Bütün milletimizi, AKP’nin bölücü ve gerici Anayasa girişimine karşı mücadeleye çağırıyoruz!


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

29 Ocak 2016, 09:47

 AKP; geçen yasama döneminde başaramadığı gerici ve bölücü Anayasasını, bu sefer“12 Eylül Anayasası’ndan kurtulmak” yalanı arkasına gizleyerek kabul ettirmek için harekete geçmiştir.
“12 Eylül Anayasası’ndan kurtulmak” gerekçesi büyük bir aldatmacadır. Çünkü 12 Eylül Anayasası, sonraki yıllar içinde tam 17 kez değişikliğe uğramıştır ve yüzden fazla maddesi Meclis tarafından değiştirilmiştir.
Yani 1982 yılında 12 Eylülcüler tarafından hazırlanan Anayasa, bugün gerçekte yoktur. Üstelik değişikliklerin çok önemli bir kısmı, içinde AKP’nin de olduğu mevcut Meclis tarafından yapılmıştır. 2010 yılında “12 Eylül Anayasasına Hayır!” sloganı altında yapılan Anayasa değişikliğine ilişkin referandum hatırlardadır.
Öte yandan 12 Eylül’ün “Bizim oğlanlarının” yaptığı gerici düzenlemelere gerçekten karşı olanlar, yüzde 10 barajının arkasına saklanarak iktidar olmayı tercih etmezler. Bilindiği üzere başta AKP olmak üzere bütün sistem partilerinin, Dünyanın hiçbir ülkesinde örneği olmayan yüzde 10 barajına en ufak bir itirazları yoktur.

“Yeni Anayasa”nın gerçek amacı
AKP’nin derdi 12 Eylül Anayasası değildir. AKP’nin gizlemeye gerek görmediği gerçek amacı, Atatürk Cumhuriyeti’nin tümden tasfiyesidir.
Bol bol sarf edilen “Özgürlük” ve “Demokrasi” sözlerinin ardına gizlenmeye çalışılan gerçek amacı dört ana konuda özetleyebiliriz:
1. Anayasa’dan “Türk Milleti” kavramını çıkarmak. Böylece tek bir millet yerine
etnik topluluklar, cemaatler ve mezheplerden oluşan Ortaçağ toplumunu ikame etmek.
2. Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na Türkiye tarafından konulan çekinceleri
kaldırarak tekil (üniter) devleti tasfiye etmek.
3. Cumhuriyet devriminin laiklik düzenlemesinden geriye kalan bütün uygulamalara
son vermek. Türkiye Cumhuriyetini Anayasal düzlemde “şeyhler, dervişler, mensuplar” ülkesine dönüştürmek. Tarikat ve Cemaatlere Anayasal güvence sağlamak…
4. Bütün bu değişiklikleri Başkanlık Sistemi ile tamamlamak.

AKP ve işbirlikçileri bir daha yenileceklerdir
AKP’nin “Yeni Anayasası” özetle budur. Bütün bu değişiklikler konusunda CHP ve
HDP ile esasta anlaştıkları da görülmektedir.
CHP’nin “Başkanlık sistemine” yaptığı itirazlar, ilk üç maddeye ilişkin kabullenici tavrından sonra havada kalmaktadır.
CHP, Kurultay’ında kabul ettiği sonuç bildirgesinde yer alan “eşit vatandaşlık” kararıyla, bütün bu konularda AKP ile aynı yerde durduğunu ilan etmiştir. HDP ise öteden beri bu görüşleri savunmaktadır
Ama, Cumhuriyeti ve kazanımlarını benimsemiş olan milletimiz; iç çatışmaların derinleşmesi ve bölünme anlamına gelecek bu Anayasa girişimini bir kez daha boşa çıkaracaktır.
AKP’nin “Yeni Anayasası” 2012 ve 2013 yıllarında milletimizin ülke çapında verdiği büyük mücadele ile boşa çıkarıldı. Gene öyle olacaktır.
Vatan Partisi olarak, hangi görüşten olursa olsun bütün yurttaşlarımızı, sendikalarımızı, meslek odalarını ve demokratik kitle örgütlerini, AKP’nin bölücü ve gerici Anayasa girişimini bir kez daha boşa çıkarmak için birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yavuz Ecer - 2 yıl önce
Bu sonun baslangicidir ve buna dur denilmelidir!