Babası Atatürk’ten kaçtı oğlu CHP’nin adayı oldu!


Hikmet Çiçek

Hikmet Çiçek

18 Haziran 2014, 15:53

 CHP ve MHP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun babası Mehmet İhsan Efendi, 1902 yılı Yozgat doğumlu. Babası, Ağvanlı (Ayan) oğullarından Molla Mehmed oğlu Hacı Abdülaziz Efendi. Annesi, Sultan Abdülmecid döneminde Yozgat’a yerleşen ve sultanın büyük iltifatına mazhar olan Şeyh Tayyib’in kızı Fatma Hanım. İhsan Efendi, ilk ve ortaokullarından sonra bir süre Yozgat’ta Mekteb-i Sultani’de ve medreselerde okudu. Önce İstanbul’a oradan da, Cumhuriyet’in ilanından bir yıl sonra 1924 yılında, 22 yaşındayken Mısır’a “hicret etti”.

CUMHURİYET’İ SİNDİREMEDİ


Dinci yayınlarda İhsan Efendi’nin Mısır’a gitmesi “ilim tahsilini daha ileri seviyeye götürmek için” diye açıklanır. Bunun gerçekle ilgisi yoktur. O dönemde Cumhuriyet’i ve Kemalist devrimleri içlerine sindiremeyenlerin kaçış yeridir Mısır. Osmanlı’nın son Şeyhülislamı Mustafa Sabri Efendi de soluğu Mısır’da alanlar arasındadır. Türkiye’den kaçan şeriatçılar Mısır’da kümelenirler ve yakın siyasal tarihimizde “Mısır diasporası” olarak geçerler. Ankara’ya ve Cumhuriyet’e düşmandırlar.

Mısır Kralı Fuad, daha sonra Kral Faruk’un koruması altındadırlar. Öyle ki bu kişiler, Türkiye’deki büyük devrime ve Atatürk’e hayran Mısır’ın entelektüel çevreleri ile polemiğe bile girişirler. 1935-1952 yılları arasında kralın mütercimi ve Abidin Kraliyet Sarayı’nın Türk arşivi başuzmanı olarak çalışır. İhsan Efendi’nin basılı bir eseri bulunmuyor. 1952’de Mısır’da Nasır önderliğindeki devrim, İhsan Efendi’nin hayatını altüst eder. Gene dinci yayınlarda devrimden sonra Mısır’ da İhsan Efendi’nin hayatının en sıkıntılı günlerini yaşadığı yazılır.

1961’de öldü, Kahire’de Gafir Kabristanı’nda, yakın dostu Mustafa Sabri Efendi’ nin yanına gömüldü. En küçük oğlu Ekmeleddin İhsanoğlu şimdi CHP’ nin cumhurbaşkanı adayı.


Hikmet Çiçek
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cenap aytepe - 3 yıl önce
bu yazılar ve bu mezar taşları chpye nişane olsun . ey cumhuriyet halk partililer ayağa kalkın ayağa genel başkanınız sizden aldığı gücü kötüye kötüye kullanıyor .baklın karşı cenahtan ses çıkıyormu .çünkü mutlular .işte istanbul. ve işte ankara seçimleri belediyeler teslim edildi. başkanınıza haddini bildirin
Avatar
Timur - 3 yıl önce
yazi çok dogru tebrikler, zaten o zamanlar ya ülkeden kaçiyorlardi yada vatana ihanetten idam ediliyorlardi.
soru su: hepsi idam edildi mi ? hayir .. hainlerin torunlari simdi nerelerde bir arastirinda bakin ...