Bir Başbakan'ın bittiği an


Çetin Ünsalan

Çetin Ünsalan

01 Ocak 2015, 20:33

2014 yılının sonuna ‘muhatap’ tartışması damgasını vurdu. Aslında yaşananlar bir anlamda, TÜSİAD’ın 22 Ocak’taki Genel Kurulu öncesinde neden koltuğa başkan bulunamadığının ve Dinçer’in de neden görevi bırakacağının tercümesiydi.

TÜSİAD Başkanı bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı’nın devletin başı olduğunu ve muhataplarının da esasen Başbakan, yani yürütme olduğu söyledi. Burada rencide edici hiçbir şey yok. Ama devleti kendinden ibaret zanneden Sayın Erdoğan, alınganlık gösterdi.

Hemen arkasından ‘madem muhatap değiliz, biz de organizasyonlarına gitmeyiz’ dedi. Buraya kadar da çok büyük bir problem yok. İki taraf da görüşlerini ortaya koydu. Cumhurbaşkanı alınganlığını belirtti, TÜSİAD ise Başkanı aracılığıyla, güçler ayrılığına dikkat çekti.

Elbette bu tartışmanın 19 Ocak’taki tartışmalı Bakanlar Kurulu’nun öncesine gelmesi de manidâr… Çünkü yürütme ile Cumhurbaşkanlığı arasında çıkan çatlağın boyut almış haliydi. İş dünyasının ilk 500 listesindeki patronu, icra makamı olduğu için yürütmenin esas olduğuna vurgu yapıyordu.

Fakat güçler ayrılığının rafa kalkmış ülkemde, tek bir adam tarafından yönetilme düşüncesinin ihtirasına kapılanlar olayın boyutunu büyüttü. Zira bakış açısı ‘bitaraf olan bertaraf olur’ düşüncesindeki Sayın Erdoğan’ın gerçek yaklaşımı, ‘benden taraf olmayan bertaraf’ olurdu.

Yılın başlangıcına ise iktidarın konuya taraf olması damgasını vurdu. Önce Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş sahneye çıktı. Dedi ki: “TÜSİAD Cumhurbaşkanı’nı tanımıyorsa, Cumhurbaşkanı da TÜSİAD’ı tanımaz.” Oysa açıklamada böyle bir şey yoktu.

Ama dünün muhalifi, bugünün müstakbel Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş anlaşılmaz bir şekilde topa girdi. Oysa konunun görünürde kendileri ile hiçbir ilgisi yoktu.

Ardından koltuktaki hakimiyeti tartışmalı olduğundan, bir türlü rüştünü ispat edemeyen Başbakan Davutoğlu bombayı patlattı. Bu açıklama, TÜSİAD’ın yeni (!) Türkiye’yi anlamakta zorluk çektiği anlamına geliyormuş.

Bitmedi; ‘Gezi sendromu’ tekrar hortladı ve ilgisiz yerlere atıfta bulunarak kendisinin de TÜSİAD Genel Kurulu’na gitmekten vazgeçtiği açıklatıverdi. İşte bu da resmen bir Başbakan’ın bittiği andı.

Hakkında 23 Nisan’da koltuğa oturan çocuk mizahıyla espriler bile üretilen, ama açıktan herkesin performansını merak ettiği Davutoğlu bu saatten sonra ‘yürütme’nin başı olmadığını itiraf etmiştir. Artık ne yaptığı açıklamalarda, ne de gittiği törenlerde kimse ne dediğine bakmayacak.

Temsil ettiği makamın tüzel kişiliğini, ilgisi olmayan bir konuda, partizanca davranarak topa sokan Davutoğlu’nun şu saat itibariyle hem Başbakanlık ağırlığı, hem de siyasi hayatı noktalanmıştır. Kendisi için acı ama, gerçek. Davutoğlu eleştirileri haklı çıkarmıştır.


[email protected]

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AV.YENAL ÜNSELİ - 3 yıl önce
meşruiyetini kaybetmiş hükümet davutoğlu devreden çikarilca hukuki varliğini da yitirmiştir.yapacaği tüm idari işlemler,alacaği kararlar tüm hukuki neticeleri ile birlikde yok hükmündedir.tbmm ile genelkurmay derhal duruma el koyarak diktatörlük hayali yaşayan adamin görevine son vermelidir..yoksa ülkemiz kaos yaşayacaktir.
Avatar
cemal varoğlu - 3 yıl önce
hindi yumurtasından kaz çıktığını gören oldu mu ? hala bu ülke de hala yürütmenin başında kimin olduğunu anlayamayanlar var çok yazık.
Avatar
E.Özaydin - 3 yıl önce
artik tüm türkiye sun kabul etsin ki : ülkede anayasal demokratik bir hukuk devleti yoktur, rejim degismitir , devletin yasama yürütme ve yargi erki bir sahista toplanmistir, yani ülkede sivil bir darbe yapilmistir,
Avatar
misafir - 3 yıl önce
sözde başbakan.
Avatar
vatansever - 3 yıl önce
doğru tespit, ancak bunu anlayacak kalıpta adam var mı akp cemaatinde....
Avatar
Erol Çağatay - 3 yıl önce
Tüm Dünyanın gözleri önünde yeterli çoğunluğun sağlanabileceği bir durum oluşturulursa ,demokrasinin rahatlıkla monarşiye dönüşebileceğini ispat etmiş olduk Türk Milleti olarak !