Bir 'faili meçhul': Binbaşı Cem Ersever


Hikmet Çiçek

Hikmet Çiçek

04 Kasım 2014, 11:41

Binbaşı Cem Ersever 29 Ekim 1993 günü faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Ersever’le birlikte, PKK itirafçısı Mustafa Deniz (İhsan Hakan) ve Ersever’in sevgilisi Neval Boz’un (Mahsune Dguvebe) cesetleri 4 Kasım 1993 günü Ankara’nın üç çıkışında bulundu. Aradan 21 yıl geçti, çeşitli senaryolar üretildi, fakat ne katiller ne de cinayeti azmettirenler bulundu.

25 yıllık arkadaşım, gazeteci-yazar Soner Yalçın ile birlikte yirmibir yıl önce, Binbaşı Cem Ersever ile yaptığımız söyleşi şimdi Ergenekon dava dosyasındadır. 9-14 Haziran 1993 tarihleri arasında Aydınlık’ta yayımlanan bu söyleşi daha sonra Soner Yalçın tarafından “Binbaşı Ersever’in İtirafları” adıyla kitaplaştırıldı. Türkiye halkı, karanlık eylemlerin arkasındaki Gladyo’yu Aydınlık’taki haberlerden ve işte bu kitaptan öğrendi.

Binbaşı Cem Ersever’le söyleşi Türkiye basınında bir ilktir. 21 yıl öncesini şimdi hatırlatalım.

UBA’NIN HABERİNDEN SONRA


5 Haziran 1993 günü Ulusal Basın Ajansı’nın (UBA) teleksinden gelen haberde “30 Özel Harpçi’nin ordudan istifa ettiği” yazılıydı. Aslında haberi yapan ve bazı gazete ve ajanslara gönderen Binbaşı Ersever’in kendisiydi. Ancak sadece UBA bu haberi kullanmıştı.

PKK, 1993 yılının mart ayında ilk kez tek taraflı ateşkes ilan etmişti. Çankaya Köşkü’nde Turgut Özal oturuyordu. Öcalan ise Bekaa’da idi. Ateşkes ilanından kısa süre önce 24 Ocak 1993’te gazeteci-yazar Uğur Mumcu bir suikast sonucu öldürülmüştü. 16 Şubat 1993’te ise Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis esrarengiz bir uçak kazası sonucu hayatını kaybetmişti.

Ateşkesten hemen sonra Özal’ın “özel danışmanı” Cengiz Çandar Bekaa’ya gitmiş, Öcalan’la ilk röportajını yapmıştı. Çankaya “siyasi çözüm”den söz ediyordu. UBA’nın haberi tam da bu günlere denk geliyordu.

2000’e Doğru dergisinden beri hakkında çok şey duyduğumuz, yazdığımız Binbaşı Ersever’i bulmak, onunla bir söyleşi yapmak fırsatı doğmuştu. Ersever’e ulaşabileceğimiz bir telefon numarasını UBA’dan bulduk. Ersever söyleşi teklifimizi kabul etti ve bir gün sonra Ankara Mithatpaşa caddesindeki Aydınlık bürosuna geldi.

ERSEVER’E NELERİ SORDUK?

Binbaşı Ersever, çok ses getiren açıklamasını yapmak için peşinde çok sayıda medya organı varken Türkiye basınında ilk olarak Aydınlık gazetesini tercih etmişti. Ersever’le röportajı Soner Yalçın’la birlikte yaptık. Üç günlük söyleşi Aydınlık’ta dizi olarak yayımlandı. Hem övgü hem de tepki anlamında çok ses getirdi.

Ersever’e neleri sorduk, neleri konuştuk? Hepsi Ergenekon dava dosyasında mevcuttur.

Öncelikle faili meçhul cinayetleri sormuşuz Ersever’e.

Uğur Mumcu, Turan Dursun, Muammer Aksoy suikastlarını;

Musa Anter cinayetini;

HEP Diyarbakır il başkanı Vedat Aydın cinayetini ve Aydın’ın cenaze töreninde yaşananları;

“Patronu benim” dediği JİTEM’i;

Gladyo’yu (Kontrgerilla’yı);

Hizbullah terör örgütünü ve arkasındaki karanlık odakları;

PKK’nın 1992’de Alan, Aktütün, Derecik karakol baskınlarını;

Çekiç Güç’ü;

PKK itirafçılarını ve “yıldız timleri”ni;

Kürt sorununda ABD’nin rolünü;

Yeşil’i, Barzani ve Talabani’yi, vs. vs...

Sonrası biliniyor...

Cem Ersever’le yapılan söyleşi, Aydınlıkçılar’ın bundan tam 21 yıl önce de Gladyo ile nasıl mücadele ettiklerini kanıtlamaktadır. Sadece bu söyleşi bile, Cemaat savcı, yargıç ve yazarlarının “PKK’ya, Hizbullah’a ve DHKP-C’ye talimat veren Ergenekon örgütü” iddiasının akıl ve mantık dışılığını göstermiyor mu? Gladyo’nun elemanlarını, Ergenekon sanıkları arasında değil de Cemaat içinde aramak gerekiyor.

Hikmet Çiçek
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.