Beşar el sulh


Teoman Alili

Teoman Alili

16 Şubat 2016, 15:00

Artık tek yol kaldı. Bütün karmaşa işte bu yüzden. ABD ve müttefikleriyle, AKP yönetimi ve "müslüman kardeşler" cenahı ne zaman kabul ederse barış o zaman gelecek. Suriye "rejim" güçleri dedikleri meşru Suriye yönetimi saldırıyı püskürttü. Beklenen oldu ve Rusya asla Suriye'yi teslim etmez tezi gerçekleşti. Suriye saldırısı boyunca gerekli ortamın oluşmasını bekleyen Moskova son hamlesiyle kadim müttefikini teslim etmeyeceğini gösterdi. Daha ilk vuruşla "ılımlı" denilen ABD'nin yumuşak gücü ve AKP'nin sevimli muhalifleri temizlendi. ÖSO falan gibi grupların adını duyan var mı? Rusların müdahalesi esas kukla gücü tüm çıplaklığıyla ortaya çıkardı. Bunlar PKK ve IŞİD'tir. IŞİD'in ne olduğu biliniyor. Daha başından itibaren IŞİD aslında PKK'nın önünü açmak ve ABD "kara gücünü" sempatik göstermek için yaratılan bir kurguydu. Görevini tamamlamış görünüyor ki pek sesleri duyulmaz oldu. Şimdi esas mesele PKK'nın temizlenmesi. PKK veya PYD ilk bakışta Rusya ve Suriye tarafından destekleniyor gibi görünebilir ama esas olarak IŞİD ve ÖSO'ya karşı bir kontra silah olarak kullanılıyor. Doğru mu? Bence değil. Rusya ve Suriye yönetimi savaşı uzatmamak için PYD'ye karşı bir cephe açmıyor ancak iki güç de çok açık biçimde Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde hareket edecek.

RUSYA İÇİN EN ÖNEMLİ BÖLGE

Haritaya bakarsanız PKK'nın hakim olduğu yada kantonları birleştirip egemenlik kurmaya çalıştığı bölge ile Rusya'nın Suriye'de en çok önem verdiği bölge aynısıdır. Rusya için Suriye sıcak denize inebildikleri en net ülkedir ve Suriye'nin sıcak denizlere en yakın noktalarından biri de PKK'nın hayalini kurduğu bölgedir. En küçük akıl bile Rusların, ABD'nin "kara gücü"ne o bölgeyi teslim etmeyeceğini anlamalıdır. Bugün Rusya ve Suriye güçleri o bölgeyi IŞİD'ten temizlemek için operasyon yaparken PKK'yı da kullanıyor ancak sonunda mesele Suriye toprak bütünlüğü meselesine dayanacak ve PKK ya kendi isteğiyle yada silahla bölgede etkisiz hale gelecek. Aslında Rusların planı bu işi dolaylı biçimde Türkiye ile birlikte yapmaktı. Vatan Partisi heyetine Moskova'da yapılan açıklamalar bunu gösteriyor. Türkiye'nin PYD'ye yönelik operasyonlarına Rusya'nın ses çıkarmayacağını belirtmesi bu durumu ortaya çıkarıyor. En önemli gösterge Rusların Kandil'e yönelik operasyonlara ses çıkarmamış olmasıydı benzer durum PYD'ye karşı operasyonlar için de geçerli olacaktı. Bu sayede Türkiye kuzeyden PYD'yi vuruken, Suriye güneyden hareket edecek, Rusya'da IŞİD'i vuracaktı. Bu plana en büyük darbeyi Rus uçağının düşürülmesi vurdu. AKP yönetimi de sığ stratejisiyle resmi küçücük görüp meseleyi Beşar Esad ve Rus düşmanlığına kilitledi. Tipik AKP popülizmi aslında AKP'yi de sonlarına getiren noktaya sürüklüyor. Türk Ordusu'nun BM kararı olmadan Suriye'ye girmeyiz tavrı da önemlidir. BM'de Suriye Devleti'ni "rejim” dedikleri Beşar Esad yönetimi temsil ediyor. BM'nin Suriye aleyhinde karar alması çok zor ama teröre karşı müdahale kararı alması muhtemel. PKK veya PYD'de terör örgütü olduğuna göre Türkiye meşru müdafa hakkını kullanmış olacak ve ABD'nin “kara gücü”nü vuracak. Bu yüzden ABD, “PYD terör örgütü değildir” diyerek PYD'nin, PKK'nın Suriye kolu olduğunu bile bile komik duruma düşüyor. ABD'nin çıkmazını paylaşan AKP'de tutarsız açıklamalar yapıyor. Sözün özü şudur: Beşar Esad için zafere beş var. Rusya dengeleri alt üst eden hamlesini yaptı. AKP, Suriye stratejisinde çok değil azıcık derine inebilseydi bugün sahte kabadayı nağraları atıp ülkeyi ateşe atması muhtemel krizlere sürüklenmezdi. Elbette Türkiye bölünmezliğe karşı Vatan savaşını verecek ve bunda haklı çıkacak ancak Akp için neo Osmanlı seferi bitti çünkü ordusuz sefer olmaz. Türk Ordusu'da sınırlarını korumanın ötesine geçmeyeceğini gösteriyor. Merak etmeyin çıkmaz AKP'nin çıkmazıdır. Ne ABD, ne Rusya ne de Türk Devleti AKP'yi kurtarmak için dünya savaşı başlatmaz. AKP'de yine “fark etmedik” demek zorunda kalır ama bu kez dönüş yok gibi çünkü gemi köhnedi ve buz dağının görünmeyen kısmına çarptı.

Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.