Cumhuriyeti mi koruyacağız, Y-CHP'yi mi?


Teoman Alili

Teoman Alili

25 Mart 2014, 14:07

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurucu kadrosu, kuruluş ilkeleri ve devrimi elbette hepimiz birleştiren esas güç daha açıkça yazarsak CHP'yi kuran fikirler etrafında yani Atatürk'te birleşmenin ötesinde bir kurtuluş yok. Büyük beyinli insanlar olarak da elbette fikirleri konuşacağız, tartışacağız ve doğru fikrin etrafında birleşeceğiz. 'Atatürk'te Birleşmek' programı da bu ihtiyaçtan doğuyor. CHP bir parti, partinin canı olmaz dolayısıyla fikri de olmaz. Yani CHP tüzel bir kurumdur ama uhrevi bir kutsallığı yoktur. Partileri yönetenler ve destekleyenler insanlardır bu nedenle düşünmesi gereken de insanlardır.

Partinin başına 'Y' harfini kim koydu?

'Yeni CHP' ne demek Allah aşkına... Atatürk'ün CHP'si eskidi mi? Yada Altı Ok'un yanına ağaç amblemi koymak ve seçim bayraklarında hatta konuşmalarda ağaç sembolünü kullanmak nedir? PKK'nın batı illeri için kurduğu partinin ambleminin de ağaç olması ne tesadüf ola ki? Esas soru bütün bunları kim yaptı? Hedef nedir?

Acı ama gerçek

Değerli dostlar acı olsa da gerçekleri söylemek, görmek zorundayız. Bir partiye uhrevi kutsallıklar katıp sanki tek seçenekmiş gibi hareket etmek bizi felaketlere ve bölünmeye götürür. Tarih içinden örnekler çok çarpıcı. Ortaya çıkan gerçek şudur ki bölünen ve rejimleri değişen bütün ülkelerde o ülkelerin kurucu partileri iktidardaydı. Kurucu partiler ana fikirlerinden yani devrimi gerçekleştiren ve yürüten programlarından uzaklaşınca hem iktidarlarını kaybettiler hem de ülkeleri bölündü. İşte örnekler...

SSCB, Glasnost ve Perestoroyka

Sovyetler Birliği'ni Komünist Parti kurdu. Dünyanın en etkili siyasi partisi haline geldiklerinde Lenin ve Stalin'in devrimci fikirleri ülkeyi hep ileri taşıdı. Büyük felaketlerden zaferle çıkıp faşizmi tarihin çöplüğüne gömdüler. Ne zaman ki fikirlerinden uzaklaşıp yeni politikalar üretmeye başladılar çatırdama kaçınılmaz oldu. Gorbaçov'un 'Glasnost ve Perestoroyka' politikaları Sovyetler'in sonu oldu ve ülke bölündü, rejim çöktü. 'Glasnost ve Perestoroyka' ne demek biliyor musunuz? 'Açıklık(açılım) ve Yeniden yapılanma' Tanıdık geliyor mu? 'Açılımı biz daha iyi yaparız' propagandası endişe vermiyor mu?

Tito'dan sonra

Parçalanma denince akla ilk gelen ülke Yugoslavya. Bağımsız yaşanabileceğini ilk kanıtlayan ülke de Yugoslavya'ydı. Yugoslavya parçalanırken de ülkeyi kuran parti yönetiyordu. Önce Tito sonrası Ante Markoviç yönetiminin açıklık politikaları ardından parçalanma süreci. Temel hata aynıydı. Ülkeyi kuran parti, ülkeyi kuran ve yaşatan ideolojiden uzaklaşmıştı.

Çekoslovakya ve Bulgaristan

Tıpkı cumuhuriyetimizi kuran kadronun CHP'si gibi Çekoslovakya'yı kuran kadroda devrimciydi ve Çeklerle-Slovakları birleştirmişti. Fakat batını kışkırtmasıyla bizzat kurucu parti bir gece de ülkeyi böldü. Bulgaristan'da devrimci önder Dimitrov daha 2. Dünya Savaşı'ndan beri hep birleşmeyi savunmuş ve 'Birleşik Cephe'yi kurmuştu. Sovyet emperyalziminin baskısıyla Dimitrov'u etkisiz hale getirenler ve kadroları imha edenler de yine kurucu partinin içinden çıkmıştı. Sonuç Bulgaristan'da kralın yeniden iktidara gelmesi oldu. Bu acı gerçekler ışığında başlığa geri dönelim ve seçim arifesinde soralım: Mustafa Kemal'in fikirlerinde birleşip Cumhuriyeti mi koruyacağız, Altı Ok'un yanına bölücülerin amblemine benzeyen ağaç amblemini koyup, Fethullah Hoca'ya laf söyletmeyen, ben daha iyi açılım yaparım diyen Y-CHP'yi mi koruyacağız? Oyları mı bölüyoruz yoksa Türkiye'nin bölünmesini engellemek için Atatürk'te mi birleşmeye çağırıyoruz? Seçim sizin, mühür sizde.

Teoman Alili
ulusalkanal.com.trYorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sinan Erismis - 4 yıl önce
gerci örneklerin hepsi bu degil, ancak bravo sana.
kutlarim yoldas!
Avatar
akın can - 4 yıl önce
çok doğru helal olsun.
Avatar
Leyla çiçek - 4 yıl önce @Sinan Erismis
sen çok yaşa teoman kardeşim.