banner1198

banner1199

banner1197

ABD Kaliforniya'da yangın ve salgın alarmı! Sokaklar çamaşır suyuyla yıkanıyor

ABD Kaliforniya'daki orman yangınlarıyla mücadelede büyük ilerleme sağlandı ancak "acil durum" sürüyor. Eyalette 6 bine yakın bina tahrip oldu, ölü sayısı birçoğu yaşlı olmak üzere 36'ya yükseldi

DÜNYA 14.10.2017, 15:31
ABD Kaliforniya'da yangın ve salgın alarmı! Sokaklar çamaşır suyuyla yıkanıyor

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde geçen pazar gecesi başlayan orman yangınlarının henüz kontrol altına alınamamasına rağmen bu konuda "büyük bir ilerme" sağlandığı ancak "acil durum"un devam ettiği bildirildi.

Yetkililerin, 1933 yılından bu yana Kaliforniya'daki "en tahrip edici yangın" olarak nitelediği alevlerle mücadele sürüyor.

Eyalette 5 bin 700 dolayında ev ve iş yeri tahrip oldu, ölü sayısı ise 36'ya yükseldi. Yaşamını yitirenlerin çoğunluğu, 19 kişinin öldüğü Sonoma'daki yangın başta olmak üzere yaşlılardan oluşuyor.

Kaliforniya'daki elektrik ve gaz dağıtım şirketi, 34 bin abonenin elektriğinin kesildiğini, 47 bin aboneye de doğalgaz verilemediğini duyurdu.



İlerleme sağlanmasına rağmen "acil durum" sürüyor

Eyalette 17 bölgede çıkan ve yaklaşık 200 bin dönümlük alanda etkili olan yangınlara 9 bin civarında itfaiye görevlisi müdahale ediyor.

Kaliforniya Acil Durum Müdürü Mark Ghilarducci, yangınların kontrol altına alınması konusunda büyük bir ilerleme sağlanmasına rağmen acil durumun henüz ortadan kalkmadığını açıkladı.

Alevleri kontrol altına almak için Nevada eyaletinden itfaiyeciler de çalışıyor. Utah eyaletinden ekipler ise cumartesi günü itibarıyla yangınlarla mücadeleye dahil olacak.

Yangından kurtulan bir hamile kadın, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, trafik yüzünden araçla ilerlemenin imkansız hale geldiği bir noktada bisikletle alevler arasından çıktığını, doğumuna ise bir hafta kaldığını ifade etti.



San Diego'da sokaklar çamaşır suyuyla yıkanmaya başlandı

San Diego'da geçen ay 16 kişinin ölümüne neden olan Hepatit A ile mücadele kapsamında evsizlerin kaldığı sokaklar başta olmak üzere kentin belirli bir bölümünün düzenli olarak çamaşır suyuyla yıkanması kararı alındı

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
16°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P