Borsa, AKP-CHP hükümeti istiyor


Rıza Zelyut

Rıza Zelyut

24 Ekim 2015, 08:37

Seçim sonuçlarının nasıl çıkacağını kestirmek için İstanbul borsasının seçim öncesindeki gidişine bakarım. Göstergenin durumu az çok bir fikir verir bana…

Türkiye ekonomik bir durgunluğa girmişken, borsanın son zamanlarda yüzde 10 kadar değer kazanarak 80 binin üstüne çıkması önemli bir siyasal işarettir.

Bunun birinci anlamı şudur: Seçimlerden bir hükümet çıkacak. Bu, tek başına AKP iktidarı olabilir. Eğer o olmaz ise AKP ile CHP koalisyon yapacak ve ekonomik sistem seçim öncesindeki düzenini sürdürecek.

İkinci yorum şu olabilir: Borsanın üçte ikisi yabancıların elinde. Yani bu sistemin kâğıt üstündeki sahibi Türkiye ama asıl patronu uluslararası tefeci sermaye… Diğer adıyla emperyalizm…

Sakın ola ki onu sadece top-tüfek, bomba, füze sanmayın… Emperyalizmin uluslararası büyük tefeci sermayenin geri kalmış veya bizim gibi gelişmekte olan ülkelere girerek orayı para oyunları ile sömürmesi olayıdır.

İşte bu sömürgen yabancı para, borsayı yukarı taşıyarak içerideki keklikleri avladığı gibi, siyasete de yatırım yapıyor. Tefeci sistemi sürdürecek bir hükümete yapıyor bu yatırımını…

CHP YALVAR YAKAR

7 Haziran seçimlerinden sonra CHP; AKP ile bir hükümet kurmak için her türlü ödünü verdi ama Tayyip Erdoğan bunu istemedi. Yaşadığımız seçim ortamında; CHP; AKP’ye yönelik eleştirilerini büyük ölçüde sonlandırdı. Artık ne Sayın Erdoğan’ın siyasi diktatörlüğünden söz ediyorlar ne de meşhur yolsuzluk iddialarına sahip çıkabiliyorlar. Seçim propagandalarını sadece vatandaşı para ile kandırma üzerine kurdular. Bu rüşvetçi politikanın içinde bir tane bile AKP eleştirisi yok. İnanmayan o vaatlere bir baksın. Eğer eleştirirlerse, AKP’nin kendileri ile koalisyon yapmayacağından ödleri kopuyor.

Peki derdi nedir CHP’nin?

Amerika, Kılıçdaroğlu ile yakın ekibine bir görev vermiştir: Çözüm Sürecini AKP ile, daha doğrusu Ahmet Davutoğlu ile birlikte yürütme görevi… Temmuz ortalarından beri oluk oluk asker-polis kanı akıtan PKK’ya açık açık tek eleştirdi getirdi mi Kılıçdaroğlu? Yani ne AKP’yi ürkütüyor ne de PKK’ya laf söylüyor.

***

Peki AKP ne durumda?

CHP’nin bu tavrı yüzünden Davutoğlu’nun da eli rahat… O da Çözüm Sürecini devreye sokmak için hazır. Lakin; AKP-CHP hükümetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı rahatsız edeceği anlaşılmış durumda.

Böyle bir koalisyon; sadece Çözüm Süreci üstünden PKK’nın siyasal isteklerini canlandırmakla kalmayacak. Fethullahçı derin örgütün soruşturulmasını ve kovuşturulmasını da durduracaktır.

Bunun diğer anlamı; Erdoğan’ın parti üstündeki gücünün budanması olacaktır. Gücü budanınca hakkında yeni iddialar ortaya atılacak, hatta ufaktan ufaktan soruşturmalar başlatılabilecektir. Bu soruşturma bizzat şahsıyla ilgili olmasa bile çevresini kapsayabilecektir.

Bunu ben tahmin ediyor isem Erdoğan ve yakın çevresi haydi haydi düşünmüştür.

Bu yüzden seçimden koalisyon çıkar ise; 2 Kasım’dan itibaren siyasi mücadele daha da şiddetlenecektir.

Benim tahminim; tek başına hükümet olamazlar ise AKP’nin bir kurultaya gideceği yönündedir.

Bu kurultayda Ahmet Davutoğlu genel başkanlıktan indirilecek; yerine daha sıkı bir Erdoğancı getirilecektir.

***

Bu tahminlerimizin gerekçeleri aslında iç odaklı değil, dış odakladır. ABD’nin Türkiye’yi yönetme planında artık Erdoğan’ın bulunmadığını biraz dünya siyasetini bilen herkes anlamıştır. Amerika, AKP realitesini yok sayamaz ama AKP’ye kendi çizgisinde davranacak birisini genel başkan yapmak ister. Bu kişi şu an Davutoğlu gibi duruyor.

Borsa onu istiyor; bu yüzden düşmesi gerektiği yerde, yükseliyor. CHP onu istiyor; hatta HDP onu istiyor ama derin AKP bu isteklerin nereden geldiğini, neleri kapsayacağını az çok tahlil ediyor olmalıdır.

Durun bakalım; az kaldı. Öngörülerimin tutup tutmayacağını yakın zamanda göreceğiz…

Rıza Zelyut
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.