Çok cahilsin Aydın Engin


Rıza Zelyut

Rıza Zelyut

17 Mart 2015, 22:37

 Cumhuriyet Gazetesi’nin neden çöküşe geçtiğini merak edenler, bu gazeteyi kurtarmak için transfer edilen köşe yazarlarına baksınlar; gerçeği anlarlar.
Bu yeni transferlerden birisi de çok bilmiş Aydın Engin…
Bu zat-ı muhterem, AKP iktidarının zulmünü dolaylı yollardan desteklediği için olacak, Cumhuriyet okurları istemediği halde bu gazeteye getirildi.
Şimdi köşesinde malumatfuruşluk yaparken hem gerici zihniyetini, hem cehaletini sergiliyor.
Pazartesi günü yazdığı “IŞİD’den Korkup Baas’a Razı Olmak” başlıklı yazısında, Amerikan yönetiminin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşme yapacak duruma gelmesine çok içerlemiş.
Tayyip Erdoğan ağzı ile Cumhuriyet’te şunları yazıyor:

BAK ŞU ALLAMEYE!
“Suriye’deki Baas iktidarı da bir azınlık yönetimi. Sünni olmayan, kimilerinin “Arap Aleviliği” diye tanımladığı “Nusayri Araplar”dan oluşan bir azınlık yönetimi. Nüfusun ezici çoğunluğu Araplar: Yüzde 79. Onları yüzde 8 ile Kürtler, yüzde 5 ile Türkmenler, yüzde 2 ile Ermeniler izliyor. Ancak Suriye’de etnik dağılımdan çok dinsel dağılım önemli. Yüzde 79’luk Arapların büyük çoğunluğu yüzde 74 ile Sünni Araplar. İktidardaki Nusayri Araplar nüfusun sadece yüzde 12’sini oluşturuyor. Suriye Baas’ı, toplumun sadece yüzde 12’sini oluşturan Nusayri Araplara dayanıyor. Suriye Baas’ı da tıpkı Irak Baas’ı gibi ülkeyi demir yumrukla yönetiyor. Siyasetin, ekonominin, hele hele ordunun tepelerinde ne Sünni Araplara, ne Kürtlere, ne Ermenilere yer var. Suriye’de Baas’a başkaldıranlar, “Suriye’nin Arap baharını” yaşamak için ayaklananlar Sünni Araplardı. O başkaldırıya Baas şiddet kullanarak cevap verince meydana El Kaide, El Nusra ve IŞİD gibi uluslararası İslamcı teröristler çıktı ve kısa sürede Suriye Arap baharını kanla boğdular, boğuyorlar.”
Yukarıda yazılanları lütfen bir de sesli okuyun… Dikkat edin sanki Tayyip Erdoğan bir yerlerde konuşuyor da EsedEsed diye Suriye’ye saldırıyor.

DEVE GİBİ
Neden cahil dedim, niçin malumatfuruş diye hafife alıyorum.
Çünkü, yazdıklarından sadece rakamlar doğru ama o rakamların değerlendirilmesi yüzde 90 yanlış. Kamburlarının düzeltilmesi olanaksız gibi de o yüzden deveye benzettim ya…
Aydın Engin’in yukarıdan yukarıdan bakarak yazdıklarını isterseniz gelin bir inceleyelim:
* Aydın Engin Suriye ile ilgili hiçbir şey bilmiyor. Oraya iki kez giden birisi olarak da söylüyorum: Baas iktidarı, Aydın Engin gibilerin sandığı üzere bir mezhep iktidarı değil Arapların ulusal güçlerine dayalı, antiemperyalist bir iktidardır. Yani Baas yönetimleri mezhep temelli değildir millî temellidir. Önce bu temel gerçeği öğrenmeli Cumriyet’in bu böyük yazarı.
*Suriye’deki Baas rejimi, nüfusun yüzdeki 12’sini oluşturan Nusayri Araplardan oluşan azınlık yönetimi imiş…
Cehaleti ilim diye satanlar işte böyledir. Suriye’deki Alevi nüfusun yüzde 12 olduğunu internetten öğrenmiş ya… Bunları yönetimde zannediyor.
Sayın cahil! Eğer bir kez Suriye’ye gitsen, orada biraz araştırma yapsan; Suriye’deki Alevilerin kırlara saçılmış garibanlar olduklarını; yönetimde güçlerinin bulunmadığını görürdün.
Suriye’deki Esat yönetimi, millî devlet olduğundan Sünni Araplara dayalı bir yönetim kadrosu oluşturmuştur. Ülkenin zenginliği de Sünnilere açılmıştır. İşte bu yüzden Amerika-İngiltere-Fransa, Suudi Arabistan-Katar ile bütün bunların militanlığını üstlenen Türkiye saldırdığı halde Beşşar Esad’ı deviremediler. Bunu bile idrakten aciz bir kişi, Cumhuriyet gibi bir gazete köşe sahibi olmuş sağa sola akıl satıyor ya işte buna üzülüyorum.

KÖTÜ KEDİ ŞERO!
*Esad ülkeyi demir yumrukla yönetiyormuş…
Sanki Tayyip Erdoğan konuşuyor, değil mi?
Seni gidi kötü kedi Şerafettin! Hem Alevi, hem yüzde 12, hem de Süriye’yi yönetecek ha! Olur mu efem!
Olmaz ama İsrail tarafı da dahil her yerden saldırıya uğradı ama 5 yıldır ayakta buEseeeeed!Hiç bunun sebebini düşünmek o akılcığına gelmedi mi?
AKP’nin Aydın Engin’i! Daha önce tanımış olsa idim zatıalilerini, sana tavsiyem, Suriye’ye gitmen olurdu. O zaman orada Türkiye’den daha derin bir laik sistemin olduğunu görürdün. Arap ülkeleri içinde en demokratik yönetimin Suriye’de bulunduğunu ister istemez kabul ederdin. Batılı değerlere çok açık bir Suriye toplumu görür ve buna belki de kızardın.
Şu dediğine bak: “Siyasetin, ekonominin, hele hele ordunun tepelerinde ne Sünni Araplara, ne Kürtlere, ne Ermenilere yer var.”
Bu Tayyipçi vaiz diyor ki: Suriye’deki Aleviler her şeyi ele geçirmişler, orayı eziyorlar, sömürüyorlar.
Tam Şero!
Halbuki Suriye’de siyaset Sünnilerin elindedir. Hele hele ekonomi tamamen Sünni kadroların denetimindedir. Bu yüzden de halk Beşşar Esad’a sahip çıkmaktadır ya… Orduya gelince… Alevilerin Suriye ordusunu oluşturacak kadar nüfuslarının olmadığını bile bilmiyor buŞero…
Buyurun bir cehalet belgesi daha: “Suriye’de Baas’a başkaldıranlar, “Suriye’nin Arap baharını” yaşamak için ayaklananlar Sünni Araplardı.”
Suriye’de yönetime karşı eğer Sünniler ayaklanmış olsa idi, Beşşar Esad gerçekten de birkaç ay içinde devrilir giderdi. Ama orada ayaklanma olmadı. ABD_Türkiye-Katar-Suudi yönetimleri, Suriye’ye hapishanelerden çıkardıkları katil sürülerini soktular; terör saldırıları başlattılar. Sonra bu saldırıları halk ayaklanması gibi göstererek bu ülkedeki gerici kesimleri de harekete geçirdiler. Ayaklananların asla ve asla demokrasi gibi bir talepleri olmadı. Onlar; Suriye’yi tıpkı Aydın Engin gibi Alevi rejimi gören ve bunları devirmeye çalışan aldatılmış ve aptal katil bölükleri idiler.
***
Bütün bu özel durumları bilmeden; AKP iktidarını aklayacak tarzda yazı yazarak IŞİD katillerine arka çıkan Aydın Engin gibiler yüzünden bir daha o gazeteyi elime almamaya and içtim.
Lakin böyle iktidar yalakalığı yapan yazarlarına karşı da sessiz kalmayacağımızı söylüyorum.
Yok emperyalizmin makyajcısı Aydın efendi; yok Yeni Cumhuriyet!
O güzelim gazetenin adını kullanarak insanlığa karşı suç işleyen gerçek katilleri gizlemeniz karşısında artık susmayacağız…
Yiyin efendiler yiyin; o Cumhuriyet sofrası sizin…
Emperyalistler; AKP’liler, cemaatçiler, çözüm adı altında cumhuriyeti çözmeye uğraşanlar alkışlayıncaya kadar yiyin!Rıza Zelyut
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal - 3 yıl önce
rıza hocam artık cumhurıyet degil ulusalkanal.com.tr senin yazılarını okuyoruz, o gazete 1970'li yılların cumhuriyeti değil... siz yazdıkça o eski cumhuriyet ruhu yaşamaya devam edecektir...
Avatar
doğuş - 3 yıl önce
"aziz nesin sen nesin" kampanyasının en sadık amigosu aydın engin, aziz nesin öldükten sonra ona methiyeler düzmüştü görüyoruz ki hala çizgisini bozmamış elinize sağlık rıza bey
Avatar
Mustafa Öcalan - 3 yıl önce
1969 yilindan beri cumhuriyet okuruyum. milliyet'e çevirdiler. mağazin gazetesi oldu. ağırlığı yok oldu...aydın engin iyi kalem oynatır oynatmasına da, kalem yazarlen devamlı fırıldaklaşır...