Bölgede olağanüstü gelişmeler…


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

08 Ekim 2016, 11:28

Amerikan devletinin yarı resmi medya organı Washington Post gazetesinden aldığım paragraf aşağıda aşağıdadır.

Suriye’de gizli bir savaş stratejisinin hazırlığının yapıldığı, ayan beyan ortadadır. Şam ve Esad yönetimine doğrudan yapılacak bir saldırıyla, Esad’ın ve Suriye devletinin bertaraf edilmesi planlanmaktadır.

 “Last Wednesday, at a Deputies Committee meeting at the White House, officials from the State Department, the CIA and the Joint Chiefs of Staff discussed limited military strikes against the (Assad) regime … One proposed way to get around the White House’s long-standing objection to striking the Assad regime without a U.N. Security Council resolution would be to carry out the strikes covertly and without public acknowledgment.”

Eğer bu Amerikan planı başarılı olursa, Irak’ın Amerikan işgalinde gerçekleştirdiği,  Irak devletini imha etme işinin aynısını, Suriye’de de, gerçekleştirmiş olacaktır.

Devletsiz kalan toplumların nasıl atomize olduğunu, tarikat, mezhep ve etnik zeminde dağıldığını gördük ve yaşadık.

Eğer bu tehdit, Rusya’yı teslim almaya yönelik son bir hamleyse, bunun bir felaketle sonuçlanacağını şimdiden görmemiz gerekir.

Çünkü Rusya’dan yapılan resmi açıklamaların, Rusya’nın teslim olmaya hiç niyetinin olmadığı yönündedir.

Çok uzakmış gibi görünen Rusya Amerika çatışmasının nasıl başlayacağı da belli olmuştur.

Amerikan füzeleri veya uçakları Şam’ı bombalamaya başlayınca, Rusya, bu duruma müdahil olacak ve durum kontrolden çıkacak.

Amerika bu işe girişir mi diye aklıselim ile düşündüğümüzde, “girmez” diyebiliriz.

Ancak, gerek Amerika’nın içine düştüğü durum, gerekse, 2008 Güney Osetya meselesinden bu yana Amerika’nın, Rusya karşısında attığı geri adımlar, Amerikan yönetimlerinde(büyük sermaye sınıfında)psikolojik birikimlere sebep oldu.

Rusya’nın böyle bir girişime karşı hazırlıklı olduğu ve Şam’a yaklaşan her cismi vuracağını açıklaması, işin ne kadar ciddi olduğunu göstermektedir.

Bizim durumumuza gelince; bölgemizde gelişmekte olan bu ciddi duruma karşı Neceyfi Aşireti ve Sünni Peşmegelerle Musul’la girmek.

İşte tam da böyle bir durumda, Amerika bölgede, Kürdistan ilan etmesinin yolu açılmış olacaktır.

Rusya, İran, Suriye ve Irak devletleri ile bir araya gelip, bölgeyi savaştan korumak yerine, ateşin üstüne benzin ile gidiyoruz.

Yaktığımız ateşin içinde Diyarbakır’ında yanacağını görmeden. Hem Suriye devleti ile hem de Irak devleti ile çatışmalı hale gelmek, Rusya’yı da karşımıza almak anlamına gelir.

Irak devleti ile karşı karşıya gelmek, İran ile de karşı karşıya gelmektir.

Böyle bir durumda, tüm bölge ülkelerini karşımıza alacağız. Üstelik Rusya ve Amerika’yı da…

Eğer 10 Ekim’de Putin’in yapacağı Türkiye gelişi ertelenirse, bilin ki Türkiye’nin Suriye devleti ile beklenen işbirliğini kurmayıp, üstüne üstlük Irak ile olan ilişkileri, düşman ilişkilerine çevirmekten kaynaklanacaktır.

Bülent Esinoğlu
[email protected]
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.