Yeni ötegezegen işareti

Bilim dünyası bugünlerde heyecanlı. Dünya'ya en yakın öte gezegen Proxima B'ye komşu başka bir öte gezegenin varlığına dair kanıtlar bulundu.

Yeni ötegezegen işareti

Dünya'ya en yakın öte gezegen Proxima B'nin etrafında dönen kızıl cüce yıldız Proxima Centauri'nin yörüngesinde yeni bir gezegenin varlığını keşfedildi. 

Şili'de La Silla Gözlemevi Yüksek Kesinlikli Dairesel Hız Gezegen Araştırma Aracı'nın verilerini kullanan araştırmacılar, başka bir gezegenin varlığına işaret eden kütle çekim hareketlerinin kayda aldı. 

Duyuruyu, İtalya'nın Torino Üniversitesinden gök bilimci Mario Damasso "Proxima c" olarak adlandırdıkları potansiyel öte gezegene dair bulgularını paylaştı.

Damasso, "Proxima c" denilmesi gereken gezegenin şimdilik "yalnızca bir öte gezegen adayı" olduğunu vurguladı.

Dünya'ya 4,24 ışık yılı uzaklıktaki, Erboğa  takım yıldızı içinde yer alan Proxima Centauri yıldızı 1915'te İskoç gök bilimci Robert Innes tarafından keşfedilmişti.

Yıldızı spektrometre teleskoplarla inceleyen gök bilimciler 2016 yılında yıldızın yörüngesinde bir öte gezegenin varlığını keşfetmişti. Şimdiye dek keşfedilen Dünya'ya en yakın öte gezegen olan gök cismine "Proxima b" adı verilmişti.


ulusal.com.tr