getiriyor.

Turgut Öker milletvekili olma uğruna HDP’yi destekleyebilir.
Ama Türkiye Cumhuriyetinin Alevi yurttaşları, Cumhuriyet’e ve Atatürk’e karşı bir tavır içine hiçbir zaman girmeyeceklerdir.

mbedri.gultekin@vatanpartisi.org.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Şahin - 3 yıl önce
aleviler ne turgut ökerin nde başka hdp şakşakçılarının marabası değildir.alevi örgütleride sadece avrupa alevi dernekleri konf.den ibaret değildir.bu yandaşlık olsa olsa milletvekili adaylığı ile ödüllendirilir oda seçilemeyecek yerden.geçtiğimiz seçimleri biz unutmadık.daha önce chp diye çırpındı olmadı gitti bağımsız aday oldu.aldığı oyu yazmaya dilim varmıyor.alevileri zavallı sananlkarın sonu hüsrandır.aleviler kendilerinin varlık sebebi olan cumhuriyeti ve atatürkü bırakıp şeyh sait ve seyit rıza hayranlarına oy verecek kadar aptal değildir.