'Bir bütün, kendisini oluşturan parçaların toplamından farklıdır'


Ömer Yıldız

Ömer Yıldız

09 Aralık 2014, 10:23

 Psikolojideki algının basit bir tanımını yaptıktan sonra CHP ve MHP’nin Türk Ulusu tarafından nasıl algılandığını değerlendirelim.
Basit tanımı ile algı; Beş duyu organımızın (Görme, duyma, dokunma, koku ve tat alma) yaşadığımız dünyadaki karmaşık ve çok boyutlu olayları anlamlı şekilde kurgulayarak değerlendirmesidir.
*****
Türk Ulusunun, tarihinden gelen olumlu ve olumsuz yaşam tecrübeleri ışığında, siyasileri ve siyasi olayları kendine özgü algılama özelliği olduğu muhakkaktır.
Özellikle ulusumuzun yaşayan nesilleri, onlarca yıldır ekonomik, sosyal olayların acı tecrübeleri ile baskı altındadır. Nerdeyse her on yılda bir yaşadığı ekonomik krizlerle fakirleşirken, askeri darbelerin fırtınalarında yol almaya çalışan ülke demokrasisini yaşatmaya çalışmış ve yıllardır aralıklarla süren irticai/ayrılıkçı isyanlar ve terör olaylarına verdiği can kayıpları ile kimseye güvenmemeyi öğrenmiştir.
Gelir dağılımındaki adaletsizliğin mengenesinde ezilen, örsünde dövülen Türk halkının, her türden suçlunun yakasına yapışacağını düşündüğü yargısının, son zamanlarda cemaat ve siyasete teslim olmuş görmenin huzursuzluğunu yaşamakta, ciddi bir gelecek endişesi taşımaktadır...
*****
TSK’yı sindirmeye ve itibarsızlaştırmaya yönelik operasyonlar düzenleyen iç ve dış mihrakların kumpasları karşısında ordumuzun yüksek komuta heyetinin basiretsiz tutumları ulusumuzu üzmüştür. Muvazzaf ve emekli general ve/subayların tutuklanıp cezaevine gönderilmesine engel olmaması, sessiz kalması, yeterince sahip çıkmaması ve bazı generallerin şüphe yaratan beyanatları ne yazık ki Türk halkın TSK’ya bakışını etkilemiştir.
Türkiye’de son on yılda yaşanan olaylar cemaat - AKP dayanışmasının eseridir. Bu ikilinin devlete hakim olma rekabetti, cemaat - AKP kapışmasın ortaya çıkarmıştır. Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinin ortak iradesinin planları ve amaçları devlet organlarını önce yavaş yavaş ,sonrada hızla siyasallaştırmaya başlamıştır. Türkiye’nin, Atatürk ve Cumhuriyetin temel değerlerinden hızla uzaklaştığını düşünenler tedirgin olmaya başlamış ve gezi olayları gibi doğaçlama tepkiler sergilenmeye başlamıştır. Bu hareketlerin bariz bir organizatörü ve kadrosu yoktur ve huzursuz olan kesimlerin ortak tepkisidir.
*****
Özellikle basına yansıyan yolsuzluk, rüşvet, kadrolaşma, adaletin siyasallaşması tepkili halk kitlelerinin gözünü kulağını mecliste bulunan CHP ve MHP’ye çevirmesine neden olmuştur.
Yakın zaman önce anti emperyalist ve ulusalcı söylemlerde bulunan CHP Genel başkanı Deniz Baykal ve Bahçeli’nin ses veren ulusalcı yönetici kadroları seks kaseti tuzakları ile ekarte edilmiştir. CHP’nin başına fırsattan istifade ile geçen Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin MHP’si enteresan bir siyaset takip etmeye başlamışlardır. Türk siyasi hayatı AKP ve HDP istekleri doğrultusunda dizayna edilmeye ve yönlendirilmeye başlanmıştır. Bunun siyasal sonuçları da gerek belediye, gerekse Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rengini belli etmiştir.

Devlet Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nun her konuda AKP’nin politikalarının önünü açan siyasi çıkışları YENİCHP ve MHP üzerinde bir negatif ALGI’nın doğmasına neden olmuştur.
Özellikle Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesiyle birlikte CHP, Atatürk ilkelerinden uzaklaşmaya, Türk Ulusunu CHP’den uzak tutmaya yönelik anti Atatürkçü parti yönetim kadroları oluşmaya başlamıştır. Kılıçdaroğlu ve onu CHP’nin başına geçirenler, AKP’nin İslamcı taleplerini, PKK-HDP ayrılıkçı taleplerine karşılamak üzere politikalar üretmek üzere var güçleri ile çalışmaktadırlar.
KILIÇDAROĞLU ve seçilmiş kadroları, Deniz Baykal’ın yönetimden uzaklaştırıldığı günden beri Türk Ulusuna ALTIN VURUŞ yapmak üzere büyük bir ALGI OPERASYONU düzenlemektedir. Altın vuruş tarihleri HAZİRAN 2015 seçimleridir.
Aynı şekilde, zamanın en kuvvetli sağ siyasi akımının ülkücü camiası Devlet Bahçeli’nin elinde önce frenlenmeye, sonra da yavaş yavaş pasifize edilerek nötrlenmeye başlamıştır.
*****
Bu düşünceleri aklımızda tutarak GESTALT EKOLÜ’nün algı alanında ortaya koyduğu temel ilke aslında YENİ CHP, MHP ve AKP için belirlenmiş gibidir.
Bu ilke;
“ BİR BÜTÜN, KENDİSİNİ OLUŞTURAN PARÇALARIN TOPLAMINDAN FARKLIDIR.”

Yarın ki yazımızda Yeni CHP’yi ALGI İLKELERİ ışığında inceleyeceğiz ve halkın YENİ CHP konusunda neden şüpheci ve olumsuz yaklaşım içinde olduğunu değerlendireceğiz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
orhan baba - 3 yıl önce
kalemine sağlık, doğru tesbitler