banner1199

banner1197

ABD'den bir vize krizi açıklaması daha

Amerikan'dan "vize krizi" açıklaması geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Türkiye hükümetiyle diyalog kurulmasını umut ediyoruz." dedi. Nauert, FETÖ'den tutuklanan konsolosluk çalışanlarıyla ilgili Ankara'dan delil istedi.

DÜNYA 13.10.2017, 04:47 13.10.2017, 16:13
ABD'den bir vize krizi açıklaması daha

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize krizine ilişkin konuştu.

Nauert, "Türkiye hükümetiyle diyalog kurulmasını umut ediyoruz. Daha önce Türkiye hükümeti ve bizim hükümetimiz çok sayıda farklı konularda toplantı yaptık" dedi.

Basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Amerikalı mevkidaşı Rex Tillerson ile görülmesi de gündeme geldi. "Türkiye'nin bizimle işbirliği yapmak gibi bir niyeti olup olmadığı konusunda kaygılarımız var" ifadelerini kullandı.

Nauert, Ankara'dan tutuklamalara yönelik delil de istedi.

Amerikalı Sözcü'ye, Papaz Andrew Brunson ve konsolosluk çalışanlarının FETÖ'yle ilişkisi olduğu yönünde iddialar hatırlatıldı. Nauert, "Türkiye hükümetine yönelttiğimiz sorulardan birisi de bize delil sunmaları oldu. Lütfen, Türkiye hükümetinden bize delil göstererek bu kişilerin Türkiye'nin tabiriyle terörizmle ilişkili olduklarını paylaşsın." şeklinde karşılık verdi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Büyükelçi John Bass üzerinden Amerika'yı eleştirdiği konuşma Nauert'a soruldu. Sözcü, Erdoğan'ın konuşmasını dinlemediğini fakat, konuşmaya ilişkin "bazı yorumları" duyduğunu ifade etti.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P