CHP, PKK ve ''Kuyrukçu sol'' ittifakı


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

10 Ocak 2015, 14:29

 ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, 7 Ocak günü Ahmet Hakan ile yaptığı söyleşide; “CHP’nin, kendileri gibi sosyalistler ile AKP’nin pazarlığına mahkûm olmuş Kürt siyasi hareketini yanına alarak tarihsel bir ittifakı gerçekleştirmesi gerektiğini” söyledi.
8 Ocak tarihli Cumhuriyette ise “CHP, HDP ve sosyalistlerden oluşan bir ittifak” düşüncesini tekrarladı.
Benzer görüşler ilk defa Alper Taş tarafından dile getirilmiyor. Bilindiği üzere CHP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ile Maraş milletvekili Durdu Özbolat; CHP’nin BDP ile işbirliği yapması yolundaki görüşlerini daha önce dile getirmişlerdi.
Kemal Kılıçdaroğlu ise 29 Kasım 2014 günü Diyarbakır’da bazı “sivil toplum örgütleri” ile gerçekleştirdiği toplantıda, “BDP ile ittifak görüşmeleriniz var mı” sorusuna; “Hayır yok ama siyasette 24 saat uzun süredir” diyerek, gerçekte ittifak çalışması içinde olduklarını itiraf etmişti.
Öte yandan BDP (HDP) cephesinden de YCHP ile ittifaka sıcak bakan açıklamaların yapıldığı hatırlardadır.
Alper Taş’ın CHP ve PKK’yı kapsayan ittifak söylemi, işte bütün bu gelişmeler içinde bir anlam kazanmaktadır.


Atlantik projesi
YCHP ile PKK’yı buluşturmak bir Atlantik projesidir. Bugün geldiğimiz yer, Kılıçdaroğlu yönetiminde tarihi köklerinden büyük bir hızla koparılan CHP’nin içine girdiği yönelimin doğal sonucudur.
CHP yönetiminden, bir yandan F Tipi örgüt’le dayanışma seslerinin yükselmesi, öte yandan PKK ile ittifak niyetinin dillendirilmesi de, bu açıdan bakıldığında kendi içinde tutarlıdır.
“Büyük müttefik”in koordinatörlüğünde bir “siyaset mühendisliği” kotarılmaktadır..

İttifakı CHP’lilere kabul ettirmenin formülü
Ama CHP, BDP (PKK) ile doğrudan ittifak yapamaz. Herhangi bir örtü ile gizlenmeden yapılacak böyle bir ittifak, CHP kitlesinin ezici bir kısmının kaybedilmesine yol açar.
“Sola açılan bir CHP”, “Sosyalistlerle ittifak yapan CHP” örtüsü altında yapılacak bir ittifakın CHP seçmenine kabul ettirilebileceğini düşünenlerin olduğu anlaşılıyor. Alper Taş’ların bu durumda oynayacakları rol, PKK ile yapılan ittifakı CHP seçmenine kabul ettirmenin örtüsü olmaktır.
En azından planlamayı yapanların niyeti budur.
Ayrıca CHP’nin “sosyalistlerle” ittifak yapacağı yolundaki söylemin, bugün CHP’den kopan ve bütün milli güçleri birleştirerek ya da herhangi bir şekilde bir “güçbirliği” yaparak AKP’ye karşı bir seçenek yaratma arayışı içinde olan seçmenin kafasını karıştırmaya yönelik olduğu da, tespit edilmesi gereken bir başka gerçektir.

Kaybedenlerin beyhude çırpınışı
Her durumda, böyle bir ittifak, CHP seçmeninin çok önemli bir kısmını kaybedecektir. Hangi örtü altında yapılırsa yapılsın CHP ile PKK’nın toplamı barajı ancak geçebilecektir. BDP’nin yüzde 6 dolaylarındaki oyu ve bir o kadar CHP tabanının küçük bir kısmından (neoliberalizmin etkilediği kesim ve özellikle Kürt Alevi seçmenin bir bölümü) gelecek oydan daha fazlası bir araya gelemez.
PKK ama özellikle ABD bu gerçeğin farkındadır. Ve böyle bir sonuç onlar açısından “başarı” olacaktır. Böylece bir yandan bölücülüğün milletvekili sayısı artmış olacak, Cumhuriyetin Kurucu Partisi’nin tasfiyesi tamamlanacak, seçim sonrasında, AKP ile daha bugünden zaten var olan fiili koalisyonda bölücülük, daha fazla söz sahibi olacaktır.

Çıkış yolu
Ama bütün bunlar beyhude arayışlardır. Geçtiğimiz yıllarda “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganı ile alanları dolduran milyonlar, Atatürk’e küfretmede birleşen bir koalisyonu hiçbir şekilde desteklemeyeceklerdir.
Arkamızda kalan yıllar içinde yaşanan tecrübelerden sonra CHP’den kopan seçmenin arayış içinde olan diğer yurttaşlarla birleşerek Türkiye’yi esenliğe ulaştıracak bir seçeneğe yönelmeleri giderek güçlenen olasılıktır.
İşçi Partisi’nin son aylarda gerçekleştirdiği örgütlenme atağı, CHP başta olmak üzere çeşitli partilerden kopan yurttaşların yöneldiği adres haline gelmesi, Türkiye’nin Atlantik ötesinden kotarılan senaryolara teslim olmayacağının kanıtıdır.


Mehmet Bedri Gültekin
[email protected]


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.