banner1199

banner1197

Seyit Onbaşı kimdir? 18 Mart Çanakkale Zaferi kahramanı Seyit Onbaşı hakkında bilgiler

Düşmana geçit vermeyen kahramanlı destanı 18 Mart Çanakkale Zaferi kahramanı Seyit Onbaşı, Çanakkale Zaferi'nin 104'üncü yılında rahmetle anılıyor. Peki 18 Mart Çanakkale Zaferi kahramanı Seyit Onbaşı kimdir

BİYOGRAFİ 18.03.2019, 10:45 22.04.2019, 20:52
Seyit Onbaşı kimdir? 18 Mart Çanakkale Zaferi kahramanı Seyit Onbaşı hakkında bilgiler

1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale cephesinde savaşan topçu eri Seyit Onbaşı 215 kg ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak Ocean'ı batırmıştı. İşte Seyit Onbaşı'nın hayatı ile ilgili o detaylar... 

SEYİT ONBAŞI KİMDİR?

Seyit Ali Çabuk veya Seyit Ali Onbaşı, 1889 - 1939 yılları arasında yaşamış 1. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde çarpışan Türk asker. Balıkesir'in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi.

1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915'te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi.

Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean'a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean'a ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisi'nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Ocean da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı.

Bu yüzden komutan ona onbaşılık unvanını verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı'dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

Savaşın sona ermesi ile 1918'de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
18°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P