banner1005

Anayasa MEB ve ders kitapları


Soner Polat

Soner Polat

15 Eylül 2018, 09:14

Ülkemizde anayasadan yetki alan kişi ve kurumların anayasayı bir kez bile okumadığını düşünüyorum.Çünkü okusalardı, bu makaleye konu olan keyfiliklerle karşılaşmazdık!

ANAYASA NEYİ EMREDİYOR?

Anayasamızın 42’nci maddesi çok açık: “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz.” 58’inci maddeyi de hatırlayalım: “Devlet, istiklal ve Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlerin müspet ilmin ışığında,Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusundayetişme ve gelişmelerini sağlayıcı tedbirler alır.” Şimdi de eğitim uzmanı, yazar ve tarihçi Mustafa Solak’ın konu hakkındaki incelemesini dikkatinize sunuyorum. Ara başlıklar bana aittir.

GALİLEO GALİLEİ’NİN TELESKOPU İLE ATATÜRK’Ü ARAMAK

Öğretim programlarını 18 Temmuz 2017’deyayımlayan MEB, bu programlara dayalı ders kitaplarını yazdı ve okullara yollamaya başladı. Bu kapsamda, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük,  Sosyal Bilgiler,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarını inceledim. İlköğretimden lise son sınıfa (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12) kadar okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarındaki Atatürk, Atatürk’ün din ve vicdan özgürlüğüne dair ünite, cümleler ve görseller kaldırıldı. Öyle ki yeni kitaplarda Atatürk ve laikliğebir kelime bile olsa değinilmiyor. 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında yer alan Atatürkçülük ünitesinde 17 sayfada anlatılan Atatürk ilkelerinin kapsamı daraltılarak 3 sayfaya düşürüldü.

KİM BU SOSYAL DEHALAR?

Sosyal Bilgiler 4. sınıfta Atatürk’ün geçtiği yerlerin azaltıldığını görüyoruz. 13 sayfalık “Bir Lider Doğuyor” konusu 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ders kitabından çıkarılmıştı.Sosyal Bilgiler 5. sınıf kitabında Atatürk ilkeleri çıkarıldı.Önceki yıllarda “Çağdaşlaşan Türkiye” ve “Yeni Türk Devletinin Temelleri” ünitelerinde 7 sayfada anlatılan Atatürk ilkelerine yeni kitapta yer verilmedi.Geçen yılın 6. sınıf Sosyal Bilgiler kitabında herhangi bir konu anlatılırken, Atatürk’ün konuya dair fikri de belirtiliyordu. Bu yılki kitapta “yok” denecek kadar azaltıldı. Anlaşılması açısından geçen yılın ders kitabında “Atatürk” kelimesinin 144 ama bu yılkinde 19 yerde kullanıldığını belirtelim.

KERAMETİ KENDİNDEN MENKUL TİPLER!

Sosyal Bilgiler 4. ve 5. sınıflarda Atatürk sıradan birisi gibi gösterilmeye çalışılıyor. Milli mücadele kahramanları Fevzi Çakmak, “Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa”, “Fevzi Paşa”, Kazım Karabekir, ad ve soyadı veya “Kazım Karabekir Paşa” diye yazılırken Atatürk için “Paşa”, “Bey”, “Atatürk” yazılıyor. “Mustafa Kemal Atatürk” hitabı neredeyse yok! Kitabın yazarı bugünden seslenerek sorduğu için  “soyadı kanunu olmadığından böyle hitap ettiği” şeklinde bir mazeret olamaz! 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında: Şeyh Sait’in Cumhuriyet yıkıcısı rolü gizleniyor;Padişahın teslimiyetçi, işbirlikçi tutumu saklanıyor; Menemen ve Kubilay olayları kaldırılıyor.Yazar Mustafa Solak’ın tespitleri kısaca böyle!

OKUMADIKLARINI NASIL ANLIYORUM?

Başlangıç maddesi, daha ilk paragraf: “bu Anayasa, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve onun inkılap ve ilkeleri doğrultusunda…” diye akıp gidiyor. Kapak açılsa görülecek! 11’inci madde: “Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarınıbağlayan temel hukuk kurallarıdır.” Noktayı koyalım: “Hiçbir kimse ya da organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisini kullanamaz! (Madde 6)”

SORUYORUM…

Şimdi soruyorum: Anayasa ortada olduğuna göre Atatürk’ü müfredattan çıkarırken, hangi Devlet yetkisini kullandınız? Bu yetkinin kaynağı nedir? Bu talihsiz çalışmaları yapmadan önce Anayasayı okudunuz mu? Eğer yürütme ve idare makamları Anayasa dışına çıkarsa, bunu sorgulamak belediye zabıtasının görevi mi? Hiç kuşkusuz, Atatürk bu ülkenin çimentosudur. Atatürk yoksa ülkede hızlı bir çözülme başlar. Tabii ki bunu algılamak önünde sonunda bir bilinç işidir. Son söz: “Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner!”
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.