banner1198

banner1199

banner1197

Rusya'dan YPG'ye 'terör örgütü' mesajı

Moskova’nın PYD/YPG'yi resmen 'terör örgütü' olarak tanımamasına karşın üst düzeyde bir Rus yetkili, 'YPG'nin Türkiye'de terör eylemleri yapan PKK ile ilişkili olduğu' mesajını verdi.

Barış Pınarı Harekatı 15.10.2019, 11:56 15.10.2019, 12:09
Rusya'dan YPG'ye 'terör örgütü' mesajı

Medya Günlüğü'ndeki Fuad Seferov imzalı habere göre, Rusya Federasyon Konseyi (Senato) Enformasyon Politikası Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, TV Tsenter televizyon kanalında konuk olduğu programda Suriye ile bağlantılı gelişmeleri değerlendirdi. Bir gazetecinin "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yeni operasyondan dolayı neden kınamıyoruz? Türkiye, Suriyeli Kürtleri terör örgütü olarak görüyor. Oysa bir ilişkileri yok..." sorusuna Puşkov, "Suriyeli Kürtler ABD'ye inandı ve Türkiye'nin operasyon yapamayacağını zannetti. Kürtler bizim değil, Amerika'nın müttefikiydi. Bu onların tercihiydi. Amerikan askeri birlikleri, Suriyeli Kürtlerin bulunduğu bölgelerde konuşlandırılmıştı" diye yanıt verdi.

Moskova için Türkiye ile ilişkilerinin çok iyi olmasının önemli olduğuna işaret eden Rus Senatör, soruyu soran gazeteciye şunları söyledi:

"Türkiye ile ilişkilerimizin çok iyi olması için tüm gücümüzü seferber ettik. TürkAkım, Mersin Akkuyu gibi büyük projeler gerçekleştiriyoruz. İkili ticaret hacmimiz artıyor. Türkiye bölgenin en önemli ülkesi. Kürt konusuna gelince ise Türkiye onların (YPG) terör örgütü olduğundan son derece emin. Türkiyeli Kürtler (PKK) gerçekten de Türkiye'de terör saldırıları gerçekleştirdi. Erdoğan onların (PKK-YPG) ilişkili olduğundan emin. Siz onların bağlantılı olmadığından emin misiniz? Oralara gittiniz mi hiç?"

Dünyada bir çok halkın baskı altında kaldığını belirten Puşkov, "Rusya, Suriyeli Kürtlerden dolayı Türkiye ile ilişkileri niye bozsun ki? Sizin mantığınızla bakarsak o zaman dünyanın değişik ülkeleri ile de aramızı bozmamız lazım. Örneğin, Filistin'de yaşananlardan dolayı Rusya şimdi İsrail ile ilişkilerini bozsun mu" dedi.

PKK/YPG'nin Türkiye için büyük ulusal bir sorun olduğuna dikkat çeken Rus Senatör, "Biz meseleden dolayı niye Türkiye ile ilişkilerimizi bozalım? Siz konuyu anlamıyorsunuz. Gidin Türkiye'ye, onlarla konuşun. Suriyeli Kürtler bizim sorunumuz değil. Suriye'de siyasi çözüm sadece Kürtlere bağlı değil" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
21°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P