Çanakkale Savaşı’nı Enver Paşa kazandı


Rıza Zelyut

Rıza Zelyut

19 Mart 2015, 10:23

Üç kağıtçı siyasetçiler, Türk tarihinin büyük zaferlerinden birisi olan Çanakkale savaşını, “yeşil sarıklı görünmeyen kahramanların kazandığı”nı yayıp duruyorlar.

Halbuki Çanakkale öncesinde büyük felaketler var. Bu yenilgiler döneminde acaba o yeşil sarıklılar nereye saklanmışlardı?
1911’de Kuzey Afrika’da hezimet var.

Daha da kötüsü; 8 Ekim 1912’de başlayan Balkan Savaşları sırasında Bulgar orduları Osmanlı ordularını bozguna uğratmış, Balkanlar boydan boya elimizden çıkmış, düşman kuvvetleri neredeyse Çatalca’da…

O günleri yakından yaşayan şair Mehmet Akif’in şiirlerini okuyun. Her yer virane olmuş… Binlerce camiyi yıkmışlar. Bir buçuk milyon Balkan Türk’ü perişan halde İstanbul’a kaçıyor. Yüz binlercesi yollarda can vermiş… Ama ne din ne iman kurtarabilmiş bunları… Yeşil sarıklılar da yok ortalıkta…

PADİŞAHÇI KADRONUN REZALETİ

Bu kanlı bozgun döneminde, devleti, Hürriyet ve İtilaf Partisi (HİP)yönetiyor.

Bu parti, tam günümüzün AKP’si gibi bir parti.

Dinci, padişahçı, hilafetçi… Kurtuluşu İslam’da arayanların, halkı bu yolla uyutanların partisi…

Savaştan önce bu dindar iktidara, Bulgar-Yunan-Sırp devletlerinin Osmanlı’ya saldırılacağı bilgisi de veriliyor. Ama padişahçılar, bunu barış düşmanlarının propagandası sayıp dikkate almıyorlar. Yetmiyor; Sırpların Almanlar’dan aldıkları ağır silahları, başka yerden ülkelerine sokamamaları üzerine buna Osmanlı yönetimi izin vererek Selanik limanını bu iş için kullandırıyor.

Böylece o silahlarla Osmanlı ordusu darmadağın ediliyor.

İşte bu felaketli günlerde, İttihat ve Terakki Partisi lideri Enver Bey, 23 Ocak 1913’te padişahçı iktidarı indirmek için Babıali’ye arkadaşları ile baskın yapıyor; hükümeti düşürüyor.

Ve ardından da Balkan ülkeleri arasında çıkan anlaşmazlıktan faydalanıp orduyu harekete geçiriyor; Trakya’yı ve Edirne’yi geri alıyor. Peşinden de Harbiye Bakanı olarak Osmanlı ordusunu yeniden kuruyor.

Eski kafalı ve padişahçı 2000’den fazla subayı atıyor. İngiltere ve Almanya ile ilişkiler kurup orduyu yeniden silahlandırıyor. Buralara İttihat ve Terakki çizgisindeki subayları getiriyor.

MİLLİYETÇİ TÜRKLER
Çanakkale Zaferi, işte bu yeni ordunun, dolayısı ile de İttihat ve Terakki Partisi’nin kazandığı bir zaferdir. Ne yazık ki kimse bu büyük gerçeği dile getirmiyor.

İttihat ve Terakki Partisi, “Vatan-millet-hürriyet” sloganları çevresinde padişahçı yönetim karşıtı ilerici bir parti olarak şekillendi. Bu parti Türk milliyetçiliğini temel aldı. 1908 Meşrutiyet devrimi ile aslında 1923’te başlatılan cumhuriyet devrimlerinin de temelini attı.

İşte bu İttihat ve Terakki yönetimi, İngiliz ve Rus emperyalizminin Osmanlı Devleti’ni “Hasta Adam” ilan ettiğini biliyordu. Osmanlı’yı paylaşmak için anlaşma yapan bu güçlü devletlere karşı, ülkeyi korumak için Almanya ile işbirliğinden başka çare yoktu. Bu yüzden de zorunlu olarak Almanya’nın yanında Birinci Dünya Savaşı’na girdi.

Ve işte bu milliyetçi Türklerin yeniden kurduğu ordu, Çanakkale’de hiç beklenmeyen bir direniş sergileyerek bütün dünyayı şaşkına çevirdi.

MUSTAFA KEMAL’İN ROLÜ

Çanakkale Savaşları’nı yürüten ordunun komutanı Alman Generali Limon von Sanders idi. Harbiye Bakanlığı görevinde ise Mustafa Kemal ile aynı yaşta olan Enver Paşa bulunuyordu. Enver Paşa cephede görev isteyen Yarbay Mustafa Kemal’e 19. Tümen Komutanlığı görevini vermişti.

Çanakkale’yi denizden geçmeye kalkışan düşman donanması çok kayıp vererek 18 Mart’ta geri çekilmişti. Karaya çıkarma yapmaları bekleniyordu.

Bölgedeki ordunun komutanı Limon von Sanders, İngilizlerin Saros Körfezi ve Anadolu tarafına çıkacağını öngörüyordu. Mustafa Kemal ise bunların Anafartalar bölgesine çıkacaklarını ileri sürmekteydi. Sonunda onun dediği doğru çıktı. Böylece öngörülü bur subay olduğu kabul edildi.

Bundan daha da önemlisi; çıkarma yapıldığı duyulunca Mustafa Kemal emrindeki alay ile hiç emir almayı beklemeden çıkarma bölgesine hareket etti.

Buraya ulaştığında bölgedeki Osmanlı askerlerinin bozulup kaçtığını gördü. Hemen onları durdurdu. Verdiği emirlerle süngü taktırıp mevziye soktu. Sonra da ünlü, “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum!” biçimindeki emrini verdi. Ve düşmanın ilerleyişini durdurdu.

Bundan sonra 7 ay sürecek göğüs göğüse çarpışmalar başladı. Mustafa Kemal, ölülerle dolmuş siperlerde, aç ve hasta askerinin yanı başında durarak ve milim milim ilerleyerek kendi birliklerinden kat kat güçlü ortak düşman ordusunu geri püskürttü. Ve böylece de bir sene içinde yarbaylıktan tuğgeneralliğe yükseltildi.

Çanakkale’de rütbe olarak Mustafa Kemal’den çok daha üst düzeyde subaylar vardı. Ama o; bu çok dar alanda üst üste kazandığı zaferlerle yenilgiyi kaçınılmaz gibi gören Osmanlı ülkesine büyük bir moral aşıladı. Askerin de milletin de kendisine güveni geldi.

Bu büyük zaferi bize mal eden İttihat ve Terakki Partisi’ne onun sonları hüzünle biten tepe yöneticileri olan Enver-Talat-Cemil paşalara minnetimizi sonsuza kadar kalbimizde taşıyacağız…

SÖMÜRGECİLİĞE DARBE OLDU

Mustafa Kemal, Çanakkale’de milletin kalbine girmiş; ülkemiz işgal edildiğinde o, ortaya çıkarak milleti peşine takmış ve Kurtuluş Savaşı’mızı başarıyla sonuçlandırmıştır.
Çanakkale direnişimizle Rusya’daki Çarlık yönetimine Batı’dan yardım gidememiş buradaki imparatorluk çökertilmiş ve Sovyet sistemi kurulmuştur. Sovyet yönetimi de Kurtuluş savaşımızı kuvvetle desteklemiştir.

Türkiye’nin emperyalizme direndiğini ve başarılı olduğunu gören Asya’nın ve Afrika’nın sömürgeleştirilmiş milletleri de uyanmışlar; 25-30 yıl içinde büyük bölümü bağımsızlıklarını kazanmışlardır.

Enver Paşa’nın Sarıkamış’ta yaptığı hesapsız atılganlık burada 20 bine yakın askerimizin donarak ölmesiyle sonuçlanmış olsa bile onun kurduğu ordu, tam 4 yıl boyunca tam 10 ayrı cephede çok başarılı savaşlar çıkarmıştır. Bu yüzden Enver Paşa’yı Ermenilerin ve Batılı emperyalistlerin gözüyle değil Türk milletinin gözüyle görmek zamanı artık gelmiştir.

41 yaşında Orta Asya’da Sovyet kuvvetleriyle çarpışırken ölen bu büyük insan ışıklar içinde yatsın…

Sözün özü: Çanakkale zaferi, dincilerin değil devrimci milliyetçilerin kazandığı bir zaferdir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir - 2 yıl önce
eline kalemine sağlık
Avatar
Kemal - 3 yıl önce
rıza hocam kalemine saglık... enver pasa da elindeki kaynagı en ıyı sekılde yonetmek ısteyen vatansever bır subaydır, hataları vardır ama o an ıcın dogru olanı yapmıştır...