banner1199

banner1197

banner1203

Almanya'da çiftçiler, Fransa'da emeklilerden eylem

Avrupa'da ekonomik koşullar ağırlaştıkça protestolar da artıyor. Almanya'da çiftçiler eylemdeydi. Fransa'da ise emeklilik reformuna tepkiler vardı.

DÜNYA 18.01.2020, 16:14 18.01.2020, 16:50
Almanya'da çiftçiler, Fransa'da emeklilerden eylem

Almanya'da çiftçiler; Fransa'da emekliler eylem yaptı. 

Avrupa'da ekonomik koşullar ağırlaşıyor. Sıkıntılar, protestoları da beraberinde getiriyor.

Almanya'da koalisyon hükümetinin tarım politikaları protesto edildi. Traktörünü alan Berlin sokaklarına çıktı. Çiftçiler caddeyi trafiğe kapattı.

Federal hükümet, özellikle arılara ve böceklere zarar verdiği gerekçesiyle bazı gübrelerin tarımda kullanılmasını yasaklamayı planlıyor. Hükümetin önlem paketinde, kaynak suları korumaya yönelik bir dizi yaptırımların yer alması da çiftçilerden tepki çekiyor. Çiftçiler, gübre kullanımına getirilecek kısıtlamaların üretimlerini düşüreceğini savunuyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te ise emeklilik reformu protesto ediliyor. Eylemciler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un içerisinde bulunduğu tiyatro salonuna girmeye çalıştı.

Macron'un Paris'teki bir tiyatro salonunda olduğuna ilişkin bazı gazeteciler tarafından sosyal medyadan paylaşım yapıldı. Bunun üzerine onlarca kişi tiyatro salonun önünde toplandı.

Gösterciler, Macron karşıtı sloganlar attı. Tiyatro salonuna girmeye çalıştı. Ancak polis engelledi. Macron tiyatro salonundan güvenlik güçlerinin eşliğinde ayrılabildi.

Fransa'da 5 Aralık'tan bu yana Macron yönetiminin emeklilik reformuna karşı grev ve gösteriler düzenleniyor.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)