Cumhuriyet’e operasyonun içyüzü


Rıza Zelyut

Rıza Zelyut

02 Kasım 2016, 10:57

Tarih: 21 Mart 2008 sabahı… FETÖ’cü savcıların planı doğrultusunda FETÖ’cü polis Cumhuriyet Gazetesi’nin Başyazarı İlhan Selçuk’un evini basıyor. Onu silahlı terör örgütü (Ergenekon) üyesi gibi gösterip gözaltına alıyorlar. 

Cumhuriyet Gazetesi, bu tarihten sonra ağır ağır işgal edildi. Gazetenin bağlı olduğu vakfın yönetimini Amerikancı bir grup ele geçirdi. Bunlar, kendilerini Yenilikçi, İlhan Selçuk çizgisindekileri ise “Ulusalcı-Ergenekoncu” ilan ettiler; yönetimden attılar.  Mustafa Balbay, Bedri Baykam gibi Atatürkçü ve yurtsever isimleri susturdular. Kalan yurtsever ve Kemalist yazarları da baskı altına aldılar.

Gazeteyi PKK sempatizanlarıyla ve kripto FETÖ’cülerle doldurdular. Operasyonun yapıldığı gün bu gazetede yazan Nuray Mert, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için sokaklara inenleri, “Cumhuriyetçi azınlık mezardan ıslık çalarak geçti!” diye aşağılıyordu. Yeni Cumhuriyet’in bu yeni yazarı AKP medyası ve FETÖ’cülerle ruh ikizi olduğunu bir kez daha gösteriyordu. Atatürk’ü simgeleyen zeybek oynamayı ise “İstediğiniz kadar zeybek oynayabilirsiniz, ama o artık bir ölüm dansı.” diye yeriyordu.

İşte Kemalistlere ölümüne düşman bu odağa yapıldı  geçen günkü operasyon.

CIA DENETİMİNDE

Bazıları, “FETÖ’cülerle PKK’cılar nasıl olur da bir araya gelebilir?” diye sorabilir.

Bilinmelidir ki FETÖ ve PKK’nın üst örgütü CIA’dır.

Cumhuriyet’e, Akın Atalay diye birisinin egemen olması bu üst akılın operasyonudur.

Bunlar; vakfı ele geçirdikten sonra FETÖ’nün geçmişte yaptığı Ergenekon, Balyoz gibi operasyonlara destek veren Aydın Engin gibi isimleri Cumhuriyet’e doldurdular. Geçmişte Cumhuriyet ile hiçbir bağı bulunmayan Can Dündar’ı yayın yönetmeni yaptılar. 

Böylece, artık itibarsızlaşmış olan Taraf Gazetesi’nin yerine Cumhuriyet’i kondurdular.

CIA’cı operasyonlar oradan propaganda edilecekti…

KAYYUM OLMAZ

Hükümetin yapacağı en büyük yanlış, gazeteyi kayyum adı altında kendi yandaşlarının eline vermesi olacaktır. Gazetenin sahibi Cumhuriyet Vakfı’dır. Şu an vakfı yönetenler burayı yasaya aykırı olarak ele geçirmişlerdir.  Bunu, eski Cumhuriyet Vakfı Başkan Vekili  Alev Coşkun’un yaptığı açıklama da ortaya koymaktadır. Sayın Alev Coşkun gazeteye yönelik baskıları kınadıktan sonra diyor ki:

“Kamuoyunun bildiği üzere, Cumhuriyet gazetesinin sahibi olan Cumhuriyet Vakfı’nda yapılan hukuka aykırı seçimlerle ilgili olarak hukuksal yollara başvurmuştuk.

Bu hukuksal yolu, Cumhuriyet gazetesinin Cumhuriyetçi çizgisinde olan arkadaşlarımızla iki yıldır yürütüyoruz. Bu konuda 10 Haziran 2016 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verdiğimiz dilekçemiz de sonuçlanmış ve Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu’nun usulsüz bir seçimle yönetime getirildiğine ilkin görüşü 10 Ekim 2016 tarihinde tarafımıza tebliğ edilmiştir.

Konuya ilişkin davamız da İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam etmektedir. Bu şartlar altında hukuka aykırı olarak yapılan vakıf seçiminin hukuka uygun olarak yenilenmesi gerekir.
Yapılması gereken, usulsüz seçimden önceki yönetim kurulu üyelerinin davet edilerek vakıf seçiminin hukuka uygun olarak yapılmasının sağlanmasıdır.”

CUMOK'TAN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Gazetesi Okurları (CUMOK) adına İstanbul Temsilcisi Av. Mustafa Namık Kemal Boya yaptığı açıklamada Y-Cumhuriyet’in raydan çıktığını pek açık olarak ortaya koyuyor. Dediklerine bakın: 

“Son iki yıldır Cumhuriyet Gazetesindeki, kuruluş amacına, kuruluş felsefesine aykırı gelişme ve değişmelerden duyduğumuz sıkıntıları değişik yollarla, değişik ortamlarda kamuoyu ile paylaşmış bulunmaktaydık.

Bu olayların başlangıcının, Gazetemizin Vakfı’nın yönetimine, haksız ve hukuka aykırı bir operasyonla 02.04.2014 tarihli usulsüz genel kurul ile el koyulması, yöneticilerin ihraçları ve yönetime yapılan atamalarla adeta yönetimin DNA’sının değiştirilmesi olduğu bilinmektedir.

Bu olaydan sonra, bu yeni yöneticilerin Biz Cumhuriyetçileri kahreden yayın çizgileri ile mücadeleyi sürdürdük.

Şimdi ortaya, gazeteyi de hedefe koyan bir savcılık operasyonunun çıkmış olması, gazetenin ve bazı çalışanların, yazarların gözaltına alınmış olmaları üzücüdür. Ancak, yapılan yanlışların bizi haklı çıkarmış olmasından dolayı da duyduğumuz üzüntüyü ayrıca bildirmek isteriz. (…) sevgili gazetemiz Cumhuriyet’in yönetimine bir “kayyım” atamasını kesinlikle istemiyoruz! (…) usulsüzlüğü ortaya çıkmış olan son yönetimi yaratan Vakfı Genel Kurulunun mutlaka ve ivedi olarak ilgililerce usulüne uygun biçimde yenilenmesini beklemekteyiz.”

Bu açıklamalar da gösteriyor ki operasyon yapılan Turuncu Cumhuriyet yönetimi, orada işgalcidir. Yapılması gereken en önemli iş de kanunsuz biçimde Cumhuriyet’e el koyarak içini boşaltanların bir an önce oradan atılmasıdır. Cumhuriyet’te gazeteyi gazete gibi yönetecek kadrolar zaten vardır. 

Sayın Savcı! Musa Kart’ın karikatürlerini hemen özgür bırakın…

Rıza Zelyut
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.