Büyük Doğu gerçeği


Oktay Yıldırım

Oktay Yıldırım

23 Haziran 2016, 20:00

Kumar oynuyordu, borçları vardı. Örtülü ödenekten para almak için Başbakan’a yalvaran mektuplar yazdı. Bir mektubunda şöyle yazıyordu: “Muhterem efendim. Müsteşar Bey'den 2500 lira ve 'Mecmuanı çıkar da görelim ve sonra yardım edelim' cevabı aldım. İlk defa bir itimatsızlık sezer gibiyim. Ben parayı alır da mecmuayı mı çıkarmam veya çıkarırım da uygunsuz bir istikamet mi tutarım? Ben ki her şeyi uğrunuza riske etmiş, her defa mükemmel eseri vermiş ve bu kadar tecrübe ve çileden geçmiş bir adamım. Şahsım, kalbim ve kalemim her türlü teminatın üzerindedir.”
Bir başkasında: “Benim yaptığımı yapanlara hükümetler ve rejimler servetlerini ve nimetlerini yağdırır. Bütün bunlara karşı 15 bin lira zarar çarpıtılmış ve daha nice kasıt ve sabotaja karşı yalnız bırakılmış olarak sürünmekteyim. Haftalardır Ankara'nın bu hücra ve münzevi otelinde cinnet buhranları içinde çırpınmaktayım. Bütün istediğim zarara birkaç bin zamla 20 bin lira temininden ibarettir. Bunca muvaffakiyetten sonra uğratıldığım bu hal ve düştüğüm şeref kırıklığı hayatıma mal olabilir.” 
Başbakan’ın özel kalem müdürü bu paraların kumara gittiği konusunda sürekli uyarıyordu. Başbakan ise bir yandan bunun arkasından ileri geri konuşuyor ama diğer yandan da çıkardığı dergilerde hükümet propagandası yapması için örtülü ödenekten yüklü miktarda para veriyordu.
Yıllar sonra bu iktidar mahkeme önüne çıktığında, kime ne kadar verildiği ortaya döküldü ve hakim sordu Başbakan’a: “Bu kadar parayı niye verdin?”
Başbakan cevapladı: “Efen­dim, her ik­ti­da­rın, her hü­kü­me­tin ga­ze­te­ci­ler­le mü­na­se­be­ti aşi­kar­dır. Bir ör­tü­lü öde­ne­ğin kla­sik­leş­miş bir sarf konusudur. Yal­nız Kı­sa­kü­re­k'­e de­ğil; bir­çok ga­ze­te­le­re ve mec­mu­ala­ra icap et­tik­çe yar­dım et­mek örtülü ödeneğin amacına ta­ma­mıy­la uy­gun­dur.”
Anlaşılacağı gibi o Başbakan Menderes, o örtülü ödenekten beslenen de Necip Fazıl ve Büyük Doğu dergisidir. Sonra bir siyasal hareket oldu. Bugün memleketi cumhuriyet tarihinin en büyük karanlığına sürükleyen gerici iktidar b u hareketten beslenerek yetişti. Adının “Büyük” olduğuna bakmayın, eylemleridir önemli olan…
Bunları niye yazdım?
Akit gazetesi gençleri Üsküdar Belediyesi desteğiyle düzenlenen Büyük Doğu sempozyumuna davet ediyordu, önde Necip Fazıl’ın arkasında Salih Mirzabeyoğlu’nun fotoğrafı…
“Ne anlatacaklar” derseniz… Belli değil mi?
Başka bir Doğu portresi daha anlatacağım.
Bu ülkede beş kuşakla birlikte hapis yattı. 60’tan fazla kitap yazdı. Hukuk doktoru tarihçi, siyasetçi. Bırakın örtülü ödenekten para almayı bütün mal varlığını Ulusal Kanal’a bağışladı. Mahkemede mal varlığı sorulduğunda şöyle söyledi: “10 bin kitap ve bir bağlama…” Kurduğu gençlik örgütleri Mehmetçik yürüyüşleri yaptı, 29 Ekimlere 30 Ağustoslara sahip çıkanlar onlardı, Silivri barikatlarını yıkanlar, üniversitelerdeki teröre karşı Türk Ordusu’nun yanında duranlar, bu yüzden PKK’nın hedefi olanlar, Diyarbakır’da ağalığa karşı Cumhuriyet köyü kuranlar, Amerikan askerinin kafasına çuval geçirenler hep onun kurduğu gençlik örgütünün mensuplarıydı.
En son AİHM’de emperyalizmin bileğini büküp, Türk milletine atılan “Ermeni Soykırımı” iftirasını tarihe gömdü. Bugün AKP hükümeti bile o karara sarılıyor.
Kurduğu gençlik örgütleri “Yaz, Çiz, Üret, Geleceği Yarat” sloganıyla gençlik kampları düzenliyor. Hepsi aydın, hepsi cesur, hepsi pırıl pırıl bir geleceğin umutları…
Kolayca anlaşılacağı gibi Doğu Perinçek ve TGB’den söz ediyorum.
Aynı AKİT gazetesi Doğu Perinçek’in fotoğrafını da kullanarak, TGB’yi ve TLB’yi, “Suriye’den talimat alan, karanlık planların peşinde olan, gayri milli eylemler yapan, marjinal bir örgüt” olarak anlatan haberler yaptı.
İşte size iki Doğu yazdım.
Birinin sadece adı büyük, diğeri gerçekten büyük.
Biri karanlık, diğeri aydınlık.
Biri geçmiş, diğeri gelecek.
Biri kindar gençlik, diğeri Mustafa Kemal gençliği…
İşte Akit’in göremeyeceği Büyük Doğu gerçeği budur…Oktay Yıldırım
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sibel - 1 yıl önce
Elinize sağlık.Teşekkürler.Öncü cesur DOĞU PERİNÇEK.
Avatar
Hakan Sait - 1 yıl önce
Helal sana Oktay Yıldırım.
Avatar
abrek - 1 yıl önce
yazıyı buyuk keyif alarak okudum.
'büyük doğu' gibi bir şarlatan ocağında pişenlerden zaten namuslu bir haber ve çıkış beklemek imkansızdır..