banner1199

banner1197

ABD'den flaş açıklama: Hazırız

İran ile Amerika arasındaki gerginlik sürerken Washington'dan geri adım sinyali geldi. İran ile "Ön şartsız" görüşebileceklerini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Masaya oturmaya hazırız" dedi. İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis de Amerika ve İran arasında arabulucu olabileceklerini ifade etti.

DÜNYA 02.06.2019, 18:04 02.06.2019, 19:50

Uluslararası hukuku hiçe sayarak nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilen Amerika'dan geri adım sinyali geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran ile "ön şartsız" görüşebileceklerini söyledi, "Masaya oturmaya hazırız" dedi. 

Ancak Pompeo, "Ön şartsız" sözleri için de bir koşul getirdi. Pompeo, İran'ın "normal bir devlet gibi hareket etmesi durumunda ön şartsız görüşebileceklerini" söyledi.

Avrupa turu kapsamında İsviçreli mevkidaşı Ignazio  Cassis ile ortak açıklama yapan Pompeo, Tahran yönetiminin kaynaklarını İran halkı için kullanmadığını öne sürdü.

Tüm dünyanın bölgedeki nükleer faaliyetleri takip ettiğini belirten ABD'li Bakan, İran'ın Ortadoğu politikalarını değiştirmek için baskılarını sürdüreceklerini kaydetti.

Pompeo'nun ardından söz alan İsviçreli Bakan, İran ve Amerika arasında arabulucu rolünü memnuniyetle üstlenebileceklerini belirtti. Cassis ancak arabuluculuk için her iki tarafın da İsviçre'ye talepte bulunması gerektiğini ifade etti.

İki ülke arasındaki gerilim devam ederken Amerika'nın bölgeye yığınağı da sürüyor. Konuya ilişkin İran dini lideri Ali Hamaney'in üst düzey askeri danışmanlarından Yahya Rahim Safevi dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Amerikan gemilerinin İran'ın füze menzili içerisinde olduğunu bildiren Safevi, ABD yönetiminin de bundan haberdar olduğunu vurguladı.

Körfez'de atılacak ilk kurşunun petrolün varil fiyatını 100 doların üzerine çıkartacağını söyleyen Safevi, "ABD, Avrupa, Japonya ve Güney Kore buna katlanamaz" diye konuştu.


ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P