Bizim çözümü söylememiz gerek


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

19 Şubat 2016, 12:47

İlgili ilgisiz herkes, terörle ilgili bir şeyler söylüyor. Halkın da zihni karışıyor.

Bizim aklımızın yettiğince çözümü ifade etmemiz gerekir.

İktidar destekçileri diyor ki; Suriye’de olup bitenlere ilgisiz kalamayız. 14 devlet orada, hem ülkemizin çıkarları açısından hem güvenliğimiz açısından Suriye’de olmalıyız.

Diğer guruplar ise; Orta doğu bir bataklıktır. Burada 2000 yıllık çözülmemiş sorunlar vardır. Dini mezhepsel, etnik ve ekonomik sorunlar vardır. Aşiretler vardır. Mezheplerin alt bölümleri vardır. Tüm bu guruplar birbiri ile çatışma halindedir.

Amerika bölgeye gelmiş, baş edemeyeceğini anlayınca, sorunu daha da karmaşıklaştırarak, Rusya’ya devretmiştir. Afganistan’da olanın tam tersi olmuştur.

Amerika’nın bölgede tek amacı vardır. O da, bölgede bir Kürdistan kurmaktır. Bu amacını da İncirlikteki kuvveti ve siyasi yollardan sürdürmektedir.

Rusya girdiği bataklıkta, Suriye meşru devleti ile birlikte hareket ederek çatışmalar içinde yol almaktadır.

Bu kadar karmaşık ve bölünmelerin olduğu bir yârde, Türkiye Suriye’ye girerse, Sorunlar daha da içinden çıkılmaz hale geleceği şimdiden bellidir.

Suriye’deki çözüm için Esad gitsin diyerek ( Aslında Esad sözünün altında, mezhepçi çözümleri dayatmak yatar) sorunlar daha da içinden çıkılmaz olmuştur.

Son gelişmeleri hatırlatarak, çözüm maddelerine gelmek istiyorum.

Suudi Arabistan bile, açıklama yaparak, hedefinin Esad olmadığını söyledi. En azından esas amacını gizlemek için bir yol aradı. Ya da Amerika böyle söyle dedi.

Barzanistan’dan gelen kaçak petrol PKK tarafından durduruldu. Yani Barzani ile PKK arasındaki çelişki biraz daha derinleşmiş oldu.

Barzanistan’ın Araplar ile olan çelişkisi de derinleşti. Öyle ABD’nin büyük bir Kürt devleti kurmak için, Kürtleri birleştirme projesi de zorlaştı.

Irak devleti ile resmi ilişkiler kurarak petrol almak yerine, henüz devlet olmamış bir yerden petrol almak olmuyor.

Özetle nereden bakarsanız bakın, hangi soruna bakarsanız bakın, hangi ideoloji ile bakarsanız bakın, orta doğuda fay hatları derinleşerek, sürüyor.

Ülkemizi bölünmeden azade kılmak, terörden arındırmak, Suriye’den gelen olumsuz etkileri en aza indirmek için kısa vadede acil çözümler şu şekilde görünüyor.

-PKK terörüne karşı halkımızı top yekûn örgütlemek.

-Komşularla teröre karşı işbirliği yollarını aramak.

-Suriye’ye terör ihracını derhal durdurmak.

-İncirlik’in faaliyetini derhal durdurmak.

-Teröre ve onları siyasi destekçilerine zemin oluşturan yeni Anayasa veya Anayasa değişikliklerinden derhal vazgeçme.

-Türk halkını teröre karşı top yekûn davranışa sev etmek için ayırımcı söylemlerden uzak durmak.


Suriye devleti ile iyi ilişkiler kurmak yerine, ılım İslam-ı(şimdi ılımlı beş dakika sonra El-Nusra olan) guruplarla işbirliği ülkemizi tehlike altına almaktadır.

Sınır güvenliğini yerine getiremememizin asıl nedeni; Suriye devletine karşı savaşan guruplara yaptığımız lojistik destektir. Sorunun büyüğü burada yatmaktadır.

Suriye’deki terör guruplarını desteklemeyi durdurursak, dışardan gelen, yani biz ihraç edilen terörü durdurabiliriz.

İran’ı, Suriye’yi, Rusya’yı, Irak’ı düşman kategorisine yerleştirerek, sınır güvenliğini sağlayamayız.

İran düşmanlığı; iktidarın mezhep ayrılığından ve bin yıllık ilkel kavgasından devam etmektedir.

Suriye düşmanlığı; Suriye’de Sünni bir iktidar inşa etme dayatmasından ileri gelmektedir.

Irak düşmanlı; Irak’ta Şiilerin iktidarda olmasından ileri gelmektedir.

Rusya düşmanlı; Rusların Şiilerden yana tavır takınmasından ileri geliyor.

Bir devlet mezhep çıkarlarından yola çıkılarak yönetilemez. Mezhep çıkarlarından yola çıkarak etnik ayrımcılıkla baş edilemez.

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.