Aziz Sancar’dan bir Orhan Pamuk çıkmaz


Barış Tınay

Barış Tınay

09 Ekim 2015, 12:39

Bazen öyle anlar olur, öyle beklenmedik şeyler yaşanır ki, bir nebze olsun nefes aldığımızı hissederiz. İşte Prof. Dr. Aziz Sancar'ın da Nobel Kimya Ödülünü kazanması ve akabinde yaptığı açıklamalar, gerici ve bölücü saldırılar altındaki Cumhuriyetimiz için bir nebze nefes olmuştur.

Hücrelerin, hasar gören DNA'ları nasıl onardığı üzerine yürüttüğü bilimsel çalışmalar sebebiyle Nobel ödülünü kazanan Sancar, BBC'nin röportajında kendisine sorulan ilk sorunun "Arap mısınız, kısmen mi Türksünüz?" sorusu üzerine kendisine saygısızlık yapıldığını söyleyerek, "Arapça konuşmuyorum, Kürtçe konuşmuyorum, ben Türk'üm" demiştir. BBC'nin aynı tarz bir soruyu, böyle bir ödül kazanan bir İngiliz'e, bir Fransız'a ya da bir Amerikalı'ya sorması mümkün değildir. Zihinlerdeki Türk kimliğine duyulan derin nefret ve aşağılama hissi, her koşulda tezahür ediyor.

Kadir Mısıroğlu’nun Fessiz Versiyonu: Ayşe Hür

Ülkemizde son yıllarda etnik kimlikler üzerinden yürütülen "azgın" siyasi kültür, Aziz Sancar üzerinden de polemik başlatmakta vakit kaybetmedi. Sancar için önce Türk-Kürt-Arap değerlendirmeleri, sonrasında da Türk değil Türkiyeli gibi suni kavram dayatmaları ile gündem yine etnik tartışmalara çekildi. Tabi ki böyle bir tartışmayı Kadir Mısıroğlu'nun fessiz versiyonu Ayşe Hür de kaçıramazdı. Hür, Twitter mesajında, "Aziz Sancar’dan “Türk bilim adamı” diye söz edenlerin bildiği mi var, yoksa Türkleştirme refleksi mi?” diyerek eşsiz düzeyi konusunda bizleri yine yanıltmadı.

Müstemleke basınımız ne yapıyor diye baktığımızda da, Aziz Sancar'ın etnik polemiklere ilişkin tepkisine ve bu konudaki görüşlerine neredeyse hiç yer verilmediğini görüyoruz. Sancar, "Ben Türk değilim, Kürdüm veya Arabım" deseydi, aynı gazetelerin manşetlerini süsleyecekti. Fakat Sancar konuşmalarına aynı tonda sürdürerek, "Mardin'de doğmuşsam, Cizre'de de doğmuşsam, Kars'ta da doğmuşsam ben Türküm" diyerek, yıkılmak istenen ulus kimliğimize sahip çıkması, kendisinden bir Orhan Pamuk çıkartma gayretinde olan kifayetsiz muhterisleri derin bir kedere sürüklemiştir.

Tabi ki müstemleke basınımız, kendisi için uygun bir şey bulmak zorundaydı. Hemen Aziz Sancar'ın uzaktan akrabası olan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ile iletişime geçildi. Mithat Sancar, "Babalarımız kuzen. Aziz Sancar’ın ana dilinin Arapça olduğunu bilmeleri gerek. Ben neysem Aziz Sancar da odur. Aile içinde Arapça konuşulur" demesi ile aranan destek bulunmuştu. Artık manşetler ve düşük liberal sitelerde gündem Mithat Sancar’ın söyledikleri idi… Şaşırdık mı, tabi ki hayır.

Müslüman Ülkeyiz, Mucit Yetiştiremeyiz…

Mardin'de yokluk içinde okuyan ve böylesine büyük bir başarı elde eden Aziz Sancar, eğitim sistemimizin tartışılması için uygun bir zemin yaratabilirdi. Lakin bu tartışmaların oldukça uzağındayız.

AKP’li bir bakanın “Biz Müslüman ülkeyiz, konum itibari ile mucit yetiştiremeyiz, ara eleman yetiştirmeye odaklanmalıyız.” sözlerini hatırlayınca, kiminle, neyi tartışabiliriz ki?

***

Aziz Sancar bir mucizedir, bir modeldir. Eşit imkânlar sağlandığında, araştırma özgürlüğü oluşturulduğunda insanımızın neler yapabileceğini göstermiştir.

Sekiz çocuklu bir aileden, okuma yazma bilmeyen bir ebeveynden, Nobel’e uzanan yol, Cumhuriyet ile kesişen yoldur. Bu başarı, Cumhuriyet’in insanımıza kazandırdığı değerlerin bir sonucudur.

Cumhuriyet; herkese eşit davranan, kimsenin etnik kökenine bakmayan rejimin adıdır.

Cumhuriyet’in kıymetini bilelim.

İnanın, yarın çok geç olur.

Barış Tınay
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.