CHP barajın altına mı gidiyor?


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

08 Ekim 2014, 18:52

2015 yılına doğru gittiğimiz bu günlerde CHP’lilerin, MHP’lilerin ve AKP’lilerin kayda değer bir kesimi partilerinden memnun değil. Yaygın saptamayla en büyük Parti, “Partisinden memnun olmayanlar Partisi…”
AKP, CHP ve MHP’de içinde olup da hala “memnun” olanların ezici çoğunluğu ise Partilerinden belli bir menfaat beklentisi olanlar. Doğaldır ki bu tip kişiler, kitlelerin genel yönelimini temsil etmekten uzaklar.
Başlı başına bu olgu, halkımızın büyük bir arayış içinde olduğunu ve Türkiye’nin büyük değişimlere gebe olduğunu gösterir.

Olağanüstü dönemlerin özelliği
Tarihte olağanüstü gelişmelerin yaşandığı dönemlerle ilgili olarak, “normal zamanlarda 30 – 40 yıl içinde ancak olabilen gelişmeler, böyle dönemlerde üç-dört ay, üç-dört hafta, hatta üç-dört gün içinde gerçekleşir” denir. Doğrudur.
Olağanüstü dönemlerin en ayırt edici özelliği gelişmelerin baş döndürücü biçimde hızlanmasıdır.
1918’in sonuna kadar Osmanlı devletinin iki büyük Partisi olan İttihat ve Terakki ile Hürriyet ve İtilaf Partileri 10 ay sonra artık yoktular. Eylül 1919’da Sivas Kongresi ile kuruluşu gerçekleştirilen Anadolu ve Rumeli Müdaafai Hukuk Cemiyeti, ülkenin en büyük ve hatta biricik Partisi oldu. Sonraki aylarda yapılan Meclisi Mebusan seçimlerinde bütün olumsuz koşullara rağmen büyük başarı sağladı.
Rusya’da 1917 Şubat Devrimi olduğu zaman Bolşevik Partisi 13 bin üyesi ile ülkenin “küçük” partilerinden biri idi. Aynı yılın Ekim ayında Bolşevik Partisi Sovyet seçimlerinden en büyük Parti olarak çıkmış ve üye sayısı 400 bine ulaşmıştı.
İşte böylesine gelişmeler ancak olağanüstü dönemlerde olur.

Yeni dönem
Türkiye şimdi de böylesi bir “olağanüstü döneme” adım atmıştır.
Birbiriyle ilişkili ve her an birbirini tetikleme potansiyele sahip üç etken; - ekonomik kriz, Kürt sorunu ve Suriye ve Irak’ı vurmakta olan dinci terör – Türkiye’yi bir rol ayrımına getirmiştir.
Türkiye içine girdiğimiz tarihi süreçte ya emperyalistlerin uygulamaya koyduğu senaryoya teslim olacak ve iç çatışmaların ardından bölünecek ya da devrim yaparak bütünlüğünü sağlayacak ve iç barışını gerçekleştirecektir.
Bu gerçek, artık en sıradan insan tarafından bile dile getirilmekte, “ne yamalı?” sorusu bütün yurttaşları meşgul etmektedir.

Devre dışı kalanlar ve devreye girenler
Olağanüstü dönemlerin iki tipik özelliği vardır:
Birincisi hiç kimse ortada kalamaz. Taraflar net bir şekilde ortaya çıkar ve bütün siyasal akımlar bu taraflar arasındaki mücadelede safını tercih etmeye zorlanır.
İkincisi, olağanüstü döneme uygun örgütlenmesi ve çözümleri olmayan partiler elenir; programı, örgütlenmesi ve politikasıyla dönemin ihtiyacına cevap veren Partiler ise öne çıkar, güçlenir.
CHP yönetimi yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve son olarak da olağanüstü kurultayında açıkladığı politika ile durumunu “netleştirmiştir.” CHP’nin yeni dönemde açıkladığı konumu, ABD’nin patronluğunda Fethulahçılarla ve BDP ( PKK) ile birlikte olmaktır.
Sadece bu konumlanmaya bakmak bile, CHP’nin bu döneme ilişkin özgün bir politikasının olmadığını göstermeye yeter.
Böyle bir Partinin Türkiye’nin geleceğinde bir yerinin olmasına olanak yoktur. Onun için sekiz ay sonra yapılacak seçimler CHP açısından 1999 seçimlerindeki sonuca benzer bir şekilde sonuçlanabilir.
Daha şimdiden hemen hemen bütün illerde CHP örgütlerinde başlayan ve giderek hızlanan istifalar bu gelişmenin habercisidir.
Gerek CHP yönetiminin kararlı olarak benimsediği yönelim, gerekse bu yönelime karşı CHP’lilerin vermeye başladıkları tepkinin nereye varabileceği, içinde bulunduğumuz olağanüstü dönem doğru olarak kavrandığı zaman anlaşılabilir.
Dönem “yönetenlerin eskisi gibi yönetemedikleri ve yönetilenlerin ise eskisi gibi yönetilmek istemedikleri” bir dönemdir.

Mehmet Bedri Gültekin
[email protected]

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatan - 3 yıl önce
chp den bir cacık olmayacak anladık,başka seçenek bakacağız...
Avatar
bsg - 3 yıl önce
doğudan kürtlerden oy alacağım diye pkk nın su yolunda yürümeye devam ettiği sürece gerçek seçmenini kaybediyor.bu nedenle kaçınılmaz son baraj altı olur sanırım.
Avatar
turkogluturk - 3 yıl önce @vatan
bence de chp olmaz artık işçi partisi var