Çavuşoğlu'ndan Kürt meselesi açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. HDP’ye tepki gösteren Çavuşoğlu, “Kürt meselesi yoktur. PKK meselesi vardır, o da her yerde çözülecek” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, “Kürt meselesi NATO’da değil, Ankara’da çözülür” diyen HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy’a tepki gösterdi.

- Artık Türkiye'de bir Kürt meselesi yoktur, PKK terörü meselesi vardır. PKK/YPG terörü her yerde çözülecek. Suriye'de de çözülecek, Irak'ta da çözülecek.

 Dışişleri Bakanı, Uygur Türkleri konusunun Batılılar tarafından Çin’e karşı kullanıldığını da söyledi:

- Batılılar, Çin'e karşı bunu siyasi olarak kullanmak istiyordu. Bu konuda maalesef İslam dünyasında, maalesef Türk dünyasında da istediğimiz birliktelik yok. Filistin davasındaki gibi Uygur Türklerini savunmaya devam edeceğiz.

 Mevlüt Çavuşoğlu, Libya ile imzalanan anlaşmaların Temsilciler Meclisi’nden neden geçmediğine yönelik soruya da yanıt verdi. Çavuşoğlu, imzalanan anlaşmaların muhtıra olduğunu ve geçici hükümetlerin imzalamak zorunda olmadığını kaydetti:

- Libya'yla ilgili imzalanan muhtıraların BM tarafından geçici hükümetler kuruldu. Bunların muhtıra imzalama yetkisi var. Uluslararası anlaşma değil. Biz içinde ekonomik ilişkilerle ilgili bir unsur olduğu için Meclis'ten geçirdik. Ama Libya hükümetlerinin böyle bir zorunluluğu yok.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Washington'a gittiğini hatırlatan Çavuşoğlu, tüm çabalarına rağmen hiçbir kongre üyesiyle görüşemediğini de belirtti.

Kaynak: Ulusal Kanal Haber Merkezi

# Dışişleri Bakanı # Mevlüt Çavuşoğlu # Uygur Türkleri