Bizim oğlan vefat etti!


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

10 Mayıs 2015, 00:58

 Bizim geleneğimizde ölenin arkasından konuşulmaz. Allah rahmet eylesin denir. Aradan birkaç gün geçtikten sonra eski hesaplar dökülür ortalığa…

“Bizim oğlanlar başardı” ifadesi entelektüel camianın, darbeleri kestirmeden anlatması bakımından, dilinden düşürmediği bir kodlama sistemine dönüştü.

12 Eylül 1980 darbesinin, Amerika ve onun gizli servisleri tarafından organize edildiğini ve cuntanın da, uyguladığını anlatan, harika bir betimlemedir, Bizim oğlanlar başardı ifadesi…

Evet, Kenan Evren bizim oğlanlardan birisiydi. Ve bizim oğlanların ele basısıydı.

Aslında iktidardan ayrıldıktan sonra, onun koyduğu yasalar, yönetmelikler “yok hükmünde” olması gerekirdi.

Meğerse yok hükmünde değil, mahşere kadar var hükmündeymiş.

Bizim oğlanlar darbeyi yaptığında İskenderun Demir Çelik Fabrikalarında çalışıyordum.

Evler tek tek aranıyor. Kendilerince sakıncalı gördükleri kitapları topluyorlardı. Evde çok sayıda kitabım, onların sakıncalı saydığı kitaplardandı. Kitapları alıp götürdükleri yetmiyormuş gibi, kitap sahibini de götürüyorlardı.

Kitapları imha etmek veya yakmaya kıyamadım. Nasılsa bu dönem sona erer, yeniden bu kitapları temin edemem diye düşünmüştüm.

Çok saf olduğumu yıllar geçtikten sonra anladım. Egemen çevreler, işbirlikçi sermaye darbeyi çok sevmişti. Kenan Evren kanunlarını da çok sevmişti.

Şimdiler de, entelektüel çevreler neden Kenan Evren yasaları değişmiyor diye hayıflanır dururlar. Onlar Kenan Evren yasaları değil, Kenan Evren yasaları dediğimiz yasalar; işbirlikçi çevrelerle darbecilerin birlikte yaptığı yasalardır.

Çalışanlara karşı çıkarılmış Anayasa ve yasalardır. Ancak halktan yana bir iktidar olursa, Kenan yasaları kalkar.

Bizim oğlanlar darbeyi halk için mi yaptı? Zenginler için mi yaptı?

CIA’nın ve darbe hazırlayıcıların birlikte hazırladıkları, ajitasyonlar, provokasyonlar, psikolojik manipülasyonlar halkı iktidar yapmak için mi yapılmıştı ki, şimdi o yasalar ortadan kaldırılsın ve darbe yasaları yok hükmünde sayılsın.

12 Eylül 1980 Darbesi ile ilgili çok şey yazıldı. Söylendi.

Kenan Evren döneminde, en çok Atatürk heykeli dikildi. En çok Atatürk ilkeleri imha edildi.

Kenan Evren yasalarının yetmediği yerlerde, Kemal Derviş yasaları işverenlerin imdadına yetişti.

Hep yabancı sermayeyi kollayanlar, işbirlikçiler iktidar olduklarından, Kenan Evren Yasaları ve Kemal Derviş yasaları iktidarda kalmıştır.

Bizim oğlanlar ölse de, bu düzen devam ettiği sürece, yeni bizim oğlanlar hep olacaktır.

[email protected]
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
lale akcan - 2 yıl önce
evet gerçekten çok sağlam bir sistem oluşturulmuş. hala tüm gücüyle devam etmekte.