''Bizi Ortaçağ'a Götürdüler''


Barış Tınay

Barış Tınay

08 Temmuz 2016, 15:51

Geçtiğimiz günlerde emperyalizmin kanlı yüzünü anlatan, kısa ama ibretlik bir röportaj yayınlandı. Röportaj, BBC tarafından Kadim Şerif Hasan el-Jaburi ile yapılmıştı. Bu ismin önemi, ABD'nin Irak işgali sırasında çekilen bir fotoğraftan geliyor. Amerikan askerlerinin Bağdat'a yaklaştığını duyan Jaburi, elinde bir balyoz ile 12 metrelik Saddam Hüseyin heykelini yıkmaya çalışmıştı. İşte o an çekilen bir fotoğraf, Bağdat'ın düştüğü haberleri ile birlikte tüm dünyaya servis edilmişti.

Heykel yıkılırken, Jaburi ile beraber Irak halkının önemli bir kesimi de Amerikan askerlerini alkışlıyordu. Amerikan emperyalizminden barış, demokrasi ve özgürlük bekliyorlardı. Aradan tam 13 yıl geçti ve aynı Jaburi, bugün heykelin olduğu yerden geçerken acı ve utanç hissettiğini söylüyor ve bir gerçeği daha vurguluyor: "Saddam gitti, onun yerine bin Saddam geldi."

Ailesinden en az 15 kişi Saddam Hüseyin rejimi tarafından idam edilmiş biri, Jaburi. Amerikan askerleri geldiğinde, Saddam'dan intikamının alındığını düşünmüştü belki ama gerçek aslında hiç düşündüğü gibi değildi. Ülkeleri yağmalandı, tüm değerleri çalındı, kadınları tecavüze uğradı, binlerce arkadaşı, akrabası, komşusu suçsuz, günahsız, sebepsiz katledildi. Bugün Irak'ta bir milyondan fazla dul kadın, 4 milyondan fazla yetim çocuk bulunuyor. Üstüne üstlük Irak, etnik ve mezhepsel kimliklere göre ayrıştırıldı ve hala, her gün ölmeye devam ediyorlar...

Suriye Halkı, Irak'ın Başına Gelenleri İyi Biliyor

"Bizi Ortaçağ'a Geri Götürdüler." Böyle devam ediyor röportajında, Jaburi.

İşte emperyalizm ile işbirliğinin özeti, bu kısa cümledir. Bu gerçeği, ne yazık ki çok acı öğrendiler.

Irak'ın başına gelenlerin bir benzeri, Suriye'de de yaratılmak istendi. İstendi diyorum çünkü Suriye halkı, artık ülkelerinin kurtuluş savaşını kazanmıştır. (Halk derken yanlış anlaşılmasın, Suriye'de kalıp ülkesinin bağımsızlığı için mücadele edenleri kastediyoruz.) Amerika'nın bölgedeki çıkarları için kurguladığı Büyük Ortadoğu Projesi, Esad'ın gitmesini istiyordu. Bunun için de düşük yoğunluklu savaş stratejisini uyguladılar. Ordu ile müdahale etmek, fazla maliyetli geliyordu. Bu sebeple, Suriye'de iç savaş çıkartıldı. Dünya'nın her yerinden cihatçı katiller, Suriye'ye sokuldu. Fakat Suriye halkı, ordusu ile beraber bu katil çetelerine direndi. Çünkü Irak'ın başına gelenleri çok iyi biliyordu.

Bugün Suriye halkı, ülkelerini Irak gibi Ortaçağ karanlığına teslim etmemek için mücadelesini hala sürdürüyor. Bizler, bu gerçeği bildiğimiz ve gördüğümüz için ABD'nin bölücü politikalarına karşı çıkıyoruz. Çünkü biliyoruz ki Irak gibi Suriye de Ortaçağ karanlığına düşerse, o karanlık bir gün bizi de boğacaktır. Çünkü biliyoruz ki Suriye'nin toprak bütünlüğü, Türkiye'nin de toprak bütünlüğüdür.

Bu Topraklar, Kendi Halkına İhanet Edenlerle Doludur

Emperyalist ülkeler, her zaman aynı metodu kullanıyorlar. Ülkeleri etnik ve mezhepsel olarak ayrıştırıp, müdahale için zemin yaratıyorlar. İç savaş ve terör ile insanları canlarından bezdirip, düşmanlıkları körüklüyorlar. Yaratılan kaostan da faydalanıp, ülkelerin değerlerini talan ediyorlar. Bunlar için de işbirlikçileri, iktidara getiriyorlar. Bunu yapacak işbirlikçileri bulmak ise bu topraklardaki belki de en kolay şeydir. Çünkü bu topraklar, kendi halkına ihanet edenlerle doludur.

Türkiye'de de, Irak ve Suriye'deki süreçlere benzer bir ayrıştırma politikası yürütülüyor. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Laik-Müslüman ayrıştırması, her geçen gün biraz daha körükleniyor. Canlı bombalar patlıyor, saldırılar gerçekleşiyor. Bu çok tehlikeli ve kanlı bir süreçtir. Halkımız başına gelebilecekleri biraz görebilse, biraz anlayabilse, AKP'yi bu politikalarla bir dakika dahi iktidarda tutmaz.

***

Hem kendi halkımız hem de bölgemizin mazlum halkları için ABD emperyalizminin kanlı politikalarına direnmek zorundayız. Emperyalizm ile işbirliği yaparak, demokrasi ve özgürlük gelmeyecektir.

Bunu ülkemizdeki "AKP gitsin de nasıl giderse gitsin" diyenler de görmelidir.

AKP'yi iktidardan indirecek olan ABD emperyalizmi değildir.

AKP'yi iktidardan indirecek olan bu ülkenin milliyetçi, devrimci ve halkçı güçleridir.Barış Tınay
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 1 yıl önce
Emperyalist zalimler, mazlum ülkelerde, " hainler ordusu " yarattı. Kaos ortamında " iç savaş " çıkardı. Halkımıza arka plandaki gerçek düşmanı açıklamak gerek.