Dış politika kökten değiştirilmeden güvenlik sağlanamaz, ekonomik krize çözüm bulunamaz!


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

15 Mayıs 2016, 16:41

Dün Çukurca’dan 8 şehit haberi daha aldık. Diyarbakır’da dört köylü yurttaşımızı teröre kurban verdik. Yeni şehit haberleri almadığımız tek bir gün yok.


Bölücü teröre karşı bir yandan askerimiz, polisimiz ve köy korucularımız kahramanca mücadele ediyor. Ama öte yandan iktidarın yanlış politikasının açtığı alanda terör hayat buluyor ve canlarımızı almaya devam ediyor.

Vatan partisi heyeti olarak dün Kilis ilimizdeydik.

Ocak ayından bu yana Kilis şehir merkezine 80’in üzerinde roket düştü. Aralarında Suriyeli sığınmacıların da olduğu toplam 23 insanımızı kaybettik.

Şehrin yüzde 30’u çevre illere göç etmiş bulunuyor. Bir o kadarı da denklerini hazırlamış, yeni roketlerin gelmesi durumunda göç edecek. Kilislilerin deyişiyle “kendi vatanımızda mülteci olduk.”

Dört aydır Kilis’te eğitim yapılmıyor. Çocukların hemen hepsinde psikolojik travma oluşmuş durumda.

Ekonomik hayat durmuş vaziyette. Bir haftadır yeni roket düşmediği için insanlar yeni yeni sokağa çıkmaya başlamış. Tek çare Kilis’i “Afet bölgesi” ilan ederek kapsamlı bir yardım paketi ile şehrin elinden tutmaktır.

Sanayi ve Ticaret Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları başta olmak üzere Kilis’li meslek odaları, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri sorunun çözümü için kapsamlı öneriler hazırlamış bulunuyorlar.

İktidar bu önerilerin gereğini bir an önce yapmak zorundadır.
 
Tetiğin arkasındaki güç “Büyük Müttefik”tir.

Kilis’e yağan roketler sınırımızın 10 – 20 kilometre ötesinden atılıyor. Türkiye bunu önleyemiyor çünkü, Rus uçağının düşürüldüğü Kasım sonundan bu yana sınırda uçaklarımız uçamıyor.

Öte yandan her gün İncirlik’ten kalkarak Suriye semalarında uçan ABD uçakları ise roketleri atanlara karşı hiçbir şey yapmıyor. Çünkü Kilis’i vuran roketlerin ardında gerçekte Amerika var.

Amaç Türkiye’yi, ABD’nin Suriye planına razı etmek.

“Büyük Müttefik”, Türkiye’ye şunu demektedir: “Bölge PYD’ye (PKK) teslim edilmeden Türk vatandaşlarının can güvenliği sağlanamaz.”

Böylece, Türkiye’nin de katkısıyla Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e uzanacak “Kürt Koridoru” tamamlanmış olacak.
 
Dış politikayı kökten değiştirmek

Türkiye şimdi yurttaşlarının can güvenliğini sağlamak için Suriye’ye girmeye hazırlanıyor. Önünde iki seçenek var:

Birinci seçenek ABD ve İsrail’le birlikte hareket ederek Suriye’ye girmektir. Bu durumda ABD’nin planı işleyecektir. Türkiye Rusya başta olmak üzere bütün komşularıyla kavgalı duruma düşecek ve böylece kendi kuyusunu kazmaya devam etmiş olacaktır.

İkinci seçenek ise Türkiye’nin Suriye devleti başta olmak üzere Rusya, İran ve Irak ile birlikte hareket ederek Suriye’de askeri operasyon yapmasıdır.

Bölge ülkeleri ile birlikte hareket etmek demek, İktidarın bugüne kadar izlediği dış politikayı kökten değiştirmesi demektir.

ABD’nin peşine takılarak komşularımıza terör ihraç edenler, bugün bizi vuran terörün sorumlularıdır.

Yanlıştan dönmek erdemdir.  Türkiye için çıkış yolu, komşularımızla, güvenlik başta olmak üzere her alanda işbirliğine gitmektir.

Kilisli yurttaşlarımız çözümü net bir şekilde söylüyorlar: “Türkiye, Şam’daki meşru Hükümet ile işbirliği yaparak terörün kökünü kazımadan sorun çözülmez!”

Şam’la ilişkileri düzeltmek, bütün bölge ülkeleri ile ilişkileri düzeltmek anlamına gelir. Bu durumda hem bölücü terörün, hem de dinci terörün; altı ay gibi bir sürede sadece Türkiye’de değil, bütün bölgede kökünün kazınması mümkün olacaktır.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Atatürkizinde - 1 yıl önce
valla biz konuşuyoruz da hocam, adamlar bizim dediğimizin tersini yapıyor ve gün geçtikçe daha da azgınlaşıyor bize hasan tahsinler lazım bu yobazlarla anladıkları dilden konuşmak lazım ama silah bulmak da mesele.