CHP'nin Ekmeleddin tezleri


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

20 Haziran 2014, 12:43

Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'nin "çatı" adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhuriyetçi ve vatansever kitlelerde hayal kırıklığı yarattı.

Kılıçdaroğlu ve ekibi, tabii aynı zamanda Ekmeleddin İhsanoğlu'nu kendi çatıları olarak gören Doğan medyası, tepki gösteren kitleyi yatıştırmak ve adaylarına mecbur edebilmek için harekete geçtiler.

Üç gündür yapılan açıklamalara ve yazılanlara bakılırsa, CHP, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu kabul ettirebilmek için 5 tez ileri sürmektedir:

1. TEZ: 'AYNI KULVARDA
YARIŞILMALI'


Kılıçdaroğlu ve ekibinin 1. tezine göre AKP'yi ve Erdoğan'ı yıkabilmek için aynı kulvarda yarışmak lazım. Yani CHP'yi AKP'leştirerek, adayı da Tayyipleştirerek ancak seçim kazanılabilir!

Kılıçdaroğlu'nun ilk günden itibaren yaptığı türban çıkışları, cemaatlere göz kırpması vs. hep bu nedenledir.

Ancak bunun doğru olmadığı, geriden kalan seçim sonuçlarıyla da kanıtlıdır! Tersine bu taktik, seçmende "aslı varken kopyasına neden oy vereyim" düşüncesini geliştirmektedir.

2. TEZ: 'MUHAFAZAKÂR
OYLAR ALINMALI'


Kuşkusuz AKP'nin muhafazakâr oyları alınmalı. Ancak muhafazakâr oyları alabilmenin yolu muhafazakârlaşmaktan geçmemektedir!

Kaldı ki muhafazakârlaşmak CHP'nin AKP'yle, Kılıçdaroğlu'nun da Erdoğan'la yarışamayacağı bir kulvardır.

Fakat daha önemlisi, önceki gün ayrıntılı yazdığımız gibi yarış muhafazakârlık zemininde değil, vatanseverlik zeminindedir. Erdoğan da özellikle 30 Mart seçimlerinde "vatansever" görünümle oylarının düşüşünü durdurabilmiştir.

3. TEZ: 'OYLAR BÖLÜNMESİN'

CHP 12 yıldır her seçim öncesinde "Oylar bölünmesin" çağrısı yapmaktadır.

Ancak bu çağrıya rağmen sürekli Erdoğan kazanmaktadır; çünkü CHP pratikte "oyları bölecek" adaylar çıkarmaktadır.

Örneğin, 30 Mart bu bakımdan derslerle doludur: Oyları böldürmeyecek adayların önerildiği yerlerde oylar bölünmemiş ve seçimi cumhuriyetçi adaylar kazanmıştır. Üstelik son olarak ortada bir Yalova modeli vardır.

4. TEZ: '2. ADAY
ERDOĞAN'A YARAR'


Ekmeleddin İhsanoğlu ismi büyük tepki çekince ve hem CHP saflarında hem de cumhuriyetçi, vatansever kesimlerde "Yeni bir aday çıkaralım" sesleri yükselince, Kılıçdaroğlu'nun ekibi hemen harekete geçti ve "İhsanoğlu dışında 2. aday Erdoğan'a yarar" demeye başladı.

Oysa konu İhsanoğlu'nun dışında ikinci bir aday çıkarmak değil, tersine Erdoğan ve kopyası İhsanoğlu'nun karşısına tek aday, birinci aday çıkarma konusudur.

Şundan: İhsanoğlu, Erdoğan'ın karşısında güçlü bir seçenek olmadığı için Erdoğan'la yarışamayacaktır. Diğer yandan pek çok seçim araştırmasına dayanarak biliyoruz ki, Erdoğan'dan memnun olmayan bir kesim, karşısında gerçek bir seçenek olmadığı için Erdoğan'a oy vermeye devam etmektedir.

Dolayısıyla toplarsak ortaya şu sonuç çıkmaktadır: Gerçekte güçlü bir vatansever adayın oy potansiyeli, değil sadece Erdoğan'dan, aslında Erdoğan ve İhsanoğlu'nun toplamından bile fazladır!

5. TEZ: 'EKMELEDDİN'İN
ULUSLARARASI DESTEĞİ VAR'


CHP Genel Merkezi'nin 5. tezi ise şudur: Batı Erdoğan'ı çizdi, ondan kurtulmak istiyor; İhsanoğlu'nun ise hem Batı hem de İslam dünyasından desteği var.

Bu teze Erdoğan'ı Çankaya'ya çıkarma tezi de diyebiliriz. Tez iki bakımdan sorunludur:

1) Batı daha doğrusu ABD, eskiden olduğu gibi birini çizip, düğmeye basıp yerine yenisini atayacak güçte değildir. Hatta son dört yıldır Irak ve Mısır'da olduğu gibi şu gerçekle karşı karşıyayız: ABD istemese de Maliki ve Sisi'yi kabul etmek ve onunla çalışmak zorunda.

Nitekim 30 Mart öncesinde de ABD'nin Erdoğan'ı çizdiği, yerine başka bir hükümet kuracağı esas alınarak izlenen politikalar, başarı getirmemiştir. Erdoğan ayakta kaldıkça, ABD onunla çalışacaktır!

2) Türkiye'de Batı destekli olmak, sanıldığının aksine oy getiren bir özellik değildir. En Batıcı Erdoğan bile, bu nedenle her seçim öncesinde Batı karşıtı pozlara bürünmektedir. ABD'nin Irak işgaline ortak olan, tezkere çıkarmaya çalışan Erdoğan'ın medya sözcülerinin bugünlerde Irak konusunda ABD eleştirileri yapmaları bu bakımdan anlamlıdır.

Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali - 3 yıl önce
merhaba mehmet ali bey , kafam o kadar karışık ki ırakta türkmen katliamı var türkmenler çok zor durumda nedense bu haber olarak çok yer almıyor! aslında biliyorsunuz türkmen diye bir şey yok basbaya türk onlar fakat biz ne yapıyoruz şii türk sunni türk diye ayrım yapıyoruz bu çok acı! avrupa ülkeleri hiç kendilerinden bahsederken katolik protestan ortodoks vs diyorlarmi!