banner1199

banner1197

banner1203

Pegasus'un sahibi Ali Sabancı kimdir? Ünlü Sabancı ailesinden mi? 

Dün Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkarak ikiye ayrılan uçağın ardından Pegasus firmasının sahibi en çok aratılanlar listesine girdi... Pegasus'un sahibi Ali Sabancı kimdir? 

BİYOGRAFİ 06.02.2020, 14:15
Pegasus'un sahibi Ali Sabancı kimdir? Ünlü Sabancı ailesinden mi? 

5 Mayıs 1969 tarihinde Adana'da dünyaya geldi. Tam adı İsmail Ali Sabancı'dır. Ünlü Sabancı ailesindendir. Esas Holding'in Yönetim Kurulu Üyesidir. 

Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğudur ve tek oğludur. 1987 yılında üniversite eğitimi almak için ABD'ye gitti. Tufts Üniversitesi'nde Ekonomi ve Siyasal Bilgiler bölümlerinde eğitim aldı. 1993 yılında Columbia Üniversitesi'nden Uluslararası Finans bölümünde yüksek lisans yapmıştır. 

Üniversite yıllarından tanıdığı, medya patronu Aydın Doğan'ın kızı ve Hürriyet gazetecilik yönetim kurulu başkanı olan Vuslat Doğan Sabancı ile evlendi. Çiftin, Şevket Emrecan ve Kaan Ali adlarında 2 oğulları vardır.

2017 yılı Forbes verilerine göre $650 milyonluk servetiyle Türkiye'nin en zengin 54'üncü insanı olmuştur.

Türkiye'ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank'ta çalışmaya başladı. 1997'de Sabancı Holding'de yeni projeler bölümünün başına geçti ve Haziran 2001 tarihinde Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı'na getirildi. Sakıp Sabancı'nın vefatından kısa bir süre önce Mart 2004 tarihinde aile şirketinden ayrıldı ve bunu takiben, babası ve ablası ile beraber kurdukları Esas Holding'e katıldı.

Günümüzde Pegasus Havayolları, Desas (ticari araç kiralama), Esaslı Gıda (gıda), Gıdaser Gıda (Bonservis) ve U.N. Ro.-Ro. İşletmeleri A.Ş. şirketlerinin başkanı ve grubun bazı benzer şirketlerinde yönetim kurulu üyesidir. Mayıs 2013 tarihinde Gediz Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktora unvanı verilmiştir. Galatasaray Spor Kulübü üyesi, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İSO ve TAİK üyesidir.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)