Bir ikna yöntemi


Oktay Yıldırım

Oktay Yıldırım

20 Kasım 2015, 16:16

İş yoğunluğumdan dolayı biraz gecikmeli oldu ama bunu yazmalıyım.

Devlet Bahçeli olağanüstü kurultay isteyen muhalif lider adayları için, “bakalım kurultay salonuna nasıl girecekler” dedi. Bilmeyene tuhaf gelebilir ama bir ikna yönteminden söz ediyor. MHP, MHP olalı beri kullanılıyor. Kim olduğu önemli değil, ikna edilecek kişi Genel Başkan’a muhalifse yaşına başına bakmadan, sille tokat hizaya getiriliyor.

İlk 1969 kongresinde başladı. NATO’nun övülüp göklere çıkarıldığı o kongrede (13 yaşındaki kıza tecavüzden hüküm giydikten sonra Atatürk’e ağzına geleni söyleyen) Hüseyin Üzmez, Necip Fazıl Kısakürek gibi isimler Türkçüleri ikna cephesindeydi. Üzerlerine yürünüp salonu terk etmek zorunda bırakılanlar ise Hüseyin Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Necdet Sançar gibi Türkçülerdi.

Kuruluşta başlayan bu gelenek sonra daha da gelişerek devam etti. Artık üzerine yürümekle kalınmıyor, daha etkili olsun diye yumruk, sopa hatta silah bile kullanılıyordu.

Türkeş’in ölümünden sonra yeni Genel Başkan’ı belirlemek için yapılan 1997 kongresinde, Bahçeli ve Türkeş taraftarlarının silahlı tartışmaya girdiler. Kameralar, parçalanmış, kollar, bacaklar kırılmış, patlayan silahlar salondaki Türk bayrağını delik deşik etmiş, bir taraf diğer tarafı ikna ederek salonun dışına çıkarmıştı.

Birkaç yıl sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmak isteyen MHP kurucularından Sadi Somuncuoğlu, bizzat MHP’li bir milletvekili tarafından arabasının yanında yumruklanarak aday olmaması gerektiğine ikna edildi. “Nasıl olur” diyenlere “töre” dediler. Somuncuoğlu’nu ihraç ettiler. Ki, onu ikna eden milletvekili, kendi partisinin devlet bakanı Tunca Toskay istediği atamaları yapmadı diye odasını basmış, adamcağız can havliyle Bahçeli’nin odasına sığınmıştı. Hatta Tandoğan’da bir pastanede çişi gelince dolu olan tuvaleti hemen boşaltmayan vatandaşı bile silahıyla ikna ettiği basına yansımıştı.

Sonra kardeşim…

Bugün MHP Genel Başkan Yardımcısı olan Prof. Ümit Özdağ… O da 2006 yılında Genel Başkanlığa aday olmuştu. Bahçeli’nin aksine MHP gençliğinin sokaklarda ama demokratik siyaset yapmasını istiyordu. Bahçeli onun için de “kurultay salonuna giremez” demişti. Arabasının camları kırılmış, bürosu kurşunlanmış, saldırıya uğramış ve kongreye 2 gün kala ihraç edilmişti.

1 Kasım seçimlerinden hemen önce Kayseri meydanında stand kurmuş olan MHP milletvekili adaylarına yaklaşan bir vatandaş, “Beni vaatlerinize ikna edin” demiş. Ne bilsin zavallı… Ben kalabalığı görüp geldiğimde, tam da ikna başlamak üzereydi ki, sivil polisler erken davranıp vatandaşı uzaklaştırdılar.

Diyeceğim o ki, MHP kurulduğundan beri herkes birbirini bu şekilde ikna ediyor. Bilim yok, tarih yok, Türklüğün en büyük özelliği olan mantık yok… Eğer diğer adaylar hakkında “kurultaya giremez” denilmişse giremezler kardeşim…

Oktay Yıldırım
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.