banner1199

banner1197

ABD Başkanı Trump'tan Türkiye açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump "Birçok açıdan PKK, DEAŞ'tan daha kötü" açıklamasında bulundu. "Suriye ortaklarını Türkiye sınırına getirebilir. Rusya'yı getirebilir. Rusya'ya 'hoş geldiniz' derim" diyen Trump, "Dostumuz olmayan Suriye'nin toprağını korumak için bir NATO ülkesi ile mi savaşmamız gerekir? Ben öyle düşünmüyorum" ifadelerini kullandı

Barış Pınarı Harekatı 16.10.2019, 23:31
ABD Başkanı Trump'tan Türkiye açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yaptığı ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Barış Pınarı Harekatı'nın başlatılmasının kendisini şaşırtıp şaşırtmadığı sorusuna Trump, "Erdoğan'ın kararı beni şaşırtmadı. Uzun süredir bunu yapmak istiyordu, uzun süredir Suriye sınırına asker yığıyordu" yanıtını verdi.

Suriye'nin kuzeyindeki askerlerini çektiklerini anımsatan Trump, "Türkiye ve YPG/PKK uzun süredir savaşıyor. Suriye sınırında da savaşıyorlar. Burası Suriye sınırı. Ben de niye dostumuz olmayan bir ülkenin topraklarını koruduğumuzu soruyorum" ifadesini kullandı.

Trump, ABD'nin IŞİD ile de mücadele ettiğine değinerek "Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen DEAŞ'tan daha kötü" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'nin Türkiye sınırına gelebileceğini vurgulayan Trump, "Suriye ortaklarını Türkiye sınırına getirebilir. Rusya'yı getirebilir. Rusya'ya 'hoş geldiniz' derim. Rusya, Sovyetler Birliği iken Afganistan'a gitti ve daha küçük bir ülke olan Rusya haline geldi" diye konuştu. 

SDG'nin sözde komutanı Mazlum Abdi ile dün telefonda konuştuğunu belirten Trump, "Ona, sadece daha fazla yıkım oluşturup bizim tekrar oraya gelmemizi sağlamak için (DEAŞ'lıların tutulduğu hapishanelerin) bu kapıları açmamalarını söyledim." bilgisini paylaştı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P