banner1198

banner1199

banner1197

Cüneyt Özdemir kimdir, nereli, kaç yaşında, nerede çalışıyor? Cüneyt Özdemir'in biyografisi ve hayat hikayesi

Cüneyt Özdemir, 1990 yılında basın yayın kuruluşlarında başladığı kariyerine birçok TV programı, Kitap, Dizi, ve Belgesel gibi farklı alanlarda yaptığı çalışmalar ile dikkatleri üzerine çekti. Özellikle 5N1K adlı program ile Türkiye'deki birçok saygın ödüle layık görüldü. Peki Cüneyt Özdemir kimdir

BİYOGRAFİ 01.03.2019, 23:29 02.03.2019, 00:18
Cüneyt Özdemir kimdir, nereli, kaç yaşında, nerede çalışıyor? Cüneyt Özdemir'in biyografisi ve hayat hikayesi

Cüneyt Özdemir 1990 yılında başladığı kariyerine devam etti. Özellikle uluslararası savaş bölgelerinde yaptığı muhabirliklerin yanı sıra 5N1K adlı program tanındı. Son dönemde Youtube üzerinden yayınlarına devam eden Özdemir, çocukluk anıları ile ilgili çektiği video ile geçtiğimiz günlerde gündemi oldukça meşgul etti. Peki Cüneyt Özdemir kimdir?

CÜNEYT ÖZDEMİR KİMDİR?

Cüneyt Özdemir, (d. 8 Şubat 1970, Ankara) Türk gazeteci, sunucu, yazar.

Hayatı

8 Şubat 1970'te, Ankara'da doğdu. İlk ve ortaokulu Yükseliş Koleji'nde, lise eğitimini ise Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldu.

1990'dan itibaren basın yayın kuruluşlarında çalışmaya başladı. 1992'de muhabir olarak çalışmaya başladığı 32. Gün haber programında 8 yıl zarfında genel yayın yönetmenliği dahil çeşitli görevlerde bulundu. 1993'te British Council bursu ile Londra'da kaldı. ATV ana haber bülteni içinde "Cüneyt'in Büyüteci" başlıklı bölümü hazırladı. Bir yıl süreyle Siyaset Meydanı programının yönetmenliğini yaptı.

1996'dan itibaren uluslararası savaş bölgelerinden muhabirlik yaptı. Lübnan-İsrail sınırından, Kuzey Irak'tan ve Afganistan'dan haberler ve programlar hazırladı.

1999'da CNN Türk'ü kuran kadronun içerisinde yer aldı. 2003'te Irak işgalini muhabir olarak izedi.

2000 yılından beri, bir dönem Soner Yalçın ile birlikte sunduğu "5N1K" başlıklı haber programını hazırlayıp sunmaktadır. Günlük yayınlanan "5N 1K" başlıklı haber programı, Türkiye’nin bütün saygın ödüllerini topladı. 3 kez Altın Kelebek, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Mahmut Dikerdem Ödülü, iki kez Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından “Oradaydım” "En iyi belgesel Tv oscarı" ve "5N 1K" da "CNN Türk TV Oscar"ı ödülünü aldı.

3 Kasım 2014 tarihinden itibaren Kanal D ana haber bülteninin sunuculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendi ve 7 Ağustos 2015'te görevinden ayrıldı. Aynı yıl “Sezen'li Yıllar” adlı konser serisinin yönetmenliğini de yaptı.

2016 yılında 15 Temmuz darbe girişimini konu alan "Bir Millet Direniyor" ve New York izlenimlerini yazdığı "Suskunluk Dağının Zirvesinde" kitaplarını yayınladı. CNN Türk kanalının New York temsilciliğini üstlendi ve New York'ta kaldı.

2017 yılında Rıza Sarraf davasını başladığı ilk günden son güne kadar mahkeme salonunda takip etti ve duruşmalar ardından yaptığı canlı yayınlar ve hazırladığı özel dosyalarla olayı haberleştirdi. Özdemir, New York’ta takip ettiği Rıza Sarraf davası ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin "en iyi TV haber programcısı" ödülünü kazandı.

2018 yılında “Günebakan: Yaz güneşinde kurutulmuş kelimeler” adında deneme kitabını yayınladı.

2019 yılının başında Venezuela'daki iç karışıklığı ve darbe girişimini takip etmek için Karakas'a gitti ve Nicolas Maduro ile bir mülâkata imza attı. Özdemir bu röportajıyla Nicolas Maduro'nun darbe girişiminden sonra görüştüğü ilk muhabir oldu.

Cüneyt Özdemir, YouTube kanalında dünya gündemini yorumladığı yayınlar yapmaya devam ediyor.

Özel hayatı

Özdemir, 2011 yılında Zeynep İnanoğlu ile evlendi. Bir çocuk babasıdır. İstanbul'da ve New York'ta yaşamaktadır.

Çalışmaları

Belgesel

Kız Kulesi Efsanesi
Meşin Yuvarlağın Türkiye Serüveni
Festival
Araba Sevdası
Herkesin Babasının Anlatacak Bir Hikâyesi Var
Paranın Serüveni
Suya Vurulan Altın Kelepçe

Dizi

Sağır Oda (yapımcı)
Kurtlar Vadisi (Konuk Oyuncu 60.bölüm)

Tv programı

32. Gün
5N1K
Siyaset Meydanı
Soruyorum
Fark Yaratanlar
Sıra Dışı Bir Gün

Kitap

Komutan’ın Şüpheli Ölümü, ‘Eşref Bitlis Olayı’ - İletişim yayınları
Ruh Hali - Parantez yayınları (Denemeler)
Reytingsiz Sohbetler
Kız Kulesi Efsanesi
Düşsesi (Denemeler)
Onlarlaydım Ama Onlardan Değildim (Irak işgali)
Flu (Denemeler)
Cehennem Kafesi (Guantanamo)
Ah Benim Yarım Aklım (Şiir)
Önemli İşler Dairesi
Eğlencesini Yitiren Ülke
Suskunluk Dağının Zirvesinde
Bir Millet Direniyor: 15 Temmuz Tanıklıkları
Günebakan: Yaz Güneşinde Kurutulmuş Kelimeler

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P