CHP'nin savunma barikatı


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

24 Ocak 2015, 12:48

Hangi oy nereye gidiyor?

​AKP karşısında seçimlerde başarı şansları olmadığını itiraf eden Kılıçdaroğlu’nun YCHP’sinin, arayış içine giren tabanını kaybetmemek için belli başlı iki savunma barikatı kurduğu gözlenmektedir:

“Eğer CHP’ye oy vermezseniz, AKP, ya kendi başına ya da HDP ile birlikte Anayasayı değiştirmek için gerekli olan 367 rakamına ulaşır. Böylece Cumhuriyeti yıkma operasyonunu tamamlar.

“CHP dışında bir Partiye verilecek oy, o Parti barajı aşamayacağı için AKP’yeverilmiş olacaktır.”

​CHP’nin savunma barikatları zavallıcadır. Bu Parti’nin son bir yıldır içine girdiği baş aşağı gidişe uygundur. Sorun şudur: Atatürk’ün Partisi olduğu gerekçesiyle bugüne kadar CHP’ye oy verenler, bu gerekçelerden hareketle oy vermeye devam edecekler midir?


Bir parti niçin vardır?

​YCHP yönetimi boşuna çabalamaktadır. Hiçbir Partinin tabanı, rakip parti Anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip olmasın diye “kendi partisini” desteklemez.

​Partiler iktidar olmak için vardır. Bir parti iktidar olmak iddiasını kaybetmişse, o güne kadar Parti’yi destekleyen seçmen, kararını gözden geçirmek ihtiyacını duyar. Ya iktidar iddiası olan bir başka Parti’ye yönelir ya da iktidar olmayı amaçlayan yeni bir Parti’nin kuruluşuna katılır.

​CHP seçmeni şimdi tam da bu davranışı göstermektedir. YCHP yöneticilerinin “öcü var” korkutmacasına başvurmasının nedeni seçmenin bu yönelimidir.


YCHP’ye verilen oylar neye yaradı?

​İkinci savunma barikatına gelelim: YCHP bugüne kadar yapılan bütün seçimlerde bu gerekçeyi tepe tepe kullandı. Dolaysıyla şimdi CHP’ye ve örneğin İşçi Partisine verilen oyların ne işe yaradığına dair elimizde yeteri kadar kanıt bulunuyor. Bazılarını sıralayalım:

YCHP’ye verilen her oy Türban’ın İlkokula kadar indirilmesine katkıda bulundu.

YCHP’ye verilen her oy, Kılıçdaroğlu yönetiminin “Kürt açılımı”nda AKP ileyarışa girmesine hizmet etti.

YCHP’ye verilen her oy Dersim üzerinden Cumhuriyet’e karşı açılan savaşa kantaşıdı.

YCHP’ye verilen her oy, Libya, Suriye ve diğer Müslüman ülkelerde yürütülenABD operasyonlarına destek oldu.

YCHP’ye verilen her oy, F Tipi Örgüt’e destek politikasının emrine verildi.

Atatürk’ün Partisi Atatürk düşmanlarına teslim edildi.

YCHP’ye verilen her oy, Kılıçdaroğlu yönetiminin “Biz artık Atatürk’ün Partisideğiliz” söylemine güç verdi.

YCHP'ye verilen her oy, o oylarla seçilen milletvekillerinin "Soykırımla yüzleşin" pankartı arkasında yürümesini ve Türk milletinin soykırımcı ilan edildiği eylemlere destek verilmesini sağladı.

​Bu liste uzatılabilir.


İşçi Partisi’ne verilen oylar

​Şimdi bir de CHP’ye değil de, örneğin İşçi Partisi’ne verilen oyların ne işe yaradığına bakalım:

İşçi Partisi’ne verilen oylar sayesinde Ergenekon ve Balyoz tertipleri çökertildi.

​İşçi Partisi’ne verilen oylar sayesinde AKP’nin yeni Anayasa girişimi boşa çıkarıldı.

​İP’ye verilen oylar sayesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Ermeni Soykırımı yalanı konusunda zafer kazanıldı.

​İP’ye verilen oylar sayesinde bugün bütün Türkiye’nin gurur duyduğu TGB gibi bir gençlik örgütü var.

​İşçi Partisi’ne verilen oylar sayesinde bugün Türkiye’nin Ulusal Kanal’ı, Aydınlık’ı var.

​İP’ye verilen oylar sayesinde geçtiğimiz yıllar içinde Türkiye’de milyonlar “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganı ile ayağa kalktı.

​İP’ye verilen oylar sayesinde AKP’nin bütün düşmanlık politikasına rağmen bugün Türkiye’den Suriye, Irak ve Mısır’a uzanan bir kardeş eli var.

​İP’ye verilen oylar sayesinde Türkiye’yi etnik ve dinsel ayrımlar temelinde bölme girişimlerinin karşısında Ülke bütünlüğü ve milli birliği savunma kalesi var.

​Ve İP’ye verilen oylar sayesinde Atatürk’ün CHP’sinin Devrim programının bayrağı bugün yerde değil. Altı Ok’ta ifadesini bulan Cumhuriyet Devrimi’nin programı bugün İP tarafından savunuluyor.

​Bu liste de uzatılabilir.


Türkiye’nin çıkış yolu

​Şimdi sorabiliriz: Kime verilen oy AKP’nin hanesine yazılıyor. YCHP’ye mi, yoksa İP’ye mi?

​Açık olan gerçek şudur. Tayyip Erdoğan’ın AKP’si bugüne kadar iktidarda kaldıysa bu YCHP ve Bahçeli’nin MHP’si sayesinde oldu.

​Ama bu dönemin sonuna geldik. Haziran 2015 seçimleri Türkiye’nin hem AKP’den hem de YCHP ile Bahçeli’nin MHP’sinden kurtuldukları seçim olacak.

​Nesnel koşullar bugün dördüncü bir Partinin barajı geçmesi, Meclise girebilmesi açısından uygundur. Dördüncü bir Partinin Meclise girmesi demek Türkiye’nin AKP iktidarından kurtulması demektir.

Sistem partilerinden kopan hatırı sayılır bir seçmen kitlesi Türkiye açısından biricik çıkış yolunu burada görmeye başlamıştır.

​YCHP yöneticilerini panikleten gerçek budur.

Not: Her ikisi de Gladyo tarafından 24 Ocak'ta öldürülen Cumhuriyet şehitlerimiz Uğur Mumcu'yu ölümünün 22. yılında ve Gaffar Okkan'ı ölümünün 14. yılında sevgiyle, saygıyla, minnetle anıyoruz.

Mehmet Bedri Gültekin

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayfer Tomruk - 3 yıl önce
kaleminize sağlık mehmet bey çözümü çok açık yazmışsınız umarım CHP nin gerçek tabanı bu kez olyar bölünmesin yalanına kanmaz
Avatar
meryemce - 3 yıl önce @Ayfer Tomruk
oyları bölmeyin korosu yine işbaşı yaptı