Büyük çözüm olgunlaşıyor


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

24 Ekim 2014, 13:29

Kamuoyu araştırma şirketi Andy-Ar’ın açıkladığı sonuçlar hiç şaşırtıcı değil. Bir ülke büyük sorunlarla boğuşuyorsa, iktidar partisi ile Meclis’te sözümona muhalefet yapan Partiler bu sorunlara sebep olanlar ise, milletin arayış içinde olması normaldir.
Hele bu millet Türk milleti ise arayış çok daha güçlü olacaktır. Türkler, tarihlerinin hiçbir döneminde yabancı boyunduruk altında yaşamadılar. Tarihten gelen özellikleri arasında “devlet ve imparatorluk kurucusu olmak” gibi bir özellikleri var. Son yüzeli yıl içine dört büyük devrim sıkıştırmışlar vb.
Böyle bir millet emperyalistlerin kendisine reva gördüğü etnik ve dini farklılıklar temelinde ayrışma, çatışma ve parçalanma senaryosuna elbette teslim olmayacaktır.
20. yüzyılın başında ezilen dünyada emperyalizme ve Ortaçağ’a karşı ilk büyük devrimi gerçekleştirdikten sonra, yeniden Ortaçağ karanlığına dönme heveslilerine de boyun eğmeyecektir.
Andy-Ar’ın bulduğu yüzde 25.9 kararsız seçmen oranına bu tarihi gerçeklikler ışığında bakmakta yarar vardır. İktidarı ve muhalefeti ile bütün sistem partilerine olan halk desteğinin giderek azalması da milletimizin içine girdiği büyük arayışın bir göstergesidir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin gösterdiği gerçek

10 Ağustos’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte ortaya çıkan gerçekler ile şimdi kamuoyu araştırması ile ortaya çıkan sonuçlar aynıdır.
Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy veren seçmenin önemli bir kısmının sırf, “Tayyip Erdoğan hiç olmazsa yüksek bir oy oranıyla seçilmesin” düşüncesiyle sandık başına gittiği herkesin saptadığı bir gerçektir.
Öte yandan Türkiye tarihinde ilk kez en az yüzde 10 oranında bir seçmen kitlesi seçimleri boykot etti.
Gene sandık başına gidip de protesto amacıyla geçersiz oy veren seçmen oranı ise yüzde birin üzerinde oldu.
Üç kategorideki seçmenin toplamı Andy-Ar’ın bulduğu sonuç ile örtüşüyor. Demek ki en azından üç aydan beri sistem partilerinden kopmuş ve bu konumunda “kararlı” olan bir halk kitlesi var.

Kararlı kararsızlar

Bu kadar yüksek olmasa da şimdiye kadar yapılan bütün seçimler öncesinde belli bir oranda kararsız seçmen kitlesi her zaman vardı. Bu seçmenler sonuçta seçim günü geldiğinde mevcut partiler arasında dağılırdı.
Onun için kamuoyu araştırma şirketleri Partilerin oy oranlarını açıklarken genellikle iki sonuç verirlerdi. Kararsız seçmen dağıtılmadan önceki ve dağıtıldıktan sonraki sonuçlar.
Ama bugün durum farklıdır: Kararsız seçmenler Aydınlık yazarı İsmet Özçelik’in deyişiyle gerçekte “kararlı” seçmenlerdir.
Bu kararlılık 10 Ağustos seçimlerinde sandığa gitmemek veya sandığa giderek geçersiz oy vermek şeklinde kendini ortaya koydu.
Üç aydır sayılarının azalması bir yana tam tersine giderek artması da kararlılığın bir diğer işaretidir.
AKP ile “Majestelerinin muhalefeti” olan Partilerin son aylardaki pratikleri seçmeni daha da uzaklaştırmıştır.


Türkiye çözüme yöneliyor
Koşullar seçmeni yeni bir seçeneğe yöneltmektedir. Dört büyük gerçek, bu yönelişi her geçen gün güçlendirmektedir.
1. Türkiye’nin acil çözüm bekleyen sorunları giderek ağırlaşmaktadır.
2. 30 Mart seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimi; Kılıçdaroğlu’nun CHP’si ve
Bahçeli’nin MHP’si ile yeni bir seçime gitmenin, AKP’ye yeni bir seçim zaferi hediye etmekten başka bir anlama gelmeyeceğini ortaya koymuştur. Onun için arayış içindeki yurttaş sayısı seçime doğru gidildikçe azalmamakta, tam tersine artmaktadır.
3. Beşinci Partinin barajı geçmesi durumunda AKP, iktidar olmasına yetecek
Milletvekili sayısına ulaşmayacaktır. Bu da Türkiye’nin AKP’den kurtulması ve milli bir Hükümete kavuşması yolunun açılması demektir.
4. Bütün bu gerçeklerin sonucu olarak İşçi Partisi’nin çağrısıyla Ankara ve İzmir’de
İlk toplantılarını gerçekleştiren, bir Kasım’da ise İstanbul’da toplanacak olan Milli Kurtuluş İçin Öncüler Toplantısı’yla ortaya çıkan inisiyatif; Türkiye için gerçek bir seçenek ve çıkış yolu haline gelmektedir.


Mehmet Bedri Gültekin
[email protected]

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.