ABD'den PKK'ya yeni sevkiyat

ABD, Irak'tan Suriye'ye terör örgütü YPG-PKK işgalindeki bölgeye yaklaşık 100 tırdan oluşan konvoy ile sevkiyat yaptı. Sevkiyat dün gece saatlerinde Simelka sınır kapısından yapıldı.

ABD'den PKK'ya yeni sevkiyat

ABD, Irak'tan Suriye'ye, terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgeye, kapalı kasalar, tankerler ve dört çeker araçlar taşıyan 100 civarı tırla sevkiyat yaptı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, dün gece geç saatlerde yüz civarı tır, Simelka sınır kapısından Suriye'ye girdi. 

Kapalı kasalar taşınan tırlarda, Hummer marka dört çeker araçlar ve tankerler görüldü.

ABD, şubat başında ve sonunda olmak üzere iki kez, yaklaşık 300 tırla Irak sınırından YPG/PKK işgalindeki bölgeye sevkiyat yapmıştı.


ABD Başkanı Donald Trump, 19 ve 20 Aralık 2018'de IŞİD'le mücadeleyi tamamladıklarını ilan etmişti. IŞİD'le mücadelenin tamamlanmasının ardından YPG/PKK'dan silahları toplama sözü veren Washington yönetimi, ilerleyen günlerde ise söylemini "Yavaş ve güvenli çekilme" yönünde değiştirdi.

2015'ten bu yana IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek YPG/PKK'ya askeri destek veren ABD'nin Suriye'de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor. 


ulusal.com.tr