banner1199

banner1197

banner1203

Göktaşında bulunan yıldız tozu 7,5 milyar yıl öncesine ait

1960'ların sonunda dünyaya düşen bir göktaşındaki yıldız tozunun 7,5 milyar yıl öncesine ait olduğu tespit edildi. Bu, dünya üzerinde bugüne kadar keşfedilen en eski madde.

BİLİM-TEKNOLOJİ 17.01.2020, 18:27
Göktaşında bulunan yıldız tozu 7,5 milyar yıl öncesine ait

Bilim insanları, 1960’ların sonunda dünyaya düşen bir göktaşında buldukları yıldız tozunun 7,5 milyar yıl öncesine ait olduğunu tespit etti. Bu, dünya üzerinde bugüne kadar keşfedilen en eski madde.

Chicago Üniversitesi’nden Doç. Dr. Philipp Heck, inceledikleri parçacıkları “yıldızlardan gelen katı numuneler ve gerçek yıldız tozu” olarak nitelendirdi.

En eski toz parçacıkları, Güneş Sistemi ortaya çıkmadan çok önce yıldızlarda oluştu. Yıldızlar öldüğünde, onu oluşturan parçacıklar da patlamayla uzay boşluğuna yayıldı. 

Bilim insanları, buldukları yıldız tozunun yaşını tespit etmek için uzay boşluğunda ne kadar uzun süre kozmik ışınlara maruz kaldığını inceledi.  

Kozmik ışınlar, başka maddelerle de çarpışarak yeni elementler oluşturabiliyor. Ne kadar uzun süre bu etkiye maruz kalırlarsa, o kadar çok yeni elementler ortaya çıkıyor.

Böylece, bilim insanları buldukları yıldız tozunun üzerindeki elementleri inceleyerek, yaşının 7,5 milyar yıl olduğunu tespit etti.

Bugüne kadar bulunan bu tarz parçacıkların yaşı genellikle 4,6 ile 4,9 milyar yıl aralığında çıkıyordu.  Son iceleme elde edilen verilere göre bu dünyada keşfedilen en eski madde olarak kayıtlara geçti. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)