Anadolu'da birliği sağlamak


İsmail Hakkı Pekin

İsmail Hakkı Pekin

12 Ocak 2015, 20:55

 Bazen ortaya atılan bir laf dillere pelesenk oluyor ve işine gelen herkes bu sözcüğü kullanıyor adeta her derde çare olarak bunu ifade ediyor. Böyle laflardan birisi ‘’statükonun devamını savunmak’’ yani değişime karşı olmak. Bu üç kelime ülkenin temel sorunlarıdahil her yerde ulu orta kullanılıyor. Cumhuriyetin Temel Felsefesinin ve Cumhuriyet değerlerini savunduğunuzda, hemen statükocu damgası yiyorsunuz. Karşınıza ileri demokrasinin ve Osmanlının nimetlerini anlatanlar çıkıyor. Ülkenin sorunlarının üstesinden gelmenin ancak İslami bir rejimle mümkün olabileceği algısı yaratılıyor. İslam dini siyasetin bir aracı olarak kullanılıyor. Hem de her yoğun bir şekilde.

Daha önce de bunlar denendi bu topraklarda. Jön Türklerin ve Mithat Paşanın meşrutiyet çabalarına karşı, ülke sorunlarının çözümü için farklı düşünceleri olan II nci Abdülhamid daha İslami ağırlıklı bir yönetim biçimini seçmiş ve 33 yıl boyunca Osmanlı Devletini böyle yönetmişti. Peki bu İslami ağırlıklı yönetim sorunları çözebilmiş miydi? Osmanlı Devleti zaten fiilen bölünmüştü. Mısır, Girit, Bulgaristan, Bosna Hersek fiilen Osmanlıdan kopmuştu. Her yerde İsyanlar vardı. Yemen’deki Zeydi isyanı, Arabistan’daki isyanlar, Ermeni isyanları, Makedonya isyanı vb. isyanlar için bazen bölgedeki tarikatları bazen de milis kuvvetleri kullanmıştır. Bu arada büyük devletler arasındaki çelişkileri kullanarak devleti ayakta tutmaya çalışan II nci Abdülhamid, darbeden çok korktuğu için de Ordu’yu zayıflattı, donanmayı haliç dışına çıkarmadı, Ordu içerisindeki yandaşları vasıtasıyla Ordunun bölünmesine ve ast üst arasındaki güvenin kaybolmasına neden oldu. Başa çıkamadıklarını- asker ve sivil- terfi ettirerek pasif hale getirdi. Her şeye hakim görünüyordu fakat ülke yönetilemez haldeydi. Devlet sadece günlük idare ediliyor ve en ufak bir vuruşta yıkılacak haldeydi. Kutuplara ayrılmış ülkede fay hatlarına aşırı enerji birikmiş, sorunlar çözülmeden halı altına süpürülmüş ve artık patlama noktasına gelmişti.

Sonrasını biliyoruz. İttihat Terakki’nin müdahalesi (1908), daha sonra Abdülhamid’in hal’i (1909). Müteakiben felaketle biten Balkan Savaşları ve 1nci Dünya Savaşı. Siyasi İslamcılar İttihat ve Terakki’yi hiç sevmezler hatta ona düşmandırlar diyebiliriz. Sebebi de II nci Abdülhamid’in hal’i dir. İttihat ve Terakki mensupları Osmanlı Devleti’nin birliğini sağlamak, dağılmasını önlemek için çare aramaya çalışmalar, bunun için darbe yapmışlar, savaşa girmişlerdir. Ancak onların yapabilecekleri bir şey yoktu zaten Osmanlı Devleti yaşamının sonuna gelmişti,yeni bir yapı ve yeni bir rejim gerekiyordu. Ancak yeni bir formla devam edebilirdi.
İstiklal Savaşının zaferle sonuçlanması, Lozan Antlaşması ile Misakı Milli sınırları içinde bir Cumhuriyet , bir ulus devlet yaratılması ve inşası çalışılmasına girişildi. Hem de iç isyanlara, karşı çıkışlara ve yoksulluğa rağmen. Amaç milli sınırlar içerisinde bir ulus devlet teşkiliydi, kul yerine yurttaş yaratmaktı, etnisitesine, mezhebine ve inancına bakmadan Anadolu’da birliği sağlamaktı, yeniden ayağa kalkmak için. Cumhuriyeti kuranların ortaya koydukları Cumhuriyet Felsefesinin ve Cumhuriyet değerlerinin amacı birlikti, muasır medeniyet seviyesine ulaşmak ve barış içinde yaşamak / yaşatmaktı vatandaşlarını ve komşularını.
Peki şimdi ne yapılıyor. Anadolu’daki birlik parçalanmaya çalışılıyor. Vatandaşlar etnik, mezhepsel ve inanç gruplarına göre ayrıştırılıyor, kutuplaştırılıyor. Ülkenin birliğini sağlayacak en önemli unsur olan eğitim birliği parçalanıyor. Din siyasi amaçlarla kullanılıyor. Sorunların çözümünde tarikatlar devreye sokuluyor. Sorunların çözümünde siyasi fayda sağlama ve oy hesabı yapılıyor. Komşu ülkelerdeki iç savaş/ iç çatışma destekleniyor. Bütün bunlara bakıldığında yapılan yanlışların, uygulanan politikaların Türkiye Cumhuriyetini bir felakete doğru götürdüğünü görüyoruz. Türkiye yakın tarihinden ders alarak, aynı hatalara düşmeden bu kötü gidişten kurtulmak için gerekli tedbirleri almalıdır. Bunun yolu da 2015 genel seçimlerinden milli bir iktidar çıkarmaktır.


İsmail Hakkı Pekin
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.