CIA raporunda AKP ve HDP


Fikret Akfırat

Fikret Akfırat

02 Haziran 2015, 13:12

Planın adı: ‘Ortadoğu ve Türkiye’de Kürt Politikaları.’
Plan şu ana başlıklardan oluşuyor:


1. Bölücülük ve irticanın güçleri birleştirilecek

-Türkiye’de başarı, Kürtlerle dini kesimin kontrol altına alınmasıyla mümkündür. Türkiye’deki Kürtlerin haklarının verilmesi ve din özgürlüğünün yasal sınırlamadan kurtulması ortak mücadeleyle mümkündür.

-Kürtlerin ulusal bütünlüğe kavuşması için mezhepleri, tarikatları, aşiretleri ve Kürt aydınlarını özelliklerine göre örgütleyip, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı bütünleşmiş güçlü bir muhalefet yaratmak.

-Muhalif dini örgütlerle, Kürt ayrılıkçı örgüt, grup, cemaat, tarikat ve aşiretler arasında iletişim kurup, güçbirliği oluşturmalarını sağlamak.

-Türkiye’de İslamcı dernek, vakıf ve partilerle Kürt siyasal hareketini, bir bütün içinde değerlendirmek.

- Kürtlerin haklarının elde edilmesi için propaganda temalarının, Kürtlerin kültürel hakları ve Kürtler içindeki inanç gruplarının hakları zeminine oturtmak.

-Dinsel ve etnik eylemler nedeniyle ceza alanlar için kamuoyu oluşturmak ve aralarında işbirliği kurmak.

-Seçimleri, Kürt sorununda siyasal çözüm programlarının tartışılması için değerlendirmek.

2. Türkiye’ye çok ulusluluğu kabul ettirmek

- PKK’yı ve diğer bölgesel gerilla güçlerini kontrol altına alarak, ulus bilincini zayıflatmak ve ayrılıkçılığı meşrulaştırmak.

-Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin, çok dinli, çok milliyetli miraslarını canlandırmak. Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin kuruluş yıldönümlerinin gösterişli törenlerle kutlanmasını sağlamak.

3. PKK’nın siyasallaştırılması

-Ortadoğu’da barış ve huzurun sağlanması, terörist eylemlere son verilerek, demokratik siyasallaşma sürecinin uygulamaya konmasıyla mümkündür. ABD, (terörist örgütlere) siyasallaşma sürecinde her türlü desteği vereceğini ifade eder.

-Kürt silahlı örgütlerini eğitimden geçirip uzmanlaştırmak. Komutanları değiştirmek. Yeni liderler eliyle Kürt hareketine siyasal kimlik kazandırmak.

4. Kültürel haklar ve eğitim

- Eğitim kurumlarında, dini ve etnik ağırlıklı eğitimin yapılmasını sağlamak.

- Özel eğitim kurumlarında yabancı dille eğitimi teşvik etmek.

- Türkiye’nin Arap ülkeleriyle eğitim ve kültür alanında işbirliğini sağlamak.

- Atatürkçülük eğitiminde, Batı ve ABD karşıtlığının önüne geçmek.

- Kürtçe radyo-televizyonun ve yazılı medyanın uluslararası alanda tanınmasını sağlamak. Türkiye’de yayın izni verilmeyen Kürtçe radyo ve televizyonun, yurtdışında kültür ve sanat içerikli olarak yayın yapmasını sağlamak.

4. Bölgesel özel kalkınma planlarının hazırlanması

-Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya tarıma dayalı destek programları hazırlamak görevi konuyor.

-Başta yeraltı kaynakları ve GAP’taki gelişmeler hakkında bölge halkını bilgilendirmek, Kürtlerin bu konudaki taleplerini canlandırmak ve sonuç alacak düzeye getirmek.

5. Türkiye’de Kürt federasyonu oluşturmak

-Şeriatçı muhalefet ile Kürt muhalefetini birleştirdikten sonra, merkezi otoriteye karşı, rejim ve sistemi değiştirmeye yönelik parlamento ve hükümet güçlerini oluşturmak. Üniter yapıyı ortadan kaldırarak Kürt federasyonu oluşturmak.

6. Türkiye’deki federasyon ile Kuzey Irak’ın birleştirilmesi

-Kuzey Irak’taki bağımsız Kürt devleti ile Türkiye’deki Kürt federasyonunun birleşmesi yoluyla, Büyük Kürdistan devletini veya Federasyonu yaratmak. Diğer ülkelerdeki Kürtlerin entegrasyonunu zamana yayarak gerçekleştirmek.

****
Ne kadar çarpıcı değil mi?

Planı, CIA’nın önde gelen akademisyenlerinden Alan O. Makovsky’nin başkanlığında bir ekip hazırladı. Makovsky’nin ekibi, Washington Yakındoğu Politikaları Enstitüsü’nün (Washington Instute for Near East Policy) Ortadoğu ve Türkiye Politikaları Uzmanlar Kurulu’ndan oluştu.

Planı, 17 Ocak 1999 tarihli sayısında Aydınlık dergisi yayımladı.

Plan, AKP'nin kuruluşunu, “açılım”ı ve PKK/HDP'nin programını anlatıyor. AKP'nin Şeyh Sait, Sait Molla artıkları ve bütün Cumhuriyet düşmanı unsurları kendi bünyesinde toplayarak kuruluşu ve iktidara getirilişinde güneydoğudaki aşiretler çok önemli bir rol oynadı. AKP, bölücülerle irtica güçlerinin ittifak ettiği bir tarikatlar koalisyonu olarak kuruldu ve işbaşına getirildi.

PKK/HDP de, bu plana uygun olarak “İslam” bayrağına sarıldı, “sivil cuma”lar düzenledi, ayetli, hadisli propagandalara girişti.

1999 yılında hazırlanan bu plan, AKP ve HDP'nin, ikiz kardeş olduklarının açık kanıtı.

Plan bu. Bu planı belli ölçülerde uyguladılar ve devam ediyorlar. Şimdi planın 4 ve 5'inci maddeleri aşamasındayız.

“AKP gelmesin denilerek” HDP'ye verilecek oy bu plana verilecek oydur ve aslında AKP'ye, yani bu programın esas uygulayıcısına gider.

Beyzbol sopalı resimle hizaya giren BOP eşbaşkanı; tarikat ve cemaatlere özgürlük savunuculuğuyla Atatürk Cumhuriyeti'nden vazgeçenler; 12 yıldır AKP'ye koltuk değnekliği yapıp BOP eşbaşkanlığını Çankaya'ya oturtanlar ile “biji Obama” çığırtkanları, Amerikan Ordusu'nun desteği için sevinç halayı çekenler aynı programın partileridir.

Bunların karşısında Haziran seçeneği var! Yani Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkının, yani Türk milletinin; birlik içinde, eşit, özgür, başı dik, bağımsız Türkiye'yi kurma seçeneği.

Yani Vatan Partisi...

Fikret Akfırat
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa cenap aytepe - 2 yıl önce
bu sömürü düzeni yıllardır sürüyor ...bunlar golyatı batıran muveneti egede vurdular 80 sene sonra intikam aldılar bunları vatanın iktidarında sökeceğiz toprakta köklerinin ucunu bırakmayacağız ..ama halk hala bunları görmesse bı seçimler bize tekrar aziz nesinin sözlerini hatırlatacak.
Avatar
antipkk - 2 yıl önce
tv'de iki ayri isimden telaffuz edilmis ayni cumle.biri altan tan digeri nazli ilicak:" basbakan'in (tayyip) gucu bu acilima yetmez bunu baska biri yapiyor." bu ikisi de fethullahci olduguna gore acilimi fethullah yapiyor demektir bu. sonra baransu falan anti-pkkci gorunmeye calisiyorlar ama kimse yemiyor.
Avatar
Adil Aydın - 2 yıl önce
suriyeliler türkiye ve avrupa'ya kaçarken, boşalan yerleri pkk (emaneten) işgal ediyor.