Prof. Dr. Atilla Sandıklı kimdir

Orta Doğu ve Kafkaslar, Avrupa Birliği, Güvenlik ve Terörizm ve Türk Dış Politikası alanlarında çalışan Prof. Dr. Atilla Sandıklı kimdir

Prof. Dr. Atilla Sandıklı kimdir

Prof. Dr. Atilla Sandıklı kimdir

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (BİLGESAM) internet sitesinde Prof. Dr. Atilla Sandıklı'nın biyografisi şöyle:

"Atilla Sandıklı 1957 yılında İzmir'’de doğdu. 1976 yılında (İzmir) Atatürk Lisesi'’nden mezun olduktan sonra Kara Harp Okulu'na girdi. Sırasıyla Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi'nde eğitimine devam etti. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ve Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nde doktora derslerine iştirak etti. İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde doktora eğitimini tamamladı. 2010'’da Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Anabilim dalında doçent, 2015'de Haliç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde profesör oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çeşitli kademelerinde karargâh subayı ve komutan olarak görev yaptı. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’'nde müşavirlik, Harp Akademileri Komutanlığı’nda uluslararası ilişkiler öğretim üyesi ve uluslararası ilişkiler bölüm başkanlığı görevlerinde bulundu. Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Merkezi’'nin kuruluşunda görev aldı ve bir süre bu enstitünün müdürlüğünü yaptı. Kur. Kd. Alb. rütbesinde kendi isteğiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olduktan sonra Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (TASAM) kuruluşunda genel müdür olarak görev aldı ve bu merkezi kurdu. Bu görevi ve Stratejik Öngörü Dergisi’nin editörlüğünü 4 yıl sürdürdü.

TASAM'’dan ayrıldıktan sonra Türkiye'’nin akil adamlarını bir platform içinde bir araya getirmek maksadıyla Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni (BİLGESAM) kurdu. Sandıklı, halihazırda BİLGESAM bünyesinde yılda iki defa yayımlanan ve hakemli bir dergi olan Bilge Strateji Dergisi'nin editörlüğü ve Yeni Yüzyıl Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır. BİLGESAM Başkanlığı görevini sürdüren Sandıklı, aynı zamanda Haliç Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler bölüm başkanıdır.

Atilla Sandıklı, çok sayıda ulusal ve uluslararası sempozyum ve kongrenin düzenlenmesinde birinci derece görevler üstlenmiştir. Uluslararası güvenlik, terörizm, Orta Doğu, Kafkasya ve Türk dış politikası alanında birçok makalesi bulunan Sandıklı'nın bugüne kadar 24 kitabı yayımlanmıştır. Bununla birlikte Sandıklı, askeri ve sivil yaşamında madalya dahil çok sayıda başarı ödülüne sahiptir.

İngilizce ve Fransızca bilen Atilla Sandıklı evli ve iki çocuk babasıdır."

ulusal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.